ENSZ;Szíria;Ban Ki Mun;polgárháború;

- Meggondolta magát a szíriai ellenzék

Nem remélhető egyelőre tűzszünet a szíriai polgárháborúban, de megnőttek az esélyei annak, hogy a Ban Ki Mun ENSZ főtitkár által január 22-re kitűzött békekonferencián a konfliktusban álló felek is megjelenjenek. A hónapok óta halogatott amerikai-orosz közös kezdeményezésű, a tárgyalásos rendezést célzó genfi konferencia sorsa ugyan egyelőre még nem biztos, hiszen az utóbbi időben már többször születtek egymásnak ellentmondó döntések, de a nemzetközi nyomás egyre nagyobb mint az ellenzéken, mind az Aszad kormányzaton. 

A kairói látogatáson lévő Ahmed el-Dzsarba, a mérsékelt ellenzéket tömörítő Szíriai Nemzeti Koalíció elnöke szerda késő este bejelentette, hogy készek elmenni Genfbe. Az ellenzéki koalíció korábban részvétele feltételéül szabta a politikai foglyok szabadon bocsátását valamint azt, hogy Szíriában jelöljenek ki segélyszállítási folyosókat.

Az Aszad elnökkel kapcsolatos ellenzéki álláspont is némileg módosult. Eredetileg azt kérték, hogy Aszad elnök ne kapjon meghívást a zöld asztal mellé, később azt, hogy ne játszhasson semmilyen szerepet Szíria jövőjében. Ehhez az utóbbi feltételhez változatlanul ragaszkodnak. Az egyiptomi sajtónak adott nyilatkozatában Dzsarba úgy fogalmazott: az ellenzék úgy tekint a tervezett genfi tárgyalásokra, mint ami egy lépés lehet a szíriai vezetés leváltása és az ország "valódi demokratikus átalakítása" felé.

Damaszkusz jelezte, elmegy a tárgyalásokra, de nem enged az Aszad távozását szorgalmazó nyugati és ellenzéki követeléseknek.

Árnyékkormányt terveznek Európában

Párizsban alakítana száműzetésben lévő kormányt az egyiptomi Muzulmán Testvériség. A 2013 júliusában a hadsereg által eltávolított Mohamed Morszi államfőt támogató iszlamista szervezet azt tervezi, hogy világszerte hivatalos képviselteket hoz létre, amely az egyiptomi hatóságokkal párhuzamosan működne.  

Az Egypt Independent egyiptomi lap által felröppentett hír szerint már össze is állt az árnyékkormány névsora. A 25 tagúra tervezett kabinet tíz tagja ugyan egyelőre egyiptomi börtönökben van, de számolnak velük, ugyanis a Muzulmán Testvériség vezetői elleni perek még nem zárultak le.

Az AFP híradása szerint az elmúlt hónapokban az államfő több mint kétezer támogatóját tartóztatták le, többük esetében már az ítélet is megszületett. Ugyancsak az AFP közölte tegnap egyiptomi igazságügyi forrásokra hivatkozva, hogy a Muzulmán Testvériség 14 nőtagját is börtönbüntetésre ítélték szerdán terrorista szervezethez való tartozás vádjával. Ugyaenebben a perben bűnösnek találtak hét fiataélkorú lányt is, akiket 18. életévük betöltéséig kiskorúak börtönébe helyeztek el.

Kiverte a biztosítékot az Európai Unióban David Cameronnak a Financial Timesban megjelent cikke arról, hogy szigorítanák a Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátását. Cameron azt írta, osztja a brit polgárok aggodalmát amiatt, hogy jövő év január 1-től már a román és a bolgár állampolgárok is szabadon vállalhatnak munkát a szigetországban. A konzervatív-liberális demokrata koalíció módosítaná a szabályozást, az uniós tagországokból érkezőknek a jövőben tartózkodásuk első három hónapjában nem jár szociális juttatás, s legfeljebb hat hónapig kaphatnának munkanélküli-segélyt.