Varga Mihály;szerencsejáték;kaszinó;nyerőgépek;

2013-12-16 06:11:00

Kaszinómutyi: kínzó kérdéseket kap Varga

Kétséges körülmények között engedélyezi újra az állam a tavaly ősszel betiltott nyerőgépek üzemeltetését a - versenyt és a nyilvánosságot kizárva odaítélendő - kaszinókoncessziók nyerteseinek, többek között erről beszél az LMP-s Mile Lajos mai, parlamenti interpellációjában. A képviselő a koncessziókról döntő Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek több kérdést is feltesz, megállapítva, hogy "az új szabályozás több szempontból visszalépés, és a koncessziót megszerző érdekcsoportok pénzügyi érdekeit szolgálja". 

Már november végén megérkezett Varga Mihályhoz az első, magát "megbízhatónak" tartó szerencsejáték-szervező "igénye" arra, hogy kedvező feltételekkel kaszinókoncesszióhoz jusson - írtuk meg. Úgy tudjuk, azóta a jelentkezők száma meghaladja az ötvenet. A pályáztatás mellőzését lehetővé tevő "lex kaszinó" - bár a Fidesz szerint az állami kontrollt erősíti - a visszaélés lehetőségét teremti meg. Lehetőséget ad ugyanis arra, hogy szűk körben, ellenőrizhetetlen szempontok szerint ossza fel a kormány a működő három mellé tervezett nyolc új kaszinó évi több tízmilliárdos piacát.

Interpellációjában Mile is kiemeli, hogy az állam önként mond le jelentős adóbevételről: a koncessziós díj ugyanis levonható a kaszinókban működő nyerőgépek után fizetendő játékadóból. A 850 milliós koncessziós díj 11 kaszinónál legalább 10 milliárd forint évente. "Most ezt hagyja a kormány a kaszinótulajdonosok, köztük Andy Vajna zsebében" - utal Mile arra is, hogy a "játékadó-leírással" élhetnek a jelenlegi kaszinók is, márpedig a három közül az egyik, az V. kerületi Las Vegas Casino Andy Vajna filmipari kormánybiztos érdekeltsége.

Ami pedig az LMP-s politikus szerint ennél is érthetetlenebb: a nyerőgépeknél a kormány lényegében megszünteti az ellenőrzést. A kaszinók félkarú rablóiba ugyanis nem lesz kötelező beépíteni olyan elektronikus egységet, ami ellenőrzi a működést és a bevételeket. Mindettől úgy tekintenek el nagyvonalúan, hogy közben a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) 200 ezer pénztárgépet köt be rendszerébe. Vagyis az állam tisztában lesz egy pékség vagy cipőbolt forgalmával, de a kaszinóknál "a sötétben fog tapogatózni, a kaszinó ugyanis annyit fog bevallani, amennyit nem szégyell - s nem fogja szégyellni" - állítja Mile.

Eközben a Szerencsejátékosok Országos Érdekvédelmi Közhasznú Egyesülete pedig Vida Ildikó NAV-elnöknek és Pakucsi Zoltán adóügyekért felelős helyettes államtitkárnak küldött levelet, melyben ugyanezen aggályokra hívják fel a figyelmet. Megjegyzik: a három működő kaszinó most sem csatlakozik a Szerencsejáték Felügyeletnél központi szerverre, "ezért a tényleges pénzmozgás külső kontroll nélküli, átláthatatlan". A most működő és az új kaszinókba tervezett gépek sem védettek a manipuláció ellen - véli a szervezet -, így "a pénznyerő automaták esetében napi szinten akár több millió forintot is ki tudnak pörgetni az üzemeltetők úgy, hogy ezt hó végén senki és semmilyen hatóság nem tudja utólag kontrollálni."