Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára a tanácskozás előtt üdvözölte, hogy az afgán törzsi vezetők tanácsa, a loya dzsirga támogatta az afgán-amerikai kétoldalú biztonsági megállapodást, jelezte ugyanakkor, hogy az egyezmény aláírásától függ, folytatódik-e a NATO afganisztáni jelenléte.
A státuszegyezmény aláírását Hamid Karzai afgán elnök jövő áprilisra, az afganisztáni választások utánra halasztaná, s feltételként szabta a guantánamói börtöntáborban fogva tartott afgánok elengedését is. Amerikai részről azonban világossá tették, ha nem véglegesítik a megállapodást, jövőre az Egyesült Államok minden katonáját kivonja, Kabul 8 milliárd dollárnyi katonai és fejlesztési támogatástól eshet el. Jelenleg az ISAF keretein belül mintegy 80 ezer külföldi katona szolgál Afganisztánban, s a tervek szerint 8-12 ezren maradnának, főként kiképzők, tanácsadók és különleges egységek.
Rasmussen a külügyminiszteri ülés megnyitásakor közölte, a NATO-erők biztonságát garantáló hasonló egyezmény aláírása nélkül 2014 végén lezárul az afganisztáni misszió. Ha a kabuli kormánnyal nem tudnak megállapodni, életbe lép a "zéró opció", azaz minden külföldi katonát kivonnak Afganisztánból. A NATO ugyanakkor megőrizné a mintegy ötven országot tömörítő koalíciót, a partnerországokkal a jövőben is fenntartaná az együttműködést, mutatott rá a főtitkár.
Ma összeül a NATO-Oroszország tanács, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is részt vesz a brüsszeli ülésen. Az észak-atlanti szövetség külügyminiszterei tanácskoznak az ISAF-partnerországokkal, s ülést tart a NATO-Grúzia bizottság is.