Ez valamivel kevesebb, mint amikor 2009-ben az idén tavasszal lemondott Pieluigi Bersanit választották meg pártelnöknek. A visszaesés oka, hogy sok olasz fordult el a politikától, elsősorban a romló életszínvonal és a gyatra gazdasági adatok miatt.
Renzi centristának vallja magát, aki Barack Obama amerikai elnököt és Tony Blair korábbi brit kormányfőttartja politikai példaképének. A firenzei városvezető szerint a PD teljes átalakításra szorul. Korábban már számos bírálatot kiváltott azon kijelentései miatt, mely szerint generációváltásra van szükség a pártnál. Egyesek úgy vélik, nincsenek konkrét elképzelései, nem rendelkezik kidolgozott programmal.
A firenzei városvezetőt a PD kereszténydemokrata szárnyához sorolják, ugyanakkor megválasztását követően kijelentette, pártelnökké választása még nem jelenti a baloldaliság végét. „Lecseréljük a játékosokat, de nem megyünk át a másik térfélre” – fogalmazott.
Renzi rendkívül ambiciózus politikus. A legnagyobb kérdés az, hogyan fér majd meg két dudás a PD „csárdájában”. Enrico Letta miniszterelnök ugyanis szintén a párt tagja, s a kettejük közötti kapcsolat nem a legjobb. Erre utal az is, hogy Letta az elnökválasztáson Renzi egyik ellenfelét, Cuperlót támogatta.
A miniszterelnök ugyanakkor derűlátóan nyilatkozott Renzi megválasztása után, szerinte „gyümölcsöző” együttműködés alakulhat ki kettejük között. A firenzei polgármester viszont tárgyalni akar a miniszterelnökkel a kabinet új programjáról. Letta kormányáról szerdán szavaz az olasz parlament.