Európai Unió;Európai Bizottság;Andor László;Bild;támogatási rendszer;Horst Seehofer;

2014-01-13 06:35:00

Brüsszel és Berlin vitája

Valóságos csata bontakozott ki az Európai Bizottság és a német kormány konzervatív politikusai között azt követően, hogy Brüsszel bírálta a jelenlegi német támogatási rendszert, melynek értelmében az országa az Unió területéről érkezett bevándorlók nem részesülhetnek a német támogatási rendszerből, ha munkanélküliek. Könnyen lehet, hogy a Bizottság meghátrálásra kényszerül.

Horst Seehofer, a keresztényszocialista CSU elnöke, bajor miniszterelnök kifejtette, Brüsszel hozzáállása „árt az európaiság gondolatának”, mivel szerinte a Bizottság olyan kérdésekbe avatkozik be, amelyek egyértelműen a nemzeti kormányok hatáskörébe tartoznak. Seehofer hozzátette, „a Bizottság gyakran úgy lép fel, hogy közben nincs fogalma a realitásokról”.

Példaként említette Brüsszel kifogást emelt a CSU azon javaslatával szemben, melynek értelmében autópályadíjat vetnének ki a külföldi állampolgárokra. Ez volt a nagykoalíciós tárgyalások során a CSU egyik legfőbb feltétele Angela Merkel harmadik kormányába való belépésre.

Seehofer úgy véli, ezek a kifogások csak az euroszkeptikusok malmára hajtja a vizet. A bajor kormány mai ülésén is foglalkozik a bevándorlás kérdésével – tette hozzá Seehofer. Kifejtette, javaslatokat fogalmaznak meg arra, hogy szerintük milyen lépéseket kellene tennie az Európai Uniónak a témával kapcsolatban.

Bírálta az Európai Bizottságot Volker Kauder, a CDU frakcióvezetője is. A Bild napilapnak kifejtette, „teljesen elfogadhatatlan” az Európai Bizottság hozzáállása. Meglátása szerint amennyiben Brüsszel akarata kerekedne felül, „tömegek” vándorolnának Németországba csak azért, hogy a szociális támogatásokból részesüljenek.

Ez pedig nincs összhangban az Unió alapelveivel – vélekedett. Hozzátette, a Bizottság „ezúttal sem számolt” javaslatának következményeivel. Kauder véleményéhez csatlakozott Armin Lachet, a CDU elnökhelyettese is.

„Az Európai Unió tudatosan nem vált szociális unióvá” – fejtette ki hozzátéve, csak azok részesülhetnek a szociális támogatói rendszerből, akik be is fizettek az alapba. Szerinte ezen azért sem szabad változtatni, mert különben mindenki kiválaszthatja magának azt a szociális rendszert, amely számára a legjövedelmezőbb.

Christine Haderthauer, a bajor kancellária vezetője úgy véli, világossá kell tenni, mit mond ebben a kérdésben az európai jog. Az uniós szabadelvűség „nem vezethet a szociális rendszereket célzó turizmushoz” – vélekedett, hanem – mint a Rheinische Post című lapnak mondta – éppen a munkakeresőknek kell esélyt adni.

Németországban azután indult vita a szociális támogatás kérdéséről, hogy január elsejétől a Románia és Bulgária állampolgárai is szabadon vállalhatnak munkát az unió teljes területén. A kérdésben megszólalt német politikusok azonban kiemelték, itt nem csak róluk, hanem az EU minden polgáráról szó van.

A CSU téli ülésszakán nagy vihart kavart, hogy több képviselője úgy vélte, „aki csal, annak repülnie kell”, vagyis aki csak a szociális támogatás miatt érkezik Németországba, azt ki kell utasítani az államból.

Úgy tűnik, az Európai Bizottságnál nem találnak süket fülekre a német bírálatok. Andor László foglalkoztatáspolitikáért felelős uniós biztos ma teszi közzé a testület azzal kapcsolatos terveit, miként lehetne megakadályozni a „szociális turizmust”. Eszerint a szociális támogatás mértékét meghatározhatják az adott személy családi viszonyai, az ott tartózkodás ideje, s az is, mennyi pénzt fizetett be saját hazájában a társadalombiztosításba.