Egészség;Fidesz;Európai Parlament;Schöpflin György;Rui Tavares;EP-választás;rapportőr;

2014-01-15 06:38:00

Tavares: tavasszal lép az Európai Bizottság

Mit szól ahhoz, hogy Schöpflin György fideszes európai parlamenti képviselő egy interjúban kijelentette, hogy halott a Tavares-jelentés? - kérdeztük meg a jelentés rapportőrétől, Rui Tavarestől. Az alapvető jogok magyarországi helyzetét élesen bíráló jelentést jegyző portugál EP-képviselő lapunknak elmondta, a tavaly nyáron az EP plenáris ülésén elfogadott határozat alapján az Európai Bizottság komoly változtatásokra készül, s ezeket várhatóan február-március táján hozza nyilvánosságra.

"Nem Schöpflin úr dolga, hogy bármely EP-jelentést halottnak nyilvánítson" - mondta lapunknak telefonon Rui Tavares. A portugál EP-képviselő úgy vélte, fideszes kollégája aligha követi szorosan nyomon az európai intézmények munkáját, különben tudná, a Tavares-jelentés alapján döntött úgy az Európai Bizottság, hogy törvényben rendezik a jogállamiság kérdését.

"Mindig is hangsúlyoztuk, hogy ez a jelentés nem csupán Magyarországról szól, hanem a jogállamiság helyezetéről az egész Európai Unióban" - húzta alá Tavares. A Bizottság lépésekre készül a hetes cikkely alkalmazása ügyében is, mutatott rá a portugál EP-képviselő, aki ugyanakkor hangsúlyozta, szerinte nem a hetes cikkely a legjobb eszköz egy-egy tagállam ellen.

"Kell lenni valamiféle köztes mechanizmusnak aközött, hogy nem teszünk semmit, illetve, hogy a legsúlyosabb lépést tesszük meg, azaz, megfosztunk egy államot a szavazati jogától. Magam sem szeretném, ha ez saját országommal megtörténne" - mondta Tavares, aki szerint meg kell ugyan tartani a hetes cikkelyt, mint végső eszközt, de szükség van köztes eszközökre az uniós normákkal, az alaptörvény kettes cikkelyével szembemenő tagállamok ellen. Jelezte, hogy továbbra is napirenden van a "koppenhágai mechanizmus" kidolgozása.

Kérdésünkre, hogy az EP-választások után is folytatódik-e a munka, Tavares hangsúlyozta, nem a politikai menetrend alapján dolgoznak, sem a magyar választások időpontja, sem az EP-választás időpontja nem befolyásolja e folyamatot. Jelenleg jogi háttérmunka folyik.

Rapportőrként Tavares elképzelhetőnek tartja, hogy idén nyáron, egy évvel a jelentés elfogadása után érdemes lesz levonni a magyar eset tanulságait, számbavenni a pozitív és a negatív tényezőket egyaránt. Mint hangsúlyozta, 2013 nyarán hiányzott a jogi alap a fellépéshez, de 2014 nyarára, 2015-re már meg lesz a mechanizmus, hogy uniós jogsértés esetén egy tagállamot figyelmeztessenek, ha ezen az úton halad tovább, jogi következményekkel kell számolnia.

Rui Tavares kifejtette, a közelgő EP-választás tétje nagyon komoly, s első alkalommal történik meg, hogy a polgárok szavazata igazán számít. "Dönteni kell, hogy az értékek, állásteremtés, társadalmi igazságosság Európájára, a valódi európai demokrácia megteremtésére akarnak-e szavazni, vagy le akarják bontani a közös Európát. A történelem már megmutatta, hogy ez nagyon súlyos következményekkel járhat" - hangsúlyozta Tavares.