Szíria;BBC;polgárháború;dzsihádisták;Bassár el-Aszad;emirátus;Levantei Iszlám Állam;

2013-12-09 06:33:00

Iszlám emirátus alakul Szíriában?

Attól tart a nemzetközi közösség, hogy a Szíriában ténykedő dzsihádisták önálló területet, ellenőrizhetetlen "iszlám emirátust" hoznak létre az ország szívében. A szélsőségesek térnyerése nyomán nő az erőszak, nem csak a polgárháború sújtotta Szíriában, de az egész térségben.

Egyre nagyobb szerephez jutnak a szíriai polgárháborúban gyakorlatilag harmadik félként megjelent radikális iszlamista erők, melyek politikailag nem, de katonailag háttérbe szorítják a kormány ellen harcoló mérsékelt, világi szervezeteket.

Az iraki külügyminiszter egy hétvégi bahreini biztonsági konferencián a nemzetközi közösséget is aggasztó félelmének adott hangot, amikor rámutatott, a Bassár el-Aszad ellen harcoló szélsőséges csoportok gyarapodása azzal a veszéllyel fenyeget, hogy egy dzsihádisták által irányított terület, egy "kormányozhatatlan iszlám emirátus" jön létre Szíria szívében.

Hosjar Zebari hozzátette, Irak, és a térség számára is komoly kockázatot jelent a radikális csoportok elszaporodása. Mint a diplomata kifejtette, olyan távoli területekről is, mint Ausztrália, vagy Kanada, a régióba gyűltek a harcosok, hogy a szíriai felkelőkhöz csatlakozzanak.

Az AP amerikai hírügynökség adatai szerint a legnagyobb kontingens - becslések alapján mintegy 1200-1700 fő - főleg 11 nyugat-európai országból érkezett, s jelentős még az arab és muszlim államokból származó katonák száma is. Az IHS Jane's neves védelmi és biztonságpolitikai tanácsadó cég pedig szeptemberi felmérésében azt írta: összesen mintegy ezer lázadócsoport, azon belül is százezer harcos küzd az Aszad-rezsim ellen.

A felkelés motorját ugyanakkor az iszlamisták adják: a dzsihádisták száma tízezer főre tehető, míg a keményvonalas, illetve mérsékelt iszlamisták közel ugyanannyi katonával, 30-35 ezer fővel vesznek részt a műveletekben.

Az iraki külügyi vezető kiemelte, az al-Kaida terrorszervezet bekapcsolódásával - velük szövetséges a Dszabhat el-Nuszra, vagy a határon átnyúló mozgalom, az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIL) is - egyre több katonát toboroznak Szíriába, s a mérsékelt ellenzékkel való összecsapások miatt egyre kaotikusabb, véresebb képet mutat a polgárháború.

Vélhetően az ISIL tevékenysége is közrejátszott abban, hogy nőtt az erőszak Irakban. Az idei a legvéresebb év 2007 óta: eddig összesen 8000 ember halt meg különböző merényletek során, csak októberben majdnem ezren vesztették életüket.

Hosjar Zebari ugyanakkor hangsúlyozta, ez nem jelenti azt, hogy a szíriai kormányt támogatnák. "Nem ejtenék könnyeket, ha Aszadot eltávolítanák a hatalomból" - mondta az iraki politikus. Az iraki diplomatához hasonlóan nyilatkozott korábban az orosz külügyminiszter is. Október elején Szergej Lavrov kijelentette, a jelenleg január 22-re tervezett, a szíriai polgárháború békés lezárását célzó Genf-2 konferencia halogatása a szélsőségeseknek kedvez.

Úgy vélte, mielőbb tárgyalóasztalhoz kell ültetni a szíriai kormányt, s a "józan ellenzéket", "azokat, akiknek nem az jár a fejükben, hogy kalifátust hozzanak létre Szíria területén, és akiket nem a hatalom megszerzése érdekel, hogy azt később saját elképzelésük szerint használják fel, azokat, akiket országuk sorsa érdekel, hogy az egységes, osztatlan területű és világi állam maradjon, és hogy abban jól érezze magát minden vallási és etnikai csoport".

Az iszlamistákról készült becsléseket támasztja alá a BBC brit közszolgálati adó hétvégi beszámolója is, mely szerint az elmúlt év során több ezer külföldi harcos, köztük 300 brit állampolgár szivárgott be Szíriába, hogy az ellenzék oldalán harcoljon.

Richard Galpin információi szerint a dzsihádisták szervezetten érkeznek, Törökország déli részén található óvóhelyeket használnak, s onnan kelnek át Szíriába. Reyhanli határvárosban, egy ilyen létesítményt üzemeltető férfi a riporternek elmondta, az elmúlt három hónapban több mint százötvenen szálltak meg nála, köztük 15-20 brit.

"Meghívásra érkeznek. Egy-két napot töltenek el nálam, mielőtt átkelnének a határon, vagy mielőtt hazarepülnének, ahonnan jöttek" - közölte a névtelenül nyilatkozó forrás. Az egyik ilyen francia harcos a tudósítónak úgy fogalmazott: "Több ezren vagyunk, a világ minden pontjáról. Mind az al-Kaidához tartozunk". Az egykor Franciaországban tanult diák azt mondta, egy 8 ezer fős brigádhoz csatlakozott Szíriában.

A szélsőgesek erősödését jelzi a Dzsabhat el-Nuszra által létrehozott, s az al-Dzsazíra katari hírtelevízión leközölt videofelvétel, melyen állítólag a szíriai kormány pilótanélküli repülőgépének roncsai láthatóak. A szervezet közölte, ez volt az első ilyen akciójuk, hogy a rezsim egy drónját lelőtték. Állítják, Aleppó felett körözött, amikor leszedték.

A terrorszervezet kiemelte, a reguláris erők azóta vetnek be drónokat, hogy az északi városért folyó harcok kiéleződtek. A kormány így próbál légifelvételeket készíteni a felkelők létesítményeiről, írták. A Dzsabhat el-Nuszra úgy véli, a szerkezet iráni gyártmány, s iráni szakértők felügyelete alatt vetették be.

A dzsihádisták a felkelőkkel sem ápolnak jó viszonyt. A Nyugat által támogatott, külföldi székhelyű, legfőbb ellenzéki ernyőszervezet katonai szárnyát, a Szabad Szíriai Hadsereget (FSA) is folytonosan támadják.  Az FSA egykori parancsnoka a BBC-vel közölte, azután menekült Törökországba, hogy egységét szélsőségesek ejtették csapdába.

Mint elmondta, katonáit megkínozták, s végül megölték, mert "nem voltak igaz muzulmánok" - ő egyike azon keveseknek, akik megmenekültek. "Szabadságért és egyenlőségért indítottuk a forradalmat, de a dzsihádisták nem ezért harcolnak. Elpusztítják Szíriát" - tette hozzá.

A török határ közelében lévő, eddig az FSA által birtokolt fegyverraktárat szombaton elfoglalta az egyik legfőbb szíriai iszlamista erő. Ez is jól mutatja, a november végén összefogott hét csoport, az Iszlám Front és a FSA között egyre nagyobb a szakadék.