Kína;USA;geopolitika;

2013-12-05 06:42:00

Átrajzolódik a világ geopolitikai térképe

Rossz lóra tesz a nemzetközi diplomáciában, aki arra fogad, hogy az Egyesült Államok hanyatló, gyenge hatalom, míg Kína egyre inkább erősödik - mondta tegnap Budapesten Kurt Volker, az Egyesült Államok volt NATO-nagykövete. Volker, aki az 1990-es években a budapesti amerikai nagykövetségen dolgozott diplomataként, a magyar politikacsinálóknak is azt üzente, okosan döntsenek, amikor megteszik tétjeiket.

A volt NATO-nagykövet az Antall József Tudásközpont által szervezett nemzetközi biztonságpolitikai konferencia egyik panelbeszélgetésén szólalt fel, amelynek fő témája: "Amerika változó szerepe és a hosszú távú kül- és biztonságpolitikai kihívásai globális nagyhatalomként". Volker emlékeztetett, az Egyesült Államoknak korábban is voltak elszigetelődésre hajló korszakai, de prognózisa szerint a gazdasági helyzet javulásával Amerika öt éven belül ismét hangsúlyos szerepet vállal majd a világban.

A konferenciát megnyitó beszédében Szemerkényi Réka, a magyar kormányfő kül- és biztonságpolitikai tanácsadója is megkérdőjelezte az Egyesült Államok hanyatló szerepéről szóló teóriákat. Okfejtésében rámutatott, hogy a palagázforradalom, az energiaárak várható csökkenése átrajzolja a geopolitikai térképet. Arra számít, hogy az együttműködés növekszik az Atlanti-óceán két partja között. Szemerkényi szerint a Snowden-ügy kirobbantásának hátterében az USA-EU szabadkereskedelmi megállapodás megtorpedózásának szándéka állhatott. Magyarics Tamás, Magyarország dublini nagykövete a nemzetközi kapcsolatok új típusú kihívásait elemezte. Jeffrey D. Gordon volt Pentagon-szóvivő szerint Amerika továbbra is erős, de küzd versenyképessége megőrzéséért. Mint rámutatott, az Egyesült Államokon belül nagy a nyomás az elszigetelődés irányába, különösképpen a teadélután mozgalom felől. Az amerikai energiafüggőség csökkenése is ezt a tendenciát erősítheti.