Izrael;Benjamin Netanjahu;Palesztina;Jeruzsálem;Ramallah;John Kerry;béketárgyalások;

2014-01-06 06:33:00

Kerry óvatosan bizakodó

Előrelépés van ugyan, de sok még a tennivaló – jelentette ki John Kerry amerikai külügyminiszter Jeruzsálemben az általa közvetített izraeli– palesztin béketárgyalásokról. A tavaly augusztusban újraindult közvetlen béketárgyalások tartalmáról semmit sem lehet tudni. A hallgatás a megállapodás része.

Igazságos és kiegyensúlyozott békére, a régió minden népe biztonságának szavatolására törekszik Közel-Keleten az amerikai diplomácia – mondta tegnap John Kerry amerikai külügyminiszter Izraelben.

Kerry már negyedik napja tartózkodik a térségben, ismét tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel egyaránt, tegnap reggel pedig Jordániába utazott, ahol II. Abdullah királlyal találkozik, onnan pedig a szaúdi fővárosba repült. Az izraeli média szerint az amerikai diplomata az izraeli-palesztin kiegyezés mellett a Közel-Kelet egyre súlyosabb problémáiról – a szíriai helyzetről, az iraki erőszak fellángolásáról, az iráni nukleáris programról is egyeztet a két uralkodóval.

Kerry az izraeli és palesztin vezetőkkel folytatott három napos tárgyalások után Ramallahban sajtótájékoztatón jelentette be, hogy jelentős előrelépés történt az izraeli-palesztin kiegyezés terén, tennivaló azonban még bőven van. „Intenzíven dolgozunk ennek a konfliktusnak a megoldásán.

Az elmúlt 48 óra tárgyalásai lehetővé tették egyes problémák megoldását és azt, hogy új opciókat mutassunk fel. Nekifogunk a legnehezebb akadályok lebontásának”, fogalmazott az amerikai diplomata, aki ezekben a napokban valósággal ingázott Jeruzsálem és Ramallah között, 24 óra leforgása alatt kétszer tárgyalt Abbász elnökkel Ramallahban.

Az elmúlt öt hónapban sikerült rögzíteni a legfontosabb feladatokat, mondta Kerry, de meg kell még találni az utat, amely a kölcsönös bizalom alapján elvezet majd a célhoz, a megbékéléshez. Ehhez azonban át kell hidalni a felhalmozódott bizalmatlanságot. 

Az amerikai külügyminiszter már korábban jelezte, Washington nem átmeneti megállapodásra, hanem végleges megegyezésre törekszik, amelynek részeként egyelőre egy keretmegállapodást szeretne tető alá hozni, amely tartalmazná a mindkét fél által elfogadott főbb irányelveket.

Nemzetközi botrányról van szó

"Nem kizárt, hogy egy jól szervezett, fegyvereket és robbanóanyagokat elosztó hálózatról van szó, amelyben diplomáciai fedezet alatt széles körű fegyverszállítás folyik konkrét címzettekkel" - jelentette ki Jirí Sedivy, a cseh hadsereg korábbi vezérkari főnöke szombaton az Aktuálne.cz hírportálnak a prágai palesztin nagykövetség épületében szerdán történt robbanás kapcsán, amelyben életét vesztette Dzsamál Mohamed Dzsamál nagykövet. A tábornok elképzelhetőnek nevezte, hogy Csehország a palesztinok számára "a fegyverek átrakodóhelyeként" szolgált és állította - nem zárható ki, hogy hasonló célokra használták fel a világ más országaiban működő palesztin diplomáciai képviseleteket is. A nagyköveti rezidencián bekövetkezett robbanás után ugyanis a cseh rendőrség mintegy hetven, engedély nélkül tartott lőfegyvert talált a villában.
A nagykövet lánya szerint nem baleset hanem merénylet történt, a palesztin hatóságok pedig mindmáig nem adtak hihető magyarázatot a fegyverekre. A cseh tábornok szerint nem állja meg a helyét az a palesztin érvelés, hogy a fegyverek a nagykövetség védelmére szolgáltak, hiszen a palesztinokat Csehországban nem fenyegette veszély. "Nem helyi, hanem nemzetközi méretű botrányról van szó" – állapította meg a volt vezérkari főnök.

Hogy mit és mennyit sikerült megoldani az augusztusban újrakezdődött közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások során, nem tudni, mert a tárgyalások zárt ajtók mögött folynak. Húsz hónapos szünet után Kerry közvetítésével éledt újra a békefolyamat. Az amerikai diplomata tavaly július 29-én jelentette be a közvetlen palesztin-izraeli tárgyalások újrakezdését egy washingtoni sajtótájékoztatón az izraeli tárgyalóküldöttség vezetőjével, Cipi Livnivel és Száeb Erekat palesztin főtárgyaló jelenlétében.

A megállapodás szerint tíz hónap áll a felek rendelkezésére a problémák rendezésére, de szeptemberben az ENSZ közgyűlésen Abbasz arról beszélt, hogy kilenc hónap alatt eredményt kívánnak felmutatni. A megállapodás része volt az is, hogy a tárgyalások tartalmát bizalmasan kezelik, a megbeszélések haladásáról csak az amerikai külügyminiszter tájékoztathatja majd a nyilvánosságot, ennek köszönhető a hónapok óta tartó hírzárlat a kérdésben.