vizsgálóbizottság;NAV;

2013-12-11 06:21:00

Létrejön-e a NAV-vizsgálóbizottság?

A kormánypártok asszisztálnak ahhoz, hogy ne induljon ügyészségi vizsgálat Horváth András feljelentése nyomán. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a volt NAV-alkalmazott véleménye szerint több csúsztatást tartalmaz a kormányhoz közelálló Magyar Nemzet címoldalán megjelent "Vádak bizonyíték nélkül" című cikk. Tegnap ugyanakkor összegyűlt a szükséges 78 parlamenti képviselői aláírás, amelynek nyomán határozati javaslat született arról, hogy alakuljon meg a feltételezett áfa-csalások hátterét feltáró vizsgálóbizottság. 

Összegyűlt a kellő számú, 78 parlamenti képviselő aláírása, amelynek nyomán az LMP tegnap határozati javaslatban kezdeményezte: alakuljon a feltételezett áfa-csalásokat feltáró parlamenti vizsgálóbizottság. A szignókat úgy sikerült összegyűjteni, hogy a Jobbik egyetlen jelenlegi képviselőjétől sem kértek támogatást, ezzel szemben - az LMP, az MSZP, a Demokratikus Koalícíó (DK), Párbeszéd Magyarországért (PM) politikusai, illetve a függetlenek közül Szili Katalin, Ángyán József, Ivády Gábor, Molnár Oszkár és Endrésik Zsolt írta alá - tudta meg lapunk Szél Bernadettől, az LMP társelnökétől, frakcióvezető-helyettesétől.

A bizottság nem tárgyal az áfa-csalási ügyről
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága kormánypárti tagjainak javaslatára levették a testület keddi napirendjéről az áfacsalási vádakkal kapcsolatos meghallgatásokat. Az ülésen megjelent Horváth András is, és ott volt Varga Árpád, a NAV elnökhelyettese, Papp Károly országos rendőrfőkapitány és Göbölös László, az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatója is. A bizottság azonban mintegy 40 perces vita után sem tudta megkezdeni munkáját, mivel már a napirendben és a büntetőeljárás meghatározásában sem volt egyetértés, végül a kormánypárti többség elutasította a téma napirendre vételét. Molnár Zsolt, a tesület szocialista elnöke, aki a meghallgatásokat kezdeményezte, megjegyezte: a testület sem a büntetőeljárásról, hanem annak esetleges nemzetbiztonsági kockázatairól szeretne tájékozódni, s ha ilyenek nincsenek, azzal meg lehet nyugtatni a közvéleményt.
Horváth András, azt mondta: az ülés végén, hogy csalódott, mert elmaradtak a meghallgatások, s hogy nem kapott szót. Ugyanis akkor elmondta volna, hogy két különálló ügyről van szó. Az egyik az, amivel kapcsolatban ő a feljelentést tette, a másik pedig az adócsalási ügyek nemzetbiztonsági kockázata – tette hozzá.

A képviselő, aki Schiffer Andrással és Ángyán Józseffel kedden sajtótájékoztatót is tartott - beszámolt arról, hogy az MSZP-nek és a DK-nak az volt a kérése, hogy a Jobbik frakció jelenlegi tagjai ne szignálják az íveket, de az ellen nem volt kifogásuk, hogy a volt jobbikosok - például a már említett Endrésik Zsolt -, támogassák a kezdeményezést. Az indítványukat országgyűlési határozati javaslatként nyújtják be, de ez még nem jelenti azt, hogy automatikusan létre is jön a szervezet. A Fidesznek ugyanis számos lehetősége van arra, hogy késleltesse az ügyet vagy valamelyik fázisban leszavazza azt - mondta Szél Bernadett.

Az MSZP álláspontjáról szólva Tóbiás József, az MSZP frakcióvezetó-helyettese lapunknak elmondta, hogy a házbizottság holnapi ülésén kezdeményezni fogják: a parlament akár a házszabálytól eltérve, akár kivételes sürgős eljárásban már jövő héten döntsön a feltételezett áfa-csalásokat feltáró vizsgálóbizottság létrehozásáról. Ehhez négyötödös parlamenti többségre, vagyis a kormánypártok támogatására is szükség van - figyelmeztetett Tóbiás. A vizsgálóbizottságnak az ilyen gyors ütemű létrehozása nem megy ritkaságszámba - emlékeztetett a frakcióvezető-helyettes, hiszen hétfőn hagyta jóvá a Ház a lehallgatásokkal foglalkozó vizsgálóbizottságról szóló határozatot.

A Fidesz mindent elkövet azért, hogy ne induljon ügyészségi vizsgálat Horváth András feljelentése nyomán. Ennek eszköze az a cikk, amelyik a tegnapi Magyar Nemzetben azt állította, hogy "az illető férfi a (rendőrségi) meghallgatása során semmilyen dokumentumot, adatot, információt nem tudott a hatóság rendelkezésére bocsátani, ami igazolná az általa vélelmezett bűncselekmények gyanúját." A volt NAV-alkalmazott azonban ezt az állítást cáfolta, és csúsztatásnak minősítette. Horváth András szuerint a napilap állításával szemben az igazság az, hogy nem arról szól a feljelentés, hogy egyes esetekben leállítják az adóhatósági vizsgálatokat.

A volt NAV-os néhény héttel ezelőtti feljelentése konkrét hivatali visszaéléseket tárt fel. De van olyan konkrét ügy, amelyben egy multi cég esetében törvénysértést jelzett a revizor, de nem indult eljárás. Ezzel az üggyel kapcsolatban tett feljelentést a korábbi szakkoordinátor és ehhez az ügyhöz adott be egy 200 oldalas dokumentumot. Horváth András szerint érthetetlen, hogy a Magyar Nemzet miért akarja azt sugallni, hogy nincsenek bizonyítékok az ügyben. Horváth András szerint ő rendszerszintű problémákról beszél az adócsalás rendszerével kapcsolatban, amit nem a nyomozó hatóságok tudnának kivizsgálni, hanem például éppen a parlamenti vizsgálóbizottság.

Emellett Horváth András még így is beszélt újabb tanúkról és körülményekről a meghallgatáson. Horváth szerint a becsatolt dokumentumok alapján meg kellene indítani az ügyészségi vizsgálatot.

Brutális "utaztatós" áfacsalási ügy

A CBA-val is kapcsolatban lévő vállalkozó korábbi áfacsalási ügyével kapcsolatos újabb részleteket talált az Origo hírportál. Az adóhatóság 2008-ban kezdett nyomozni adócsalás gyanúja miatt, amelyben eljárást indítottak a győri ifj. Laki Portéka ABC Kft. nevű vállalkozása ellen is.

A hírportál olyan ügyészségi dokumentumot is talált, amely szerint a kft. tulajdonosa a csalási ügy egyik gyanúsítottja. A Portéka másik tulajdonosa a Delikát Kft, amely idősebb Laki László kezében van. Ő két fiával vezeti ezt a vállalkozást. Az Origohoz került dokumentumokból kiderül, hogy a Portéka szlovák, spanyol, olasz és magyar cégeken keresztül utaztatott papíron körbe árut fél Európán, miközben az valójában Szlovákiába sem jutott el. A cég három és fél milliárd forint áfát vont le a körbeszámlázás során.

A Laki család tagjai még 2011-ben cáfolták részvételüket a csalásban és azt állították, hogy jóhiszeműen jártak el. A CBA kommunikációs igazgatója Fodor Attila az Origo kérdéseire azt válaszolta, hogy a Portéka ABC nem partnerük, a Delikáttal pedig csupán francihese-viszonyban vannak, továbbá tudomásuk szerint az utóbbi vállalat ellen nem folyt és nem folyik eljárás.