Összessen 77 millió 670 ezer forintba került Orbán Viktor legújabb levele, melyet a külföldi lakóhellyel rendelkező állampolgároknak, vagy legalábbis egy részüknek küldött december végén. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) sajtosztálya lapunk kérdéseire elárulta, hogy az összeg tartalmazta a nyomdai előállítás, a logisztika, valamint a postai szolgáltatások teljes költségét. Az általuk "újabb nemzeti konzultációnak" nevezet Orbán-levél "lefolytatásához szükséges pénzügyi fedezetet a Miniszterelnökség biztosította", ami vélhetően azt jelenti, hogy az úgynevezett "rendkívüli kormányzati intézkedések" költségvetési keret terhére finanszírozták a levelezgetést.
A KIM válaszából az is kiderült, az "újabb konzultáció" során mintegy 278 ezer határon túl élő magyar állampolgárt kerestek meg, 126 országban, 2013. december 17 és 18 között. A leveleket a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEK KH) küldte ki postai küldeményként, a kormány megbízásából. A külhoniak és hivatalosan külföldön élők lakcíméhez sem kellett sokat küzdenie a kabinetnek, a személyiadat-nyilvántartási törvény alá tartozó, "külföldön érvényes lakóhellyel rendelkezők" nevét és elérhetőségét ugyanis felhasználhatja a KEK KH.
Mint arról január elején beszámoltunk, ismét levelet küldött a hivatalosan is külföldön élő, valamint a határon túli választóknak Orbán Viktor. A kormányfő levelének nagyon határozott célja van: "szeretném, ha tudná, hogy az Ön részvétele a tavasszal tartandó magyarországi választáson az egész magyarság számára fontos" - írja Orbán Viktor. Hogy ezt a kormányfő honnan tudja, arról nem ír, de a "királyi többes" (mármint ő és az egész magyar nemzet) a szöveg egészében visszaköszön. A miniszterelnök azt is állítja: "minden anyaországi magyar számára fontos, hogy a határon túl élő honfitársainkkal együtt döntsünk a jövőről, együtt válasszunk utat Magyarországnak a következő országgyűlési választásokon". A miniszterelnöki levél záró sorai talán a legmeghatóbbak, hiszen Orbán Viktor itt közli: "Magyarország számít Önre!"
A KIM arról nem adott tájékoztatást, hogy miért épp 278 ezer főnek küldték el a levelet, azt pedig a kormány egyáltalán nem közli, hány külhoni magyar állampolgár van egyáltalán. Nincs hivatalos adatközlés az egyszerűsített honosítást igénylők, illetve az állampolgárságot szerzők számáról sem, egyes kormányzati szereplők nyilatkozataiból úgy tudni, eddig több mint 560 ezren kérvényezték a honosítást, és csaknem 550 ezren kapták meg az állampolgárságot. Noha arról nincs információnk, hogy miért "csak" 278 ezren kaptak közülük és a hivatalosan külföldön élők közül orbáni postát, az egyértelmű, hogy a levelezgetés nem egy üres kormányfői gesztus volt.
Ráadásul Orbán Viktor nem először írt a külhoni magyar állampolgárok egyre duzzadó tömegének. Tavaly februárban már küldött egy köszöntő- és tájékoztató levelet, melyben megkezdte a határon túli kampányt. Az akkori 160 ezer levél előállítása és kézbesítése mintegy 45 millió forintba került, később ugyanakkor kiderült, hogy az akcióval a Fidesz-kabinet kiszolgáltatta az adatokat idegen országok postahivatalainak, hiszen például a Román Posta az elsőbbségi küldeményként feladott "üdvözlő levelek" címzettjeinek nevét és lakcímét meghatározatlan ideig tárolhatja.
Nem csoda ugyanakkor, hogy Orbán igyekszik minél több külhoni magyart megszólítani, hiszen az adóforintokból finanszírozott határon túli kommunikáció a Fidesz malmára hajthatja a vizet a tavaszi választáson. Az egyre duzzadó kettős állampolgárságú szavazóbázis ugyanis, jelenleg úgy tűnik, jelentősen, akár 4 mandátum sorsát eldöntve is befolyásolhatja majd a 199 fős parlament összetételét, azaz a tavaszi választás kimenetelét.
Lenne mit kérdezni
Miután a napokban kiszivárgott, hogy még a választások előtt újabb leveleket küld majd Orbán Viktor az állampolgároknak, az MSZP közölte: szerencsés pillanatban jöhet az újabb nemzeti konzultáció, mert így lehetőségük van olyan kérdések feltevését kezdeményezni a miniszterelnöknél, amelyeket az emberek is kíváncsiak.
Nyakó István, a párt országgyűlési képviselője tegnap azt mondta, olyan döntésekkel kapcsolatban is kérdéseket kellene végre feltenni a társadalomnak, mint hogy Orbán Viktor kapott-e felhatalmazást a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvételére, vagy egy olyan munka törvénykönyv elfogadására, amely a dolgozót hozza hátrányosabb helyzetbe. A politikus a Közmunkás Szakszervezet társelnökeként a szervezet többi vezetőjével együtt írta alá az erről szóló levelet, amelyet a sajtótájékoztatót követően dobtak be az egyik Teréz körúti postaládába.
A Fidesz-kormány megalakulása óta többször is konzultált a kormányfő a "nemzettel": először a nyugdíjasokhoz fordult kétmillió levelet kiküldve, majd - népszavazás helyett - az alkotmányról kérte ki nyolcmillió választó véleményét. Később a gazdasággal és a munkahelyek megvédésével kapcsolatban is kaptak kérdőíveket a választók. " Tájékoztató" levelekből ennél is több volt, Orbán Viktor a határon túl élő magyar állampolgárokat is "elérte". A levelezések több milliárd forintba kerültek, az árnyalt válaszadásra kevés lehetőséget adó kérdőíveket a címzettek 8-12 százaléka küldte vissza.
Már több mint százezren szavaznának
Ország - Regisztrációs kérelmek száma
Amerikai Egyesült Államok - 463
Ausztrália - 301
Kanada - 325
Magyarország - 1444
Németország - 1043
Románia - 45643
Szerbia - 18040
E-mailben kért értesítést - 31741
Összesen - 101787
Forrás: A Nemzeti Választási Iroda január 9-i összesítés alapján készült adatközlése.