CIB Bank;GDP;

2013-12-11 06:23:00

CIB: A bizalmat kell helyreállítani

Mérsékelten optimisták a CIB Bank elemzői, bár a fenntartható növekedés jeleit még ők sem látják. Trippon Mariann, a pénzintézet vezető elemzője keddi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy 2014-ben 3 százalék alatti költségvetési hiánnyal és 1,5 százalékos GDP növekedéssel számol, véleménye szerint az Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa 3 százaléknál állhat meg, és a jövő év vége felé már kamatemelés jöhet.

A szakember a forint mérsékelt erősödésére számít, eszerint, az euró árfolyama 2014 végén 289 forint lehet. Úgy vélekedett, hogy világszerte a választásokat megelőzően a piacok várakozó álláspontra helyezkednek a jövőt illetőn. Az új kormány megalakulását követően, annak programja ismeretében alakítják ki álláspontjukat. A forint erősödéséhez hozzájárulhat a külkereskedelmi és fizetési mérlegtöbblet, amelyben jelentős szerepe van a gyenge belső fogyasztásnak, ami az importra is fékezően hat.

A CIB szakemberei szerint ahhoz, hogy Magyarország kikerüljön az adósságcsapdából, elengedhetetlen a növekedési potenciál és a foglalkoztatottság emelése, a versenyképesség javítása, a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása, a beruházások ösztönzése. Az egyik legnagyobb feladat jövőre az adósság finanszírozásához szükséges bizalom erősítése lesz, hiszen a Magyarország számára rendkívül kedvező globális likviditási helyzet kedvezőtlen irányú változása már 2014-ben elkezdődhet.

Trippon Mariann felhívta a figyelmet arra: a 2014-es számok első ránézésre mindenhol javulást mutatnak, a fő folyamatok mögé tekintve azonban árnyaltabb a kép. Magyarország az egy főre jutó GDP-t tekintve 2004-2005-ben elkezdett leszakadni a régiótól, 2012-ben a régió legtöbb országa elérte a válság előtti szintet, Magyarország azonban még nem. A 2012-es 15 százalék körüli GDP-arányos beruházási ráta még az amortizációt sem fedezte, az idei év az állami beruházásoknak köszönhetően fordulatot hozott, azonban 20-25 százalékos GDP-arányos beruházási szint kellene a fenntartható, egészséges növekedéshez.

Trippon Mariann nem tartotta kizártnak, hogy a Fed eszközvásárlási programjának leépítése – ami a fő piaci folyamatokat meghatározza – már decemberben elkezdődhet, de szerinte valószínűbb a márciusi kezdet. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a feltörekvő piacokra kevesebb tőke áramlik majd, változékonyabbak lesznek az árfolyamok, s elképzelhető, hogy a befektetők a térségen belül is elkezdenek majd differenciálni.