EU;Görögország;elnökség;

2013-12-27 16:12:00

Soros elnökség görög módra

Nehéz politikai időszakban veszi át Görögország az Európai Unió soros elnöki tisztségét. A trojka ugyanis további reformintézkedéseket várna el az athéni kormánytól, ugyanakkor az utóbbi hónapok parlamenti szavazásai azt mutatják, Antonisz Szamarasz kabinetje már annyira borotvaélen táncol, hogy aligha élne túl egy újabb népszerűtlen intézkedést. Még az is megeshet, hogy a kormány épp a soros elnökség alatt bukik meg.

Görögország a soros elnökség fél éve alatt a növekedésre, az illegális bevándorlással kapcsolatos kérdések megoldására, a tengerészetet érintő témákra, valamint a tenger alatti energiahordozók kiaknázására helyezi a fő hangsúlyt. Antonisz Szamarasz miniszterelnök kijelentette, Athén is szívén viseli a litván uniós elnökség prioritásait, a pénzügyi stabilitást, valamint a munkanélküliség elleni küzdelmet. Mint mondta, a görög elnökségre esik a bankunió megvalósításával kapcsolatos utolsó intézkedések meghozatala. Ami azonban ennél is sokkal fontosabb: Görögország elnököl a májusi európai parlamenti választások idején is.

A soros elnökségek jelentősége már messze nem akkora, mint egykor, hiszen az uniós csúcstalálkozókat már nem a különböző országokban, hanem Brüsszelben rendezik meg. Ettől függetlenül fontos eseményről van szó, hiszen a vendéglátó országnak számos rendezvényt kell lebonyolítania, megannyi uniós tisztségviselőnek kell szállást biztosítania. Athén a gazdasági nehézségek miatt a költségeket tekintve történelmien visszafogott soros elnökséget tervez. A görög pénzügyminisztérium abból indul ki, hogy az összköltségek alig haladják meg a 30 millió eurót. Igaz, nem könnyű pontos költségvetést készíteni, hiszen nem várt kiadások is közbejöhetnek.

Bármi legyen is a végösszeg, az biztos, hogy ez az elnökség valóban olcsóbb lesz bármelyik másiknál. Csak összehasonlításképp: 2011 első félévében a magyar soros elnökség összköltségei elérték a 80 millió eurót, míg az osztrák, a finn a portugál, illetve a szlovén rendezvény is meghaladta a 70 milliót. Franciaország az abszolút rekorder: Nicolas Sarkozy elnöksége idején, 2009 második félévében 175 millió euróra taksálták az elnökségre fordított összeget. Meg is adta a módját az akkori francia államfő. Hiperaktivitása nem ismert határt, úgy viselkedett, mintha az EU elnöke lenne, minden konfliktust személyesen akart megoldani, hat hónapra a fontos tanácskozások megkerülhetetlen szereplője lett.

Nem kapnak sálat
A görög kormány szinte mindennel spórol, amivel tud a soros elnökség alatt. Az eredeti terv az volt, hogy a vendégeket eredeti sálakkal ajándékozzák majd meg. Miután azonban kiderült, hogy ennek összköltsége eléri a 150 ezer eurót, a kabinet úgy döntött, egyszerűbb ajándékkal is beérik majd az uniós vendégek. „Elnézést kell kérnem vendégeinktől, de a válság miatt Venizelosz miniszter úr úgy döntött, szakít ezzel a régi ajándékozási szokással” – közölte Dimitrisz Kurkulasz külügyminiszterhelyettes.

A görög elnökség szokatlanul kis csapattal dolgozik majd. Dimitrisz Kurkulasz külügyminiszterhelyettes a közelmúltban újságírók előtt elmondta, hogy a közszférából mindössze 19 embert helyeznek át ideiglenesen e célból. Görög lapértesülések szerint összesen 150 munkatárssal vágnak neki a munkának január elsejétől. A Görögországnál jóval kisebb Ciprus tavaly, az év második felében, amikor már a szigetországon is tombolt a válság, 240 személyt csoportosított át a soros elnökséghez.

Athén igyekszik elkerülni a felesleges utazásokat. A miniszterek tanácsa mintegy 140 eseményének mindegyikét a fővárosban rendezik meg. A meghívott vendégek így nem gyönyörködhetnek majd a tengerpart szépségeiben. Görögország azonban más módon is minimalizálja a kiadásokat. A központi költségvetésből ugyanis csak a tagországok külügyminisztereinek és egy kísérőjének költségeit vállalják át.

Görögország a következő fél év folyamán 14 ezer vendéget vár csak az elnökség kapcsán, s 18 ezer éjszakát tölthetnek el a fővárosi szállodákban. Ilyen temérdek járművel nem rendelkezik az állam, ezért az uniós illetékesek szállításáért a kormányzat fizet majd a munkára alkalmasnak ítélt fuvarozóknak.

A vitorláshajót ábrázoló logó, amelyet a patinás Beetroot ügynökség által készített, a szokottnál szintén sokkal olcsóbb lett: 12 ezer euróba kerül. Az alkotás szellemi atyja, Alekszisz Niku a Spiegel internetes kiadásának elmondta, „a válság és a megszorítások miatt derűlátó, de visszafogott logó elkészítése volt a célunk”.

Evangelosz Venizelosz, a szocialisták elnöke kijelentette, az elkövetkező fél év különösen fontos hazája szempontjából, mivel „be kell bizonyítanunk, hogy magunk mögött hagytuk a válságot”, Görögországnak „egyenjogú partnerként, független és büszke országként kell fellépnie” – hangoztatta. Hogy ezt sikerül-e megvalósítani, az már egészen más kérdés. A görög kormány ugyanis rendkívül nehéz 2014-es évre számíthat. A vagyonadóról szóló, december 20-án rendezett parlamenti szavazáson az egyik jobboldali kormánypárti képviselő az előterjesztés ellen voksolt.

Azonnal kizárták az Új Demokrácia (ND) frakciójából, így a kabinet már csak 153 honatyára támaszkodhat a 300 tagú törvényhozásban. Kiindulva abból, hogy a tavaly júniusi választást követően még 178 honatya támogatta a kormány munkáját, úgy nem kizárt, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyv következik be, s épp az uniós elnökség alatt bukik meg Antonisz Szamarasz és csapata. Nem lenne példátlan az Unió történetében, hogy épp a soros elnökség alatt veszíti el többségét a kabinet: 2009 első felében Mirek Topolánek cseh kormánya bukott meg éppen a legkényesebb időpontban.