"Több mint tíz évet töltött börtönben, ez egy komoly büntetés" - jelentette ki az államfő. Putyin hozzátette, vélhetően nem indul újabb vizsgálat a milliárdos ellen. A volt oligarchát, aki egykor elnöki ambíciókat is dédelgetett, 2003-ban tartóztatták le, majd 2005 májusában ítélték kilenc éves börtönbüntetésre csalás és sikkasztás miatt.
A Jukosz olajvállalat egykori vezetőjét két évvel később újabb két vádpontban - ezúttal lopás és pénzmosás - találták bűnösnek. Hodorkovszkij 2014 júliusában hagyhatná el celláját. Megfigyelők szerint a lépés része az orosz elnök nemzetközi megítélésének javítását célzó intézkedéseknek a februárban kezdődö szocsi téli olimpia előtt.
Az orosz parlament ellenszavazat nélkül fogadta el a Putyin által beterjesztett amnesztiatörvényt is, melynek köszönhetően távozhatnak a börtönből az orosz punkegyüttes, a Pussy Riot tagjai, valamint a Greenpeace azon aktivistái, akik az észak-tengeri olajbányászat ellen tiltakoztak, s garázdaság vádjával le lettek tartóztatva.
Évértékelő sajtóérketezletén Putyin cáfolta azon híreszteléseket, miszerint Iszkander típusú, rövid hatótávolságú harcászati rekétarendszert telepítettek volna az Európai Unióval határos kalinyingrádi katonai körzetbe. Mint fogalmazott, még nem született döntés a komplexum elhelyezéséről. "Senkit sem kell megvédeni, csupán nem kell válaszlépéseket kiprovokálni" - utalt az orosz elnök arra, hogy Európában amerikai hadászati atomfegyverek találhatóak, s épül az európai rakétavédelmi rendszer is.
Három balti állam és Lengyelország is aggodalmát fejezte ki az orosz rakétatelepítés miatt, a német Bild szerint műholdfelvételek bizonyítják, hogy Iszkanderek találhatóak Kalinyingrádban.