holokauszt;Schmidt Mária;Lukács Csaba;Schweitzer József;Sorsok Háza;Országos Főrabbi;

2013-12-23 06:48:00

Schweitzer főrabbinak sem kell a Sorsok Háza

Schweitzer József nyugalmazott Országos Főrabbi is elhatárolódott a Schmidt Mária által gründolt, öt milliárd forintba kerülő holokauszt emlékhelytől, a Sorsok Házától. A nyilas Nyírőt eltemető Lukács Csaba 13 millit kaszált a holokauszt- emlékév pályázatán.

Schweitzer József nyugalmazott Országos Főrabbi nem támogatja a Józsefvárosi pályaudvaron jövő tavassal megnyíló múzeumot. Lapunkhoz eljuttatott levelében azt írja, "A helyszín megválasztása nem megfelelő, mert a Józsefvárosi pályaudvar nem köthető a hazai zsidóság tömeges deportálásához, beleértve a gyermekek deportálását is. Ha már felvetődött egy új holokauszt emlékezethely kialakítása, erre az egykori budapesti gettó területén fekvő Rumbach utcai épülete lenne megfelelő." 

Szerinte az általa javasolt helyszín szimbolikáján és szakralitásán túl költségkímélőbb is lenne. Hozzá tette: "Csatlakozva Konrád György barátom javaslatához, legalább a költségkülönbözetet fordítsák a Magyarországon élő nélkülöző gyermekek javára." A Rumbach utcai zsinagóga nagyon rossz állapotban van, a tervek szerint a holokauszt jövőre esedékes 70. évfordulóján az épület is megújulna.

Legutóbb lapunkban elsőként a Mazsihisz fogalmazott meg aggályokat a Schmidt Mária által irányított Sorsok Háza beruházással kapcsolatban, s kezdeményezte, hogy társadalmim kontroll alá helyezzék a projektet.  Pikáns részlet, hogy az évforduló előtti méltó tisztelgés céljából létrehozott 1,5 milliárdos civil alapból az Lukács Csaba nevű Magyar Nemzetes újságíró is részesült, akik a nyilas parlament tagjának, a Nyíró Józsefnek a botrányba fulladt újratemetésének a kommunikációját szervezte.

Sajtóértesülések szerint Lukács Csaba három cégen keresztül három projekttel pályázott eredményesen. Két és fél milliót nyert a KárpátPress Bt.-n keresztül egy Ligeti Ernő (1891-1945) életéről és irodalmi munkásságáról fogatott filmre, és riportsorozatra. Öt és fél milliót kap a Székely Szeretetszolgálat Alapítványon keresztül Karácsony Benő zsidó származású erdélyi magyar íróval kapcsolatos projektjére, mely dokumentumfilmet, konferenciát és honlapot foglal magába.

Végül öt milliót a B-Fókusz Intézettel, az "Identitás, értékrend és együttélés a határon túli magyarság és a határon túli magyar zsidóság körében" - című a határon túli magyarság és magyar zsidóság körében végzett szociológiai kutatásra.