kajak-kenu;Kiss István;Storcz Botond;vezetőedző;Szalai Vivien;Kökény Roland;riói olimpia;

2013-11-19 06:55:00

Szerelmem lesz az edzőm

Meglepő hírrel állt elő Kökény Roland kajakozó olimpiai bajnokunk: sportkarrierjét a riói olimpiáig mindenképpen folytatni szeretné, de a jövő ősztől párja, Szalai Vivien irányítaná az edzéseit. Nevezett hölgy újságíró, sem edzői végzettsége, sem más előképzettsége nincs, maga sosem kajakozott.

- Meglepett a hír, de a szövetség részéről ebbe semmi beleszólásunk nincs - mondta kérdésünkre Storcz Botond, a kajak-kenu válogatott vezetőedzője.

Hozzátette ugyanakkor, hogy maga sem tudja, ez valami vicc, jópofa sajtóhekk, vagy valóság. A válogatottnál ugyanis csak az dolgozhat edzőként, akinek erről megfelelő papírjai vannak, s normális esetben a kluboknál is ez a helyzet.

Storcz Botond nem tud arról, hogy Kökény Roland klubja ez alól felmentést adott volna Szalai Viviennek. Aligha, nyilván azért nyilatkozták az érintettek, hogy az edzőváltás jövő ősztől lenne esedékes, akkor kezdi el az edzőtanfolyamot Szalai Vivien, addig is igyekszik sokat tanulni Kiss Istvántól, a G4S Honvéd és Kökény Roland edzőjétől.

A vezetőedző azért nem lenne nagyon nyugodt egy beugró edző láttán, hiszen azért a munka nagy része a klubokban folyik.

Másrészt Kökény Roland saját karrierjén kívül párja, Dombi Rudolf eredményeit is befolyásolja döntésével, hiszen ők ketten ültek a londoni olimpiai bajnok hajóban.

Storcz Botond reagált Kiss Istvánnak, Kökény Roland edzőjének a felvetésére is, aki úgy vélte: fontos, hogy egy ilyen kaliberű versenyző lelkivilága, magánéleti háttere is kiegyensúlyozott legyen.

A válogatott vezetőedzőjének véleménye szerint a sportoló lelkivilága csak az egyik, s nem is mindig a legalapvetőbb komponense a sikernek.

Főleg az olyan "erősportágakban", mint a kajak-kenu, igen fontos a versenyző fizikai állapota, formaidőzítése, s ennek elősegítése nagy szakmai hozzáértést és rutint igényel. Gyorstalpalón nem válik valaki profi edzővé.

A döntés helyességét erősen kétségbe vonja Baráth Etele, a szakág elnöke is, aki elmondta: egy ilyen rutinos versenyző esetében, mint a 38 éves Kökény Roland érthető, ha a kajakozó úgy véli, ő már mindent tud sportágáról, akár önmagát is képes lenne edzeni.

De azért azt sem árt leszögezni, hogy edzőnek lenni az nem csupán passzió, kellemes időtöltés, hanem nagyon komoly szakma. Az eset kapcsán Baráth Etele felvetette: nem ártana most egy vonalat húzni, megakadályozandó a sportág tekintélyének leértékelődését.

Hasonlóan vélekedett Szilárdi Katalin, Dombi Rudolf edzője is, s így fakadt ki a hír hallatán: "Én már azzal sem értettem egyet, hogy a szövetség hagyta, hogy Kozák Danutának a párja, Somogyi Béla legyen az edzője.

Bármely korosztállyal foglalkozni nagy felelősség, de olimpiai bajnokok elkészítéséhez hatalmas szaktudásra és tapasztalatra van szükség.

Csodálom azoknak a bátorságát, akik minden végzettség nélkül, azon az alapon, hogy láttak már közelről kajakost, vállalkoznak az edzői szerepre. Azt hiszem itt az ideje, hogy a szövetség meghatározza, ki foglalkozhat válogatott versenyzővel."

Kökény Roland párja a K-2 1000 méteres versenyszámban, Dombi Rudolf elmondta, hogy Roland emlegette már neki ezt a tervét, de azt hitte, csak viccel. Ez a döntése viszont meglepte.

Szalai Vivien újságíró, a Story Magazin főszerkesztő-helyettese önmagáról annyit mondott, hogy bár soha nem kajakozott, viszont kosarazott, futott és jelenleg is sportos életet él, s miután már a nyári, duisburgi világbajnokság alatt is bent ült Kiss István hajójában, s volt néhány pozitív észrevétele, a jelek szerint van érzéke a dologhoz.

Más kérdés, hogy legkorábban 2016-ban, az olimpia évében juthatna edzői végzettséget igazoló papírhoz, amikor párja már 41 éves lesz, s kénytelen lesz a visszavonulás gondolatával foglalkozni.

De semmi baj, már a jövő is ki van találva. A Kökény Roland-Szalai Vivien páros kajakiskolát nyit majd, s abban érvényesítik tapasztalataikat.