Igaz történetet szeretnék elmesélni. Évekkel ezelőtt betértem szülővárosom egyik templomába, hogy felidézzem emlékeimet, amelyeket még ministránsként szereztem ott. Ülök a padban, egyszer csak felbukkan két emberalak. Az oltár felől közelítettek felém. Azonnal felismertem egyiküket. A plébános volt, aki a kérdéses időben már olvasta néhány filippikámat, amelyeket Orbán Viktor ellen írtam. A társaságában lévő hölgyet vezette végig a templomon. Őt is számos alkalommal láttam már a médiában. Szili Katalinról van szó, aki akkoriban az MSZP színeiben politizált, s a házelnöki tisztséget töltötte be. Úgy mutogattak rá, akár egy csodabogárra; egy szocialista, aki történetesen vallásos is! Ismerem az illemet, tisztelettudóan köszöntem nekik. A plébános köszönésemre nem is reagált, gőgösen elnézett a vállam fölött. Szili Katalin ellenben elmosolyodott, és visszaköszönt, holott először látott engem.
És egy korábbi emlék. 1994-et írunk, a Fidesz már gyalázatosan leszerepelt a választásokon. Ifjú politikusait számos megnyilvánulásuk alapján mindenki úgy tartja számon, mint vagány, polgárpukkasztó antiklerikálisokat. Nézem a tévét és nem hiszek a szememnek. Orbán Viktor egy pap társaságában ül egy sajtótájékoztatón, s arról beszél, hogy a Horn-kormány a társadalmi különbségek növelésével egy latin-amerikai társadalmat épít. Tudtam, hogy az MDF súlyos vereségével űr támadt a jobboldalon, amely lehetőséget adott a Fidesznek, hogy újrapozicionálja magát. De sok polgártársammal ellentétben egy pillanatig sem hittem, hogy egy egész párt minden tagja egyetlen pillanat alatt keresztény lett.
Orbán Viktor hirtelen színeváltozását általában szívből jövő megtérésként tartják számon hívei. Szerintük antiklerikális múltja ifjúkori eltévelyedés volt, mára azonban benőtt a kormányfő feje lágya. Kevesen veszik a fáradtságot, hogy jobban utánagondoljanak a dolognak. Én személy szerint pálfordulásnak sem nevezném a kérdéses fordulatot, hiszen ez a szó Saul, azaz Pál apostol nevéből ered. Pál keresztényüldöző farizeusként fényes jövő előtt állt. A damaszkuszi úton történtek hatására azonban lemondott a karrier, illetve a gazdagság lehetőségéről. Vándorútra indult, sorsa az üldöztetés lett. Többször fogságot szenvedett, végül Róma leégését követően kivégezték.
Vessük össze Pál megtérését Orbán Viktoréval. A tizenharmadik apostol nem gyanúsítható azzal, hogy érdekből lett keresztény, hiszen mindenét feladta meggyőződése érdekében. Orbán karrierje azonban meredeken felívelt, mihelyt keresztényként definiálta magát. Szövetséget kötött a rövidlátó klerikusokkal, és hamar elérte, hogy pártja a jobboldal szinte egyetlen, meghatározó ereje legyen. A magyar közjogi rendszer hiányosságai következtében pedig mára a diktátori teljhatalmat jelentő kétharmados törvényhozási többség birtokosa lett. Csakis evilági előnye származott tehát állítólagos kereszténységéből, ellentétben Pállal. Ezért merészelek élni a gyanúperrel, hogy vallásossága csupán jól kifizetődő szerepjáték.
"Keresztény Magyarországot akart, mert csak annak van jövője" - jelentette ki a minap Antall Józsefről egykori ádáz ellenfele. Egy régi közmondással felelnék neki.
Az árulást lehet szeretni. Az árulót soha.