Magyarországon a kormánypártok az egészségügyet is a hatalmi politika terepére sodorták - állítja Kökény Mihály. Csak a lojalitás számít, és akárcsak az oktatást, az egészségügyet is kifosztották. A volt MSZP-s egészségügyi miniszter az utóbbi időben a kispadról figyeli a belpolitikát, nemzetközi szakértőként Albániában, Görögországban dolgozik, emellett egy rangos svájci egyetem oktatójaként szakdiplomáciai tárgyalásokra készít fel minisztériumi vezetőket Európa különböző országaiból. Azt azonban jól látja, hogy a Fidesz hogyan tette szinte lehetetlenné a gyógyítást ebben az országban. "Ha a tragikus betegsorsokra és a sok tehetséges orvos kivándorlására gondolok, akkor kilátástalannak látom egészségügyi viszonyainkat" - fogalmazott lapunknak hozzátéve, ez lehetne másképpen is. A válság sok országban esélyt ad értelmes átalakításokra, az egészség érdekében történő szakmai és politikai összefogásra. A szocialista politikus ezt látja Görögországban, Portugáliában, ahol az egészségügyet már nem tekintik az államháztartási hiány örökös bűnbakjának, hanem abból indulnak ki, hogy a jól teljesítő egészségügyi rendszer hozzájárul a gazdasági fejlődéshez. Ezért nemcsak azt veszik számításba, hogy a gyógyítás és a megelőzés mennyit igényel a közkiadásokból, hanem azt is, hogy mennyivel járul hozzá az emberek jólétéhez és a gazdaság versenyképességéhez.
Az MSZP-nek világos elképzelése van arról, hogyan kellene az ágazat válságát kezelni, a beteg embereket szolgálva modernizálni. Kökény részt vett a szocialisták választási programjának előkészítésében, amelyben megfogalmazták, hogyan lehet a betegek kiszolgáltatottságát mérsékelni: megbízható és felkészült háziorvosokkal, gyors kivizsgálással, megfizethető gyógyszerárakkal, tisztességesen bérezett kórházi személyzettel. A választók sajnos ma még kevéssé ismerik a szocialisták elképzeléseit, a médiát ugyanis manapság inkább a balhék érdeklik, arról nem szívesen adnak hírt, mit is gondol az MSZP például a kórházi várólistákról, a gyógyszerhiányról, vagy az oktatásról, a munkanélküliségről, a gyermekszegénységről - fogalmazott. A korábbi miniszter szerint politikai ellenfeleik tényleg mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elhitessék: a baloldal csak a belső hatalmi harcokkal van elfoglalva. A szakpolitikusok sokszor hiába mondják el, melyik területen mi a baj, mit kellene csinálni, ez nem jut el a választókhoz. A kormánypárti sajtó csak a Fidesz "elmúltnyolcévezős", semmitmondó reakcióit közli, amelyeknek általában az adott kérdéshez nincs közük. Azt is kevesen tudják, hogy az olykor egymással vitatkozó baloldali pártok a jogállam, a gazdaság helyreállítása mellett az egészségpolitika mikéntjében is nagyjából egyetértenek. De mert a Fidesz az egészségügyet magára hagyta, és ezen a területen annyit hibáztak, annyi embert megsértettek, hogy itt eséllyel lehetne sikeres ellenzéki kampányt csinálni. Akkor is, ha a szocialisták olykor zavarban vannak, mert nem tudják eldönteni, hogy a mostani licitálós kampányban meddig lehet elmenni.
Az MSZP elnökének fel kell vállalnia az egészségügyet, mert az ezzel kapcsolatos megfelelő üzenetekkel Kökény szerint nagyon sok szavazatot lehet nyerni. A Fidesz ugyanis nem tudja letagadni, hogy ezen a területen nagyon rosszul teljesít a kormány. Botrány, botrány hátán, és ezeket már a sikerpropaganda sem képes elfedni. Emlékeztetett a Békásmegyeren elhunyt nőre, akiért nem ment ki időben a mentő, majd nem tudtak neki megfelelő gyógyszert adni. A kórházakban, sok esetben csak hálapénz ellenében gipszelnek, nincs megfelelő ellátás, ezért az emberek arra a pártra fognak szavazni, amelyik megoldást kínál a helyzetre. A gyógyulás rezsiköltségei már az elviselhetőség határán, olykor azon is túl vannak. Ezeket pedig nem csökkenti a Fidesz. A betegeknek vinni kell a maguk számára szükséges gyógyszereket a kórházba, de gyakran kötszert, élelmiszert is. Ezek pedig nagyon sokba kerülhetnek. Nem lehet mindent egyszerre ígérni, de ki lehet választani azokat a területeket, amelyeken viszonylag gyorsan megváltoztatható a jelenlegi helyzet. Néhány tízmilliárd forintból javítani lehet a háziorvosi rendszert, rövidíteni a várólistákat.
A szocialisták által indított aláírásgyűjtési akcióból kiderült: azt mindenki megérti, hogy Orbánnék eszement stadionépítési mániája nem az embereket szolgálja. Sportolási lehetőséget nem teremt a kormány, az egészségügytől, az oktatástól viszont több százmilliárdot elvesznek; és ezt már sokan elutasítják. Jó üzenet, hogy ebből a pénzből a beteg gyerekeknek térítésmentesen jutna gyógyszer, a kórházak adósságának csökkentésével pedig lehetővé válna, hogy nem kelljen a műtétekre hónapokat, éveket várni. Ez eléri a választókat - véli Kökény Mihály, aki szerint a Fidesz tudatosan mellékhadszíntér szerepet szán az ágazatnak, ezért itt van mit keresniük a szocialistáknak. A baloldalnak szerinte ezekkel a kérdésekkel kell foglalkozni a következő hónapokban.