"Már a meghívókat is kiküldték, de tegnap reggel értesítettek, hogy a Fidesz megtorpedózta: a képviselői nem jelennek meg a bizottsági ülésen, így az határozatképtelen lesz" - nyilatkozta a Hír24-nek az egykori adóellenőr. Kérdésre, hogy számított-e erre, Horváth úgy reagált: nem lep meg.
Az általunk megkérdezetett szocilista politikusok szerint azonban a bizottság meghallgathatja Horváthot, akkor is, ha a kormánypárti képviselők bojkottálják a bizottsági ülést, határozatot azonban nem hozhat az ügyben a hiányosan összeülő testület.
Az eredeti napirend szerint a bizottság előbb meghatározta volna munkarendjét, majd a Horváth által feltárt adócsalások gyanújával összefüggésben vizsgálódott volna.
Az ülésre meghívták Varga Mihály gazdasági minisztert és elődjét, Matolcsy György jegybankelnököt is. Scheiring Gábor Együtt-PM-es politikus szerint sántít a kormánypárti frakció érvelése, amely szerint az ügyet vizsgálni nem a parlament, hanem az ügyészség dolga több mint cinikus, a politikai felelősséget ugyanis a parlamentben kell vizsgálni.
Horváth András nyilatkozatai miatt az LMP parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, ehhez azonban nem gyűlt össze a szükséges számú aláírás.
Az MSZP javasolta az egykori adóellenőr gazdasági bizottsági meghallgatását, illetve egy, az ügy kivizsgálását elősegítő parlamenti határozat meghozatalát, míg a Párbeszéd Magyarországért a költségvetési bizottságba invitálta Horváth Andrást.
A Horváth az ügyészségen is feljelentést tett az ügyben, amely feljelentéskiegészítést rendelt el. Ennek 15 napos határideje hamarosan lejár, azonban az ügyészségnek jogában áll újabb 15 nappal meghosszabbítani azt.
Két hete már annak, hogy Horváth András egykori adóellenőr a nyilvánosság elé tárta, hogy az adóhatóság évente több száz milliárd forintnyi adó elcsalását segíti elő.
Azóta sem tudjuk, hogy a súlyos kijelentések a valóságot írják-e le, és ha igen, a szinte felfoghatatlan mulasztást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hanyagsága, az illetékesek felkészületlensége, vagy szándékos, bűnös félrenézés eredményezi-e - írja közleményében a Transparency International.
A jogvédő szervezet szerint sürgősen parlamenti bizottságot kellene létrehozni az ügy kivizsgálására, illetve a kormány és a hatóságok részéről a közvélemény számára megnyugtató módon kellene tisztázni az esetet.