terrortámadás;Libanon;Irak;Szíria;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Rafík Haríri;pokolgépes merénylet;hágai bíróság;

2014-01-17 06:40:00

Libanon a következő?

Példátlan a hágai bíróság történetében, hogy a testület egy terrortámadásnak minősülő esemény kapcsán ül össze, mint ahogy az is, hogy a tárgyalás a vádlottak távollétében zajlik. 

Tegnap a kilenc éve, egy pokolgépes merénylet során meggyilkolt Rafík Haríri volt libanoni kormányfő ügyében ült össze a 2007-ben létrehozott libanoni ügyekkel foglalkozó különbíróság. A testületet az ENSZ Biztonsági Tanácsa ezen merénylet vádlottjainak felelősségre vonása céljából hozta létre, tevékenységét 2009-ben kezdte el.

Izraeli-amerikai összeesküvés termékének nevezi a különbíróságot a Libanonban koalíciós erőként kormányzati szinten jelen lévő Hezbollah, Bejrút pedig megtagadta a vádlottak kiadatását, ezért folyik a tárgyalás a vádlottak távollétében. 

Az egykori Bejrútban elkövetett terrormerényletben a volt miniszterelnök mellett még 22 személy vesztette életét, 226 sérült meg. A vád szerint a robbantás felelőse a Hezbollah, az azóta már az Európai Unió által is terrorszervezetnek nyilvánított radikális síita csoportosulás felelős. A tegnap kezdődött tárgyaláson jelen volt a meggyilkolt kormányfő fia, Szaad Hariri, aki maga is volt Libanon miniszterelnöke és a merénylet több áldozatának családtagjai.

Az ügyészek több száz tanú meghallgatását tervezik, a per előreláthatóan hónapokig elhúzódik majd. Eközben tegnap reggel, a hágai per megnyitása előtt autóba rejtett pokolgép robbant Libanon észak-keleti részén, a Szíriával közös határtól nem messze, egy kormányzati épülettel szemben.

Hírügynökségi tudósítások szerint 3 ember vesztette életét, 15 megsebesült. A helyszín a Hezbollah egyik fellegvára, ezért vélhetően a szíriai szunnita fegyveres felkelők állhatnak a robbantás hátterében, akik számára az Aszad-rezsimet támogató síita szervezet az egyik legfőbb ellenség.

De nem zárható ki, hogy az országon belüli felekezeti erőszak sem, amelyet a szíriai polgárháború látványosan felerősített.Szakértők attól tartanak, hogy Libanon a szíriai polgárháború második színterévé válik, Irak és Szíria mellett egy újabb veszélyes instabilitási gócpont jelenik meg a régióban.