A tavaly év végén életbe lépett rendeletet követően - miszerint a főváros legtöbb közterületén megtiltották az fedél nélküliek életvitelszerű tartózkodását - újabb intézkedés keseríti a hajléktalanok és szegények életét: a főváros 5-6 helyszínre korlátozná a közterületi ételosztás és jótékonysági események engedélyezését.
A koncepció célja, hogy a karitatív célok teljesülése mellett az adott fővárosi közterület rendeltetésszerű használatát is biztosítani lehessen, utóbbival kapcsolatban ugyanis számos lakossági panasz érkezett a fővároshoz.
Bár információk szerint ma döntöttek volna a legális közterületi ételosztásról, a főváros ezt a bejelentést a közgyűlés következő, legkésőbb két héten belül tartandó ülése után ismerteti - jelentette be tegnap Tarlós István főpolgármester. Hozzátette: a kerületekkel is egyeztetni kívánják ezt a kérdést, ezért Ughy Attila (Fidesz-KDNP), a Fővárosi Közgyűlés Közterület-hasznosítási Bizottságának elnöke bekérte a következő ülésükre a konkrét címeket.
Tarlós István leszögezte: gondoskodnak arról, hogy "valahol minden nap lehessen étkezni", nem csak bizonyos napokon. Beszámolt arról, hogy felkérték a fővárosi hajléktalanügyi konzorciumot, illetve egyik vezetőjét, Vecsei Miklóst arra, hogy az ételosztást kísérje szociális munka is.
Mint közölte, azt szeretnék, ha ezeken a helyeken megtalálnák azokat, akik fogyatékkal élnek, sokgyermekesek vagy azonnali beavatkozást igénylő egészségügyi problémájuk van, hogy a szociális munkások és az egészségügyi dolgozók segítségével "azonnal visszakapcsolhatók legyenek az állandó ellátó rendszerbe".
Kiemelte: a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. felügyeli majd, hogy az ételosztás után a rend a lehető leghamarabb visszaálljon, ezért állandó kapcsolatot tartanak az ételosztást végző szervezetekkel. Jelenleg a Krisna tudatú hívők a Teleki téren, az Üdvhadsereg a Keleti pályaudvarnál, míg a Tiszta Forrás elnevezésű szervezet egy harmadik helyszínen oszt ételt.
A Kulturális Misszió Intézet Alapítvány három, a Napfényes Étterem Kft. két, míg a Végszó Szociális Egyesület egy helyszínre adott be kérelmet, amelyekről a következő bizottsági ülésen döntenek. A főváros az ételosztás legalább egy részét anyagilag finanszírozni akarja - hangsúlyozta a polgármester.
- XI. Keveháza utca 19-21
- 8. kerület Vas utca 7.
- Budaörsi út 75-77.
Kérdésre Tarlós István megjegyezte: elképzelhető helyszínnek tartja a szocialista vezetésű XIII. kerületet, valamint "megfelelő lokális lehatárolással" a Felvonulási teret, ami jól megközelíthető és takarítható. Mint azt megírtuk, az Index úgy tudja, a Boráros tér, a Déli pályaudvar, valamint a Vörösvári és a Szőlő utca sarka is lehet a közterületi ételosztások legális helyszíne.
Minden hétfőn válaszhatóan vagy a Déli pályaudvarnál, vagy a Határ úton - Kulturális Misszió Intézet Alapítvány
Minden szombaton választhatóan a Déli pályaudvarnál vagy a Határ úton - Végszó Szociális Egyesület Minden szerdán a Határ úton - Napfényes Étterem Kft. (Ugyanők beadtak egy kérelmet ruhaosztásra is a Blaha Lujza térre. A ruhaosztást is a Határ úton engedélyezte végül a bizottság kéthetente egy napra, a pontos napokat pontosítania kell a kérelmezőnek.)
Ughy Attila elmondta: Észak- és Dél-Pest, valamint Észak- és Dél-Buda, illetve a főváros centrumában szeretnék egyenletesen elosztani az ételosztási helyeket, és vannak közöttük olyanok, amelyekről "konszenzus közeli" stádiumban vannak.
Budapest közterületeinek csak egy részét kezeli a Fővárosi Önkormányzat, a többi a kerületekhez tartoznak.
Utóbbiak természetesen saját hatáskörben dönthetnek a hozzájuk tartozó közterületek használatának engedélyezéséről, így többek között az utcai ételosztásról is, mint ahogyan arra jelenleg is számos példa akad. A karitatív szervezetek pedig a közterületi ételosztás mellett saját területükön, intézményeikben is oszthatnak élelmet a rászorulóknak.