Szerbia;kézilabda világbajnokság;

2013-12-07 06:50:00

A csehekkel kelünk és fekszünk

Tegnap a Szerbia-Japán meccsel - xy-xy-ra nyertek a házigazdák - elkezdődött a női kézilabda-világbajnokság. Noha a szakértők nagy többsége a londoni olimpiához, és a tavaly, szintén Szerbiában rendezett Európa-bajnoksághoz hasonlóan most is Norvégia-Montenegró finálét várnak - Londonban a norvégok, Belgrádban a montenegróiak nyertek -, ám a hazai közvéleményt elsősorban a magyar női kézilabda-válogatott szereplése érdekli. Nos, a tavaly Eb-bronzot nyerő Görbiczék azzal a céllal vágnak neki a vb-nek, hogy megőrizzék helyüket az élvonalban, és ismét éremmel térjenek haza déli szomszédunktól. Ma mindenesetre tehetnek egy nagy lépést álmaik megvalósításához, ha legyőzik a cseheket.

A csapat vállán egyre csak nő a teher, de a mondás is úgy tartja, teher alatt nő a pálma. A magyar női kézilabda-válogatott ma elkezdi a remélt menetelését a szerbiai világbajnokságon, ami sokak álmában majd valamikor december 22-én érne véget. Nos, ez utóbbi azt jelentené, hogy Görbicz Anitáék mindenképpen éremért léphetnének pályára, ami már tavaly, ugyanitt az Európa-bajnokságon már sikerült.

Ám ne feledjük, azóta sok víz lefolyt a Dunán. A sikerkapitány, Karl Erik Böhn nem a pályán, hanem a kórházi ágyon vívott csatát a leukémiával - jelenleg győzelemre áll -, míg a csapat összesen három tétmeccset játszott 2013-ban az eddig eltelt 11 hónap alatt.

Ettől függetlenül az mindenképpen elvárható, hogy a csoportból kijutva legalább a legjobb nyolcig eljusson a válogatott. A célok megfogalmazásában már eltértek a vélemények: az elnökség elvárása a legjobb nyolc közé kerülés, a játékosok a dobogóra jutásban bíznak.

Hajdu János ideiglenesen kinevezett szövetségi kapitány - aki Böhn helyét vette át a vb-re - úgy véli, eleve nagy előny, hogy a játékosai bíznak magukban, nagy a belső erő és a közösség nagyon összetartó. Jelezte, hogy a csehek elleni nyitómérkőzés - ellenfelünk pótselejtezőn, Izland ellen kettős győzelemmel jutott ki a vb-re - nem lesz könnyű. A két csapat eddig 12-szer találkozott egymással és mindig a magyarok győztek.

"Így aztán nekem sincs más dolgom, mint bízni bennük. Nagyon remélem, hogy a kulcsfontosságú mérkőzésekre, az utolsó két csoporttalálkozóra, majd a kieséses szakaszra mindenki csúcsformába kerül. Elárulhatom, már napok óta a csehekkel kelünk és fekszünk, finomítjuk a taktikát, elemezzük a játékukat, illetve kapusaink álmukból felébresztve fújják lassan, hogy a cseh játékosok merre lőnek" - árulta el Hajdu János, aki pontosan tudja, hogy a csoport utolsó két meccsén, a románok és a németek elleni találkozón dől el, hányadik helyen jutunk tovább a nyolcaddöntőbe.

Az átlövő Tomori Zsuzsanna szerint az a legfontosabb, hogy ne rontsák el a belépőt. "A csehekre oda kell figyelnünk, az első meccs mindig kritikus, ott tudunk 'csodákat' csinálni. Nagyon figyelnünk kell arra figyelnünk, hogy most ne baltázzuk el" - vélekedett Tomori. A csapatkapitány Görbicz Anita - aki az utóbbi két vb-t kihagyta: 2009-ben sérült volt, a 2011-es viadalra pedig nem jutott ki a csapat -, nagy lelkesedéssel várja a tornát. "A tavalyi Eb-bronz után a csapat szeretné bizonyítani, hogy valóban a legjobbak közé tartozik, s szeretnénk a vb-dobogóra is felállni" - közölte a válogatott irányítója.

És akkor egy kis adalék arról, vajon mi kerülhet még a játékosok karácsonyfája alá, ha valóban érmesként zárnak: amennyiben megnyerik a vb-t, a csapat 15 millió forint prémiumban részesül, az ezüstérem 13, a bronzérem 12 millió forintot ér.
Ám mielőtt számolgatni kezdene mindenki, jöjjön inkább az első magyar siker ma délután a csehek ellen.

A magyar keret

Noha a vb-re kizárólag 16 fős keretet lehet nevezni, és az első meccset követően maximum kettőt cserélni benne, Hajdu János úgy döntött, mind a 18 kerettagot kiviszi Szerbiába, és csak közvetlenül a mai, csehek elleni meccs előtt dönti el, ki lesz az a két játékos, aki kikerül a csapatból

Kapusok: Herr Orsolya (Győri Audi ETO), Kiss Éva (Fehérvár KC), Triffa Ágnes (Ipress Center-Vác)
Jobbszélsők: Bognár-Bódi Bernadett (Győri Audi ETO), Kovacsicz Mónika (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők: Soós Viktória (Győri Audi ETO), Tomori Zsuzsanna (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Irányítók: Görbicz Anita (Győri Audi ETO), Kovacsics Anikó (Győri Audi ETO), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Beállók: Cifra Anita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szamoránsky Piroska (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Bulath Anita (Dunaújváros), Szekeres Klára (Érd), Triscsuk Krisztina (Érd), Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Vérten Orsolya (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vincze Melinda (Dunaújváros)

A vb csoportbeosztása

A csoport (Belgrád): Montenegró, Hollandia, Franciaország, Koreai Köztársaság, Kongói DK, Dominikai Köztársaság
B csoport (Nis): Dánia, Brazília, Szerbia, Kína, Japán, Algéria
C csoport (Zrenjanin): Norvégia, Lengyelország, Angola, Spanyolország, Argentína, Paraguay
D csoport (Újvidék): Magyarország, Németország, Románia, Csehország, Tunézia, Ausztrália

A válogatott - melynek meccseit a Sport TV élőben közvetíti - ma kezd Csehország ellen (14.45), december 9-én Tunézia (14.45), 10-én Ausztrália (19.15), 12-én Románia (19.15), 13-án pedig Németország (17.00) lesz az ellenfél. A csoportból a legjobb négy jut a nyolcaddöntőbe, ahol a C csoport továbbjutóival találkozik majd. Előzetes számítások és az esélyek alapján a norvégokat akkor kerülhetjük el a döntőig, ha a csoportunkban a 2. vagy a 3. helyen lépünk tovább, mert ha elsőként abszolváljuk a továbbjutást, akkor az elődöntőben, ha negyedikként, akkor rögtön a nyolcaddöntőben Lökéék ellen játszanak a mieink.