Tárgyalóasztalhoz ült tegnap Viktor Janukovics államfő volt elődeivel, a három korábbi államfővel, Leonyid Kravcsukkal, Leonyid Kucsmával és Viktor Juscsenkóval, hogy megvitassák az országban kialakult politikai válság rendezésének lehetőségeit.
A tárgyalások megkezdéséig a rohamrendőrök kiszorították a kijevi kormányzati negyed utolsó utcáiból is a tüntetőket, a Függetlenség térre, az ún. Euromajdanra szorítva vissza őket és lebontották a felállított barikádokat. A békés tüntetők nem szegültek szembe a rendőrséggel, de ezúttal is provokátorok vegyültek a tömegbe, akik botokkal és gázspraykkel támadták a rendvédelemi alakulat tagjait.
Egy másik, december 7-8 között végzett kutatás a bebörtönzött Julija Timosenko háttérbe szorulását jelzi. A kijevi demonstrációkon részt vevők túlnyomó többsége úgy nyilatkozott, 77,4 százaléka mindaddig kitart, míg minden követelésük nem teljesül, de csupán 38,5 százalék ragaszkodik Timosenko szabadon bocsátásához. A tüntetők a következő elvárásokat fogalmazták meg, amelyekhez végsőkig ragaszkodnak: a tüntetések során letartóztatottak szabadon bocsátását (80,1 százalék), a társulási és szabadkereskedelmi egyezmény azonnali aláírását az Európai Unióval (71 százalék), Viktor Janukovics államfő lemondását 75 százalék9, a tüntetők ellen erőszakot alkalmazó rendfenntartók felelősségének kivizsgálását (57,6 százalék), a parlament feloszlatását és előrehozott választások kiírását (55,6 százalék)
Az ellenzéki vezetők szerint ugyancsak, nem az EU-párti tüntetőkhöz tartozó provokátorok vették blokád alá az Európai Unió kijevi képviseletének épületét.
A rendőrség viszont azt közölte, hogy az EU képviselet elé vonulók nem vették blokád alá az épületet, csupán tiltakozni érkeztek oda az ukrán kormányépületek blokádja ellen.
A provokátorok kilétéről kezdettől megoszlanak a vélemények - az ellenzék szerint a hatalom bérelt embereiről van szó, kormányzati körökben a szélsőjobboldali ellenzéki párt, a Swoboda aktivistái követik el az erőszakos cselekedeteket.
Janukovics tegnap beleegyezett a letartóztatott tüntetők szabadon engedésébe - 11 személyről van szó - és azt is elismerte, hogy a Függetlenség terén jogtalanul alkalmaztak erőt a rendvédelmi szervek.
Az elnök kijelentette: Ukrajna EU-integrációs irányvonala továbbra is változatlan, s azt kérte a kormánytól, hogy márciusig dolgozza ki a kockázatok minimalizálására vonatkozó tervezetét.
Amennyiben az Eu talál megoldást arra, hogy kompenzálja Ukrajna vesztességeit, amelyeket piaca megnyitása miatt szenvedne el, akkor azonnal aláírják az egyezményt.
A tegnap délután Kijevbe érkezett Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője azonban már november végén, Vilniusban is elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy ország kompenzációt követeljen a társulás fejében.