Catherine Ashton;Ukrajna;tüntetés;Viktor Janukovics;Kijev;kommandó;rohamrendőrök;Euromajdan;

2013-12-12 06:40:00

Janukovics békülne

Miután tegnap hajnalban a rohamrendőrség lerohanta a kijevi tüntetés központját, az Euromajdant és lebontotta a barikádokat, újra elkezdtek gyülekezni az ukrán fővárosban a demonstrálók. Viktor Janukovics államfő megígérte, nem alkalmaznak erőszakot a tüntetők ellen, a Kijevben tárgyaló Catherine Ashton ígérete betartását kéri. Mikola Azarov miniszterelnök szerint Ukrajnának 20 milliárd eurós támogatásra lenne szüksége, az EU nem enyhít a társulási megállapodás feltételein.

Tegnap sem született megoldás az ukrajnai válságra, a kijevi Függetlenség téren, az Euromajdanon estére közel százezer ember gyűlt össze. A demonstráció újbóli fellángolásának az az oka, hogy hajnali két órakor a Berkut kommandó különleges egységei, és a rohamrendőrök elkezdték kiszorítani a téren éjszakázókat, s lebontani a barikádokat.

A sátortáborhoz nem nyúltak. Kora reggel azonban már több mint tízezren érkeztek a helyszínre, az ellenzéki vezetők azonnal jelezték, hogy a rendőrségi akció rövidesen milliókat vonz majd a Függetlenség térre, az ország minden részéből jönni fognak azok, akik támogatják az ellenzék céljait: a mielőbbi és minél szorosabb európai integrációt, valamint a jelenlegi hatalom menesztését.

Arszenyij Jacenyjuk ellenzéki vezető azt mondta az ostrom kezdetekor: "Nem fogunk megbocsátani. Holnapra milliók jönnek ide, és a rendszer megbukik. Viktor Janukovics szembeköpte Amerikát és az Európai Unió 28 tagállamát." Vitalij Klicsko, az ütés (Udar) elnöke pedig Kijev lakosságához fordult, arra kérte őket, jöjjenek a Függetlenség térre. "Csak együtt harcolhatunk azért a jogunkért, hogy szabad országban élhessünk" - fogalmazott a világbajnok.

Estére újra meg is telt a tér, a tüntetők váltják egymást a mínusz 15 fokos hidegben, teát, süteményeket és szendvicseket osztanak azoknak, akik már régebben odamentek. A rohamrendőrök eközben a városházát is megpróbálták kiüríteni, ugyanis annak alsó szintjeit a demonstráció kezdete óta megszállva tartják, és melegedőnek használják a tüntetők. A hatósági akció kudarcba fulladt, a tüntetők körbevették a rohamrendőröket, akik ezt követően elhagyták a helyszínt.

Viktor Janukovics államfő, aki tegnap a Kijevben közvetítő Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselővel is több órán át tárgyalt, egyeztetésre hívta az ellenzéket, Klicskóék azonban már úgy vélik, nincs lehetőség kompromisszumra. A politikus kijelentette, hogy miután a hatóságok újra kísérletet tettek a tüntetők feloszlatására, nincs miről tárgyalni.

Úgy fogalmazott: "Janukovics lezárta az utat bármilyen kompromisszum előtt, amelyre egyes politikusok és társadalmi vezetők szólítottak fel. Kompromisszumokról nem lehet szó. Ma az első számú kérdés egyértelműen Janukovics távozása". Az elnök ennek ellenére délután közleményt adott ki, amelyben "nemzeti párbeszédre" hívta a pártokat, civil szervezeteket és egyházi vezetőket. Lapzártánkig az ellenzék nem reagált a meghívásra.

Az uniós szervek és politikusok továbbra is a békés, tárgyalásos rendezést sürgetik. Az Európai Bizottság tegnap szóvivője révén közölte: a testület nem fogja enyhíteni a társulási feltételeket Ukrajna számára, és nem fog pénzügyi kompenzációt fizetni a megállapodás aláírásakor. A bejelentés Mikola Azarov ukrán kormányfő nyilatkozatára reagált, aki konkrét összeget jelölt meg, amelyet Kijev elvár a társulás fejében.

Kijelentette: Ukrajnának húszmilliárd euróra van szüksége ahhoz, hogy semlegesíteni tudja az ukrán gazdaság pillanatnyi veszteségeit. A kormányfő hangsúlyozta, nem vissza nem térítendő támogatásra, hanem befektetésekre lenne szüksége az országnak. Kijevben tegnap több bombariadó is volt: a központi vasútállomáson és a nemzetközi repülőtéren, ám akárcsak az elmúlt napokban a metró esetében, ezek is hamisnak bizonyultak.