A mögöttünk hagyott évben még mindig olyan kevés játékfilm készült, hogy jövőre sem lehet megrendezni a hagyományos évi magyar filmszemlét, amely 2012-ben fapados formával búcsúzott. A filmszakmai állóvíz tehát alig mozdult. Az idei zéró év után tehát 2014-ben sem lesz filmszemle, miután idén mindössze három új magyar játékfilm jutott el a moziig. Ezek közül Szász János A nagy füzete volt az első premier, de ez még a Magyar Mozgókép Közalapítványtól kapta az első támogatást.
A teljes egészében a Magyar Nemzeti Filmalap (MNF) új rendszerében született első film Az isteni műszak című fekete komédia volt, Bodzsár Márk rendezői bemutatkozása. Ezt követte Orosz Dénes rendezésében a Coming out című vígjáték, amely a kritikától minimális elismerést kapott, viszont a legutóbbi nézettségi toplistán a harmadik helyet foglalta el a több mint 56 ezer nézőjével.
Az év mégis hozott egy nagy nemzetközi sikert a magyar filmnek. Az év legnagyobb filmes teljesítménye vitán felül az, hogy miután Szász János A nagy füzet című filmje elnyerte nyáron Karlovy Varyban a fődíjat, a Kristály Glóbuszt, az Amerikai Filmakadémia válogató bizottságai beszavazták az idegennyelvű Oscarért versenyző 76 nevezett közül a legjobbak 9-es listájára.
Az akadémia tagjai a kilenc közül választják ki január 16-ig az Oscar-jelöltek ötös listáját, majd közülük szavazzák meg a március 2-i gálán nyilvánosságra kerülő Oscar-díjast. Magyarán, Szász filmje két lépésnyire került az Oscartól, ami még hatalmas távolság, de jó alkalom a büszkeségre, amire a tetszhalálából ébredező magyar filmnek nagy szüksége van. A nagy füzet a Kristály Glóbuszon kívül egy sor fesztiválon ért el szép sikert, köztük van a chicagói legjobb színésznő díja is a csodálatos Molnár Piroskának a főszerepéért
Az év egyelőre láthatatlan filmes eseményei közé számítanak a megindult, befejezett vagy hamarost meginduló forgatások, amelyeket a Filmalap támogat. A legutóbbi hír szerint Kern András kezd forgatni Gondolj rám címmel, 200 millió forintos támogatással. Film készül Török Ferenc rendezésében Senki szigete címmel, 236 milliós támogatással, Herczeg Attila 205 milliót kapott Megdönteni Hajnal Tímeát című első rendezéséhez.
Filmet készít Mátyássy Áron Víkend (280 millió), Fazekas Csaba Swing (325 millió), Hajdu Szabolcs Délibáb (350 millió), Árpa Attila Argo2 (296,5 millió), Miklauzic Bence Parkoló (180 millió) címmel. Első filmjét rendezi Horváth Lili A szerdai gyerek (181 millió) és Nemes Jeles András Saul fia (205 millió) címmel, míg Mundruczó Kornél magyar-német-svéd koprodukcióban készíti a Fehér isten című filmjét, (magyar támogatás 280 millió).
A filmtámogatások csúcsösszegét Pálfi György Toldi című filmjére ítélte meg a Filmalap döntőbizottsága: 900 millió forintot, a második legmagasabb támogatást, 420 milliót Goda Krisztina kapja a Kakukkfióka munkacímű filmtervének megvalósítására.Mivel idén alig volt premier, nézzük mit ígér a jövő: ha igaz, az iménti listáról Hajdu Szabolcs, Fazekas Csaba, Árpa Attila, Török Ferenc, Mundruczó Kornél, Mátyássy Áron, Miklauzic Bence filmje kerül moziba, illetve három elsőfilmes debütál, Ujj-Mészáros Károly a Liza, a rókatündérrel, Zomborácz Virág az Utóélettel, Horváth Lili A szerdai gyerekkel.
Ugyancsak jövőre tervezik Pejó Róberttől a Mancs, Császi Ádámtól a Viharsarok bemutatóját. Ha ez valóra válik, az már kitesz egy szemlére elegendő játékfilmet. Izgalmas kérdés: ezekből a filmekből a hagyományos évi filmszakmai rendezvényt 2015-ben ki szervezi majd, miből és hogyan.
Hiába harcolt a szakma a filmvagyon megtartásáért, a bírósági ítélet értelmében idén a Mafilm és a Magyar Filmlaboratórium már beolvadt a Filmalapba, a Filmalap támogatásai ezentúl gyártói kapacitással (stúdióhely) és utómunka szolgáltatással bővülnek. Jó fordulat, hogy az Európai Bizottság a Filmalap kérelme alapján szeptemberben elfogadott határozatával újabb hat évvel meghosszabbította a külföldi stábok számára is vonzó magyar filmtámogatási programot, azaz a 20 százalékos filmszakmai adókedvezmény rendszerének további működését.
Zárjuk az évet a magyar filmek életerejére utaló külföldi sikerekkel, amelyek - a filmek kis számából adódóan - messze elmaradnak a 2010 előtti gazdag sikerlistáktól, de mégis nyilvánosságot kívánnak. Tarr Béla - aki Szarajevóban filmakadémiát alapított és vezet -, megkapta a Szarajevó Szíve fesztiváldíjat, Brémában pedig a Brémai filmdíjat. Bodzsár Márk Az isteni műszakja a luxemburgi filmfesztivál különdíját kapta, Nagy Dénestől a Lágy eső Nizzából a rövidfilmfesztivál fődíját hozta haza, az Aglaja című Deák Krisztina-film Orenburgban fődíjat, Porto Alegreben rendezői díjat nyert, Fliegauf Bence Csak a széllel a perui Limában nyerte el a fődíjat.