Győri ETO;Red Bull;kézilabda-válogatott;Dietrich Mateschitz;Kasza Róbert;párbajtőr-csapat;

2013-12-30 06:53:00

A 2013-as év legjobb csapatai

Divatja van a rangsoroknak. Manapság készül lajstrom gazdagokról, szegényekről, szépekről, rútakról, listát állít boldog, boldogtalan. Miért éppen sportrovatunk maradna ki a buliból? Négyrészes sorozatunkból megtudhatja, lapunknál kik a legjobb női és férfi atléták, melyek a legkiválóbb csapatok és kik az év legnagyobb lúzerei? Sorozatunk harmadik gyöngyszeme a csapatoké.

10. Magyar férfi párbajtőr-csapat


A magyar férfi párbajtőrözők a lehető legjobbkor és a lehető legjobb helyen értek célba: hazai páston és hazai közönség előtt bizonyították be, nincs náluk jobb a világon. Ahogy a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Szényi Péter összeállítású kvartett "átgyalogolt" a teljes mezőnyön, az maga volt a parádé. 2001 után lett világbajnok a csapat, és ahogy azt a szurkolók mondták: ez a szív diadala volt!

9. Brazil női kézilabda-válogatott


Amikor októberben Szombathelyen megfosztottak minket a Provident Kupa bajnoki címétől - 28-26-ra verték a mieinket -, úgy gondoltuk, majd a szerbiai vb-n visszavágunk. Nekünk állt a zászló. Brazília legjobb olimpiai helyezése eddig 6-ik (2012-ben), legjobb vb-teljesítménye pedig egy 5-ik hely volt (2011-ben). A fejlődés folyamatos, s erre mi aligha számítottunk. A decemberi világbajnokságon ők elsők lettek, mi nem jutottunk négy közé. De vigaszként elmondhatjuk, egyedül mi késztettük őket - kétszer is - hosszabbításra. Mindenki mást megvertek. S az olimpián otthon játszanak…

8. Miami Heat (amerikai, kosárlabda)


Floridában olyan történelmi csapat alakult ki, amilyen legutóbb a Michael Jordan-féle Chicago Bulls volt. A világ akkori legjobbja mellett olyan sztárok játszottak, mint Scottie Pippen, Toni Kukoc vagy Rodman. Manapság a világ legjobbját, LeBron Jamest Wade, Bosh és Ray Allen segíti. A Heat felperzseli az ellenfelet, csoda lenne, ha nem lenne meg zsinórban a harmadik NBA-elsősége.

7. Red Bull F1

Amikor a Red Bull tulajdonosa Dietrich Mateschitz 2004-ben felvásárolta a Jaguár istállót, majd csapatával 2005-ben debütált az F1-ben, ember nem volt égen-földön, aki azt jósolta volna, hogy néhány év múlva unalomba fojtja a Red Bull a sportágat. Márpedig Adrian Newey leigazolása, majd Sebastian Vettel érkezése egy olyan korszakot nyitott az F1-ben 2010-től, amilyen dominancia tán még a Schumacher által vezetett Ferrari esetében sem volt tapasztalható. Négy szezon, négy vb-cím egyéniben és csapatban - mindezt olyan fölénnyel, hogy az már-már sértésként fogható fel. Most mindenki abban bízik, hogy a Christian Horner vezette istálló az új 2014-es szabályok miatt majd visszaesik. Erre mondják, a remény hal meg utoljára…

6. Magyar férfi öttusa-válogatott


Amikor a Demeter Bence, Kasza Róbert, Marosi Ádám összeállítású magyar férfiváltó a tajvani Kaohsziungban zajló öttusa-világbajnokság zárónapján megkezdte a szereplését, sokan már a mieink leszerepléséről fogalmazták már a véleményüket, hiszen a női váltó ezüstérme mellett maximum a futottak még kategóriában szerepeltek magyarok. Aztán Marosiék megmutatták, valóban a végén csattan az ostor, és a magyar öttusa sport 50. világbajnoki aranyérmét szerezték meg, mintegy megszépítve a tajvani vb összképét.

5. Magyar női kajak-négyes


Magyarország 2009 óta sorozatban negyedszer nyerte a világbajnokságot a K-4 500 méteres távon. Az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok kvartett ezúttal a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta összeállításban ült hajóba, s a duisburgi világbajnokság versenyén féltávnál gyújtotta be a rakétákat és hagyta állva az egész női mezőnyt. Ha ehhez hozzávesszük, hogy egy évvel korábban - húsz év után - az olimpiai bajnoki címet is megszerezték a kajakos hölgyek, s nem sokkal a vb előtt az Európa-bajnoki címet is besöpörték, jó érzéssel gondolunk rájuk a brazíliai olimpia előtt.

4. Jamaicai sprinter válogatott


Noha a nyáron csapás érte a karibi ország atlétáit - többüket eltiltották doppingvétség miatt - ez nem vetette vissza a legjobbakat attól, hogy a moszkvai világbajnokságon mind a férfiak, mind a nők mindent megnyerjenek. Hat sprintszám, hat győzelem, Bolt és Fraser-Pryce egyaránt triplázott, nincs náluk gyorsabb ember a földön.

3. Győri ETO (női kézilabda)


Az utóbbi évek egyik legsikeresebb magyar női klubcsapata, mind a hazai bajnokságot, mind a nemzetközi szereplést tekintve. De a csúcsra idén ért fel. Az idegenbeli siker után hazai pályán is legyőzte a Larvikot a BL-döntőben, így története során először megnyerte a Bajnokok Ligáját! Felejthetetlen BL-döntő volt. Az ETO kiválóan kezdett a visszavágón, a szünetben öt góllal vezetett, és ugyan a Larvik óriásit küzdött a második félidőben, egy góllal, 23-22-re így is nyertek Görbiczék. Hét elveszített nemzetközi kupadöntő és többévnyi küzdelem után az ETO kettős győzelmével felért a csúcsra!

2. Magyar férfi vízilabda-válogatott


A barcelonai vizes világbajnokságon a legjobbnak bizonyultak. Nem csoda, hogy a sportújságírók az Év csapatává választották őket, új szövetségi kapitányuk, Benedek Tibor pedig új munkaviszonyának első évét az Év szövetségi kapitánya cím elnyerésével ünnepelhette. A csapat megifjodott, a játékstílus némileg változott, az igényesség, a céltudatosság, a munkába vetett hit ugyanaz maradt. A cím kötelez. A kilencszeres olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok és tizenkétszeres Európa-bajnok egyben a világ legsikeresebb vízilabda-válogatottja.

1. Bayern München (német, labdarúgás)



Egy év, két edző, öt trófea. A bajorok 2012-ben elbukták a BL-döntőt, ráadásul otthon, Münchenben. De ahogy jó németekhez illik, nem adták fel. Jupp Heynckes megalkotta korunk legjobb futballcsapatát, amelynek sem a Bajnokok Ligájában, sem a Bundesligában, sem a Német Kupában nem akadt ellenfele. A nyári edzőváltással a csapat játéka ugyan megváltozott, de az eredményesség megmaradt, Pep Guardiolával európai Szuperkupát és klubvilágbajnoki címet nyert a gárda - és nem látni, mi okozhatna törést a trófeagyűjtögetésben.