Kína;Japán;

Kína haragszik a japán kormányfőre

A második világháború japán halottainak emléket állító Jaszukuni-szentélyben tett látogatása miatt támadta Abe Sindzó japán miniszterelnököt a pénteki kínai sajtó, mely válaszlépést követel Peking részéről.

A sintó imahelyet Abe hivatalba lépésének első évfordulóján, csütörtökön kereste fel. A Jaszukuni-szentély a háború 2,5 millió japán áldozata mellett 14 háborús főbűnös emlékét is őrzi. A látogatást ellenezte a második világháborúban szintén japán megszállás alatt állt Dél-Korea is.

A nacionalista hangvételéről ismert Global Times című kínai napilap "politikai gazembernek" nevezte Abét, aki "feketelistákon nyilvántartott terroristákhoz és fasisztákhoz hasonlóan" viselkedik. Peking részéről "megfelelő, valamennyire akár az elfogadható határokat átlépő" válaszlépések adása szükséges, máskülönben "papírtigrisnek" tűnhet a külföldi országok szemében - olvasható a lap szerkesztőségi cikkében. Az újság azt is szorgalmazta, hogy a jövőben öt évre tiltsák el a kínai látogatásoktól a szentélyt felkereső politikusokat és hivatalnokokat.

A kínai hadsereg napilapja pénteken úgy fogalmazott, hogy a japán miniszterelnök "meggondolatlan tette" a térség stabilitását rombolja, a kínai lakosságot pedig felháborítja. Az újság képmutatónak nevezte Abét, mondván a japán kormányfő a kétoldalú kapcsolatok javításáról beszél, miközben háborús bűnösök előtt hajt fejet.

A China Daily című napilap "elfogadhatatlan sértésnek" nevezte a látogatást, amely szerinte a két ország közti párbeszéd ajtaját is becsukta. Abe tudta, hogy a szentély felkeresése sérti majd Kínát, mindez azonban legkevésbé sem érdekelte a politikust - fogalmazott az újság.

A pekingi külügyminisztérium csütörtökön "a nemzeti jog elleni botrányos provokációnak" nevezte a tettet, amelyért Japánnak "vállalnia kell a következményeket". A látogatás "súlyosan megsértette az ázsiai népek érzéseit, és újabb akadályokat állított a kétoldalú kapcsolatok elé" - emelte ki a külügyi tárca.

A látogatást követően még csütörtökön Abe Sindzó újságírók előtt félreértésnek nevezte, hogy a Jaszukuni-szentély felkeresése a háborús bűnösök előtti tisztelgés lenne, megjegyezve: nem állt szándékában "figyelmen kívül hagyni Kína és Dél-Korea népének érzéseit".