Orbán Viktor;Deutsch Tamás;szabályozások;Magyar Olimpiai Bizottság;Sporttörvény;sportirányítás;kiemelt ágazat;Tao-támogatás;

Kétségtelen tény, az MTK pályájára igencsak ráférne már a felújítás FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Az igazi káosz birodalma

A magyar sportirányítás rendszere megbukott. Kaotikus, átláthatatlan, pazarló és törvénytelen. A 2012. január elsején hatályba lépett sporttörvény betarthatatlan szabályozások sorát vezette be, ellentmondások sokaságát tartalmazza, de ez úgy sem számít, mert a kormány magasról tesz az abban foglaltakra. Mindez egyenes utat jelentett a totális káoszhoz. A temérdek pénz, amit az állam az ágazat számára biztosít, a helyzeten nem segít.  Ellenkezőleg.

Hatalomra kerülése előtt Orbán Viktor elöljáróban rögzítette: kormánya kiemelt ágazatként tekint majd a sportra.Miniszterelnökként ígéretét folyamatosan igyekezett betartani.

2011 decemberében elfogadták az új sporttörvényt, kiszélesítették a Magyar Olimpiai Bizottság jogkörét, bevezették a Tao-támogatás rendszerét, programot indítottak az edzők elfogadható honorálása érdekében.

A 2010-es választásokon a Fidesz mellett a sport nyert a legnagyobbat. Legalábbis elsőre úgy tűnik. A felszín alatt azonban borzalmas állapotok uralkodnak.

Hiába kap az ágazat évről évre mind jelentősebb állami támogatást, hiába jut manapság minden hétre egy sportlétesítmény építéséről, megújításáról szóló bejelentés, ha a sporttámogatás mégsem üdvözlendő.

Mert rosszul, szervezetlenül, ad hoc-jelleggel történik, mert visszaélésekhez ad alapot s mert a sportszervezetek képtelenek megfelelni a sporttörvényben foglaltaknak.

A hangzatos jelszavak és a valódi tenni akarás találkozásából alakulnak ki az olyan minden koncpeciót nélkülöző elképzelések, amelyet a miniszterelnök, valamint Deutsch Tamás Fidesz-tag, az MTK elnöke szombaton megfogalmazott.

A politikusok rögzítették: elengedik a fővárosi egyesületek tartozását, stratégiai megállapodás keretében működésükhöz évi százmilliós nagyságrendben járulnak, milliárdos értékben létesítményeiket felújítják.

„Az adósságok elvtelen elengedésére az elmúlt évtizedekben rendszeresen volt példa. Legutóbb a szövetségek elmaradásától tekintettek el. Ez nem egy új keletű, és nem is egy jó megoldás. Nem a Fidesz találta ki, de ahogy alkalmazza, az maga az elvtelen protekcionizmus” - mondta lapunknak egy neve elhallgatását kérő, nagy tekintélyű sportszakember.

Hozzátette, amíg nincs leírva, miként akarja a kormány a budapesti klubok helyzetét rendezni, addig csak találgatni lehet, a maga részéről a szombaton elhangzottakat úgy értelmezte, hogy az MTK-nak beígért 300 millió forintot például nem működésre, hanem az adósság rendezésére fordíthatja a klub.

Egyébként az sem világos, hogy a sportegyesületek tartozásait rendezik-e, vagy a profitorientáltan működő szakosztályaikét is. Ezt az origónak nyilatkozó Markovits László, a Vasas első embere sem tudta megmondani.

Az angyalföldi klubvezető rámutatott, magának a klubnak nincs elmaradása. Úgy fogalmazott: az se világos, az egyes gazdasági társaságok közüzemi számláit fizetik-e ki, vagy más tartozásokat is.

Csarnok egymilliárdért

Egymilliárd forintból épül sportcsarnok Mosonmagyaróváron a helyi gimnázium udvarán. Egymilliárd forintból épül jövőre 1200 ülőhelyes sportcsarnok Mosonmagyaróváron, és a város önkormányzatának csak minimális összeggel kell hozzájárulnia a beruházáshoz – írja keddi számában a Kisalföld. Egy gimnázium udvarán épül fel a létesítmény, amelynek költségeiből 800 milliót a helyi társaságiadó-bevételből fedeznek, míg 240 milliós állami támogatás külön soron, nevesítve szerepel a 2014-es állami költségvetésben. Az önkormányzatnak így a parkolók és az infrastruktúra kialakítására kell csak áldoznia, de a kiadás „vállalható mértékű Mosonmagyaróvár számára” – fogalmazott a lapnak Nagy István polgármester. A városvezető hozzátette: a sportcsarnok építési engedélyét már kiadták, s majd annak jogerőre emelkedését követően indítják el a kivitelezés közbeszerzési eljárását. A tervek szerint jövő év elején, a fagyok elmúltával megkezdődhet az építkezés, és a szeptemberben induló sportszezonra már átadják a létesítményt. A csarnok a kézilabda, a röplabda és a kosárlabda, illetve a futsal igényeit maradéktalanul kielégíti, kisebb pályákból pedig több is elhelyezhető benne.

A portál cikke szerint az MTK-nak 750-800, a BVSC 20 szakosztályának 300-340, az FTC-nek 274, a Honvédnak 80 millió forint tartozása van (az Újpestéről nincs adat).

„Leginkább improvizálásnak tűnik, amit a kormány művel” – mondta anonimitása megőrzését kérő nyilatkozónk.

Szerinte hiába a segítő szándék, ha nem megfelelően hozzák meg az intézkedéseket.

Felhozta példaként a MOB-ot, amelynek jogkörét azért bővítették ki, hogy ernyőszervezetként az ország egész sportja fölött diszponáljon, a sport finanszírozása egycsatornássá váljon, ám az ehhez szükséges apparátusa nem volt meg.

A férfi vízilabda Bajnokok Ligájában ma kezdődnek meg a 12 csapatos főtábla küzdelmei, s bemutatkozik az Eger együttese is, amelynek a nyolc kiemelt egyikeként nem kellett részt vennie a selejtezős szakaszban.