Európai Unió;betörés;Koszovó;helyhatósági választások;Ivica Dacic;Kosovska Mitrovica;álarcosok;szavazóhelyiségek;

- Megismételték a választást Koszovóban

Kosovska Mitrovica északi részében három településen tegnap megismételték a helyhatósági választásokat. Erre azért volt szükség, mert a november 3-i első fordulóban álarcosok betörtek a szavazóhelyiségekbe és megrongálták az urnákat, ezért az eredményt semmisnek nyilvánították.

A Szerbia és Koszovó közeledését közvetítő Európai Unió, a szerb hírügynökség, a Beta szerint a tegnapi forduló előtt jelezte: elvárja, hogy a megismételt választások békés légkörben teljenek, a szerb szavazópolgárok nagyobb részvétele mellett, hiszen ez megnyitná az utat a koszovói szerb községek közösségének megalakítása felé, ami "Belgrád és Pristina kapcsolata rendezésének" záloga.

(Az első fordulóban a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban rendkívül alacsony volt a részvételi arány, alig 15 százalék. Kosovska Mitrovicában még ennél is alacsonyabb, mindössze 7 százalék.)

Hasonló szellemben nyilatkozott a brit Guardiannak Hashim Thaci koszovói kormányfő is, aki azt hangsúlyozta, hogy a szerbek részvétele az észak-mitrovicai megismételt választásokon "létfontosságú a Koszovó és Szerbia között létrejött békemegállapodás valóra váltása szempontjából".

Thaci hozzátette: "Koszovót nem a szerbek integrációja veszélyezteti, Koszovó számára azt jelent veszélyt, ha a szerbek nem integrálódnak".

Minél nagyobb arányú részvételre buzdított Ivica Dacic szerb kormányfő is pénteken Mitrovicában. Dacic kiemelte, hogy Szerbia nem tud puskával és harckocsival védekezni, csak erős politikai kapcsolatokkal és okos döntésekkel.

"Meg kell értenetek, hogy segítenetek kell nekünk annak érdekében, hogy magatokon is segítsetek" - jelentette ki a körülbelül ötezer fős tömeg előtt.

Lapzártánkig érkezett hírek szerint a megismételt választás rendben zajlott. A koszovói rendőrség, az EU jogi és igazságügyi missziója (EULEX) és a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói nemzetközi békefenntartó haderő (KFOR) is biztonsági intézkedéseket foganatosított ennek érdekében.

Bár Silvio Berlusconi pártja szombati kongresszusán, melyen visszakapta régi nevét, a Forza Italiát, győzedelmes hadvezérnek akart mutatkozni, valójában húsz éves politikai pályafutásának legnagyobb kudarcát szenvedte el azzal, hogy az Angelino Alfano kormányfőhelyettes-vezette csoport kivált a pártból. A médiacézár ugyanis elvesztette a kormánnyal szembeni zsarolási potenciálját, hiszen a „lázadók” garantálják Enrico Letta kabinetjének működését.