Parlament;Görögország;vagyonadó;szavazás;Pánhellén Szocialista Mozgalom;Új Demokrácia;Viron Polidorasz;

2013-12-23 06:36:00

Nehéz helyzetben a görög kormány

Vezéráldozattal járt a szombati szavazás a görög parlamentben a vagyonadó bevezetéséről. A konzervatív Új Demokrácia egy képviselője, Viron Polidorasz ugyanis az előterjesztés ellen szavazott, amit követően kizárták a kormánypárti frakcióból.

Ennek következtében a kabinet már csak 153 képviselőre támaszkodhat, ami mindössze kettővel több az abszolút többségnél.Nehéz elképzelni, hogy ilyen csekély többséggel hogyan töltheti ki 2016-ig szóló mandátumát Antonisz Szamarasz kabinetje.

A 300 tagú törvényhozásban az Új Demokrácia 126, a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) pedig 27 képviselővel rendelkezik. Sokatmondó, hogy a tavaly júniusi választást követően még 178 képviselővel rendelkezett az akkor még három párt alkotta kormánykoalíció.

A vagyonadóról szóló törvényt egyébként mindössze 152-en szavazták meg, mivel egy szocialista képviselő, Aposztolosz Kaklamanisz igazoltan maradt távol a voksolástól betegség miatt. Az új adóteher bevezetésével a kabinet a 2014-es évben 2,5 milliárd eurós pluszbevétellel számol.

A törvény hatálya alól kivették a kis szigeteken élőket, valamint a csekély jövedelműeket. Az ellenzék részéről azonban éles bírálatokkal illették a kormányt, Alekszisz Tsziprasz, a baloldali radikális Szoroza elnöke szerint „hajtóvadászatot” indítottak a háztulajdonosok ellen, s nyomorba döntenek újabb rétegeket.

Az ellenzék részéről azonban éles bírálatokkal illették a kormányt, Alekszisz Tsziprasz, a baloldali radikális Szoroza elnöke szerint „hajtóvadászatot” indítottak a háztulajdonosok ellen, s nyomorba döntenek újabb rétegeket. Görögországban a lakosság hetven százaléka rendelkezik saját lakással, ez az egyik legmagasabb arány az Európai Unióban. Ugyanakkor az adót nemcsak házakra és lakosokra vetik ki, hanem az ezer négyzetméter feletti földterületekre is.

A görög kormány nehéz 2014-es évre számíthat. Az év első felében Athén látja el az Európai Unió soros elnöki tisztségét. A legrosszabb forgatókönyvm az lenne, ha épp ez idő alatt bukna meg a kormány. Nem lenne példátlan az Unió történetében, hogy épp a soros elnökség alatt veszíti el többségét a kabinet: 2009 első felében Mirek Topolánek cseh kormánya bukott meg a legkényesebb időpontban.