Részt vesz a szíriai ellenzék külföldön székelő ernyőszervezete, a Szíriai Nemzeti Koalíció (SNC) a szerdán kezdődő Genf-2 elnevezésű konferencián, melynek célja a polgárháború békés lezárása. A pénteken kezdődött isztambuli tanácskozáson a jelenlévő 73 képviselő közül 58 támogatta a részvételt, s 14 szavazott ellene. A döntést utolsó pillanatig halogatta a koalíció. A voksolást heves vita előzte meg, a szervezet közel félszáz képviselője kivonult a teremből, így sikerült lebonyolítani a végleges szavazást. Ezen küldötteket nem tudta meggyőzni múlt héten újraválasztott vezetőjük, Ahmed Dzsarba, hogy érdemes egy tárgyalóasztalhoz ülni a damaszkuszi vezetéssel. Attól tartanak, a részvétel éppen hogy lerombolja a koalíció szavahihetőségét, gyengének fognak tűnni a szír földön harcoló ellenzéki erők szemében, melyek ellenzik a tárgyalást a vezetéssel, amíg az nem Bassár el-Aszad elnök eltávolításáról szól. Pedig a cél éppen az egységes képviselet lenne. Az 58 képviselő, aki igennel voksolt, ugyan többséget alkotott a jelenlévők fényében, de ha a teljes 120 fős testületet tekintjük, annak felét sem teszik ki.
Nem volt azonban más opció a mérsékelt ellenzéket képviselő szervezet számára. Az őket támogató nyugati államok egyértelművé tették, ha nem vesznek részt az amerikai-orosz szervezésben, az ENSZ égisze alatt megvalósuló békekonferencián, az a további segélyek felfüggesztését vonhatja maga után. Az ellenzéki tárgyalást megelőzően olyan hírek láttak napvilágot, hogy a nyugati hírszerzés képviselői Damaszkuszban tárgyaltak a nagykövetek Szíriából való visszahívása óta először. Diplomaták jelezték, az ügynökök csupán információt gyűjtöttek arról a legalább 1200 dzsihádistáról, aki Európából szivárgott be Szíriába. A szíriai ellenzék aggodalma mégse csitult: attól tartanak, az információcsere azt mutatja, a Nyugat kezdi elfogadni, Aszad belátható ideig még hatalmon marad.
Megkezdődött a végső diplomáciai póker a szír vezetés és az ellenzék részéről. Úgy tűnik mindkét fél arra játszik, ne vádolhassák meg, hogy miattuk fulladt kudarcba a tárgyalás. Ahmed Dzsarba úgy véli, a Genf-2 konferencia egyetlen célja a forradalom követeléseinek beteljesítése, s a “mészáros” (Aszad) eltávolítása. Ugyanakkor a részvételre való bólintással próbálja a jófiú szerepét betölteni. Így tesz Damaszkusz is. Miután Aszad moszkvai látogatása során kijelentette, nincs szándékában távozni, a vezetés és az állami média azonnal sietett kisebbíteni szavai jelentőségét, azt állítván, az Interfax orosz hírügynökség pontatlanul idézte a szír elnököt. Moszkvában kiderült: a szír állami delegáció komoly felvetésekkel készül a békekonferenciára, fogolycserét, a lázadók fellegvárának számító Aleppóban pedig tűzszünetet ajánl az ellenzéknek.