A nemzetközi hangulat kétségtelenül kedvezőtlen, teljesen bizonytalan az ukrán helyzet, mindez alkalmat nyújtott arra, hogy a spekulánsok kipécézzék maguknak a forintot. Ezen az erőpróbán a hazai fizetőeszköz a padlóra került. Most már világosan látszik, hogy a forint 2,85 százalékos alapkamata még egy hétig sem állta ki a piacok próbáját. A törékeny hangulat végét megjósolni nemigen lehet - mondta lapunknak Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője szerint valamennyi régiós ország hasonló cipőben jár, mint mi, de a leértékelődés mértékében továbbra is vezetünk.
A szakember nem tartotta valószínűnek, hogy a jelenlegi magyar jegybanki vezetés beavatkozna a forint védelmében. Úgy vélte, hogy a nemzeti banki tartalékot aligha használják fel majd erre a célra. Az ilyen lépések eredménye mindig kétséges. Ha az intervenció eredménytelen, akkor kidobott pénz, amit ráköltöttek. A forint védelmének másik eszköze lehet az uniós pénzek egy részének átváltása. (Ehhez még Brüsszel hozzájárulására sincs szükség.)
A német Commerzbanknál úgy látják, hogy 310 és 320 között megtorpanhat a kamatcsökkentés, de ha a piaci nyomás átmenetinek látszik, vagy fordul a hangulat, akár folytatódhat is. A bank szakértői nem tartják valószínűnek, hogy kamatemeléssel beavatkozna az MNB, de a forint gyengülése esetén az alapkamat-csökkentés leállítására, nagyobb gyengülés esetén jelentősebb, akár 3,00 százalékpontos kamatemelésre számítanak.
Mások szerint a 0,5-0,75 százalékpontos emelés a valószínűbb, ha a jegybankárok belátják, hogy a jelenlegi magas euróárfolyam már árt a gazdaságnak. A közeli napokban Indiában, Argentínában, Dél-Afrikában volt kamatemelés, hogy a mostani krízist kirobbantó Törökországról ne is beszéljünk. Ha a Commerzbank forgatókönyve beigazolódik a 3 százalékpontos kamatemelésről, akkor 5,85 százalékos lehet az alapkamat, 2012 decemberében volt ehhez hasonló, 6 százalékos a mérték.
A francia Societé Generále elemzői arra számítanak, hogy az MNB nem fog beavatkozni, nem fog kamatot emelni az áprilisi választások előtt, továbbá a magyar jegybankároktól úgy tudják, Magyarország 330 forintos euró árfolyamot is "el tud viselni", és a gyenge forint "nem feltétlenül nem kívánatos".
Bármilyen lépés a központi bank részéről most hiba lenne a feltörekvő piacokon tapasztalt árfolyamingadozások miatt - mondta a Wall Street Journalnak pénteken Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke és a Monetáris Tanács (MT) tagja. A magyar jegybanknak van ideje "kényelmesen" elemezni a jelenlegi piaci zuhanások inflációra gyakorolt hatását és beavatkozik, ha szükséges – mondta Pleschinger Gyula, az MT tagja. Szerinte az ország fundamentumai szilárdak, a külső finanszírozási kapacitásunk "masszív", így nem látnak különleges okot aggodalomra.
A beavatkozás a fejleményektől függ, ezeket folyamatosan figyelik. A magyar inflációs kilátásokat figyelembe véve a további kamatcsökkentés még megfontolható, de az MT a piaci folyamatokat is figyelembe véve hozza meg döntését. A jegybankár nem tud arról, hogy az MT rendkívüli ülése összehívása felmerült volna, az ilyen piaci kilengéseket korrekciók követik.
Az MT tagjai nem veszik komolyan a pánikot de ugyanez elmondható Orbán Viktorról és Matolcsy Györgyről is. A Lámfalussy Sándor magyar származású közgazdász, az "euró atyja" tiszteletére rendezett pénteki konferencián a kormányfő annak a véleményének adott hangot, hogy "az alapkamat ügye olyan kérdéskör, amelynél vigyázni kell a hatáskörök elhatárolására. A kormányoknak távol kell tartani magukat az árfolyamok vitájától, ezt meg kell hagyni a jegybanknak.
A kormány feladata a stabil gazdaságpolitika." Majd hozzátette, hogy "a forint ügyében azt teheti még a kormány, hogy olyan külkereskedelmi és folyó fizetési mérleget tart, ami stabilitást ad. Ha ez megtörtént, mindent megtett a kormány az árfolyam érdekében." Orbán szerint a jegybankok joggal kényesek a függetlenségükre, de nem lehet kiszakítani őket a gazdasági környezetből.
Márciusban Matolcsy György került az MNB élére, akinek semmiféle jegybanki tapasztalata nem volt, de a kormányfő legfontosabb gazdasági szakértőjének számít. Az MT-tagok kiválasztásának is a legfontosabb feltétele a kormányhoz, illetve a Fideszhez való hűség volt. Tényleges függetlenségről, tehát szó sem lehet.
Menekül a tőke
Az utóbbi hetek messze legintenzívebb tőkekivonását szenvedték el a feltörekvő piacokra szakosodott kötvényalapok - derül ki adataiból. Eszerint egy hét alatt nettó 2,65 milliárd dollárnyi tőke távozott ezen alapokból a megelőző héten mért 666 millió dollár után. A friss tőkekivonás nagy része (1,7 milliárd dollár) a helyi devizában kifejezett (denominált) papírokba fektető alapoknál következett be. Ezt korlátozott mértékben a magyar piac is megérezte, hiszen a legfrissebb adat szerint kéthetes mélypontra, 5000 milliárd forint alá esett a külföldi befektetők forintban denominált magyar állampapír állománya.
Marad a költségvetés
Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyekért felelős államtitkára pénteki sajtótájékoztatóján közölte: a forint jelenlegi gyenge árfolyama egyelőre nem ad okot arra, hogy az idei költségvetés számait felülvizsgálják, erre legfeljebb akkor kerülhet sor, ha az árfolyam tartósan elszakadna attól a (310 forint/eurós) szinttől, ami a tervezésben szerepelt. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a nemzetközi intézmények és elemzőházak az utóbbi időben megemelték a magyar gazdaság idei növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket, és már magasabb növekedéssel számolnak 2014-re a kormány 2 százalékos prognózisához képest. A kormány egyelőre nem kíván változtatni a prognózisán.
Hamis szólamoktól nem lesz stabil a forint
Pénteken ismét sokkoló árfolyamot ért el nemzeti valutánk: az euróhoz és a svájci frankhoz képest is évek óta nem látott mélypontra süllyedt. A kormányfő szerint a magyar gazdaság rendkívül stabil. Orbán hamis szólamának tarthatatlanságát a forint egyre kétségbeejtőbb állapota is mutatja. Ma 314 forint is volt egy euró, 257 forint is egy frank. Ilyen az, amikor a Fidesz segít a devizahiteleseken. Jó lenne, ha Matolcsy György a következő két hónapban már nem szólalna meg, és felelőtlen nyilatkozataival nem rontana tovább az ország helyzetén.
Az árfolyam az igazság tükre, Orbán hazug politikája már a választás előtt megbukott. A devizahiteleket nyögő, az importáruk és az üzemanyagok szakadatlan drágulását bőrükön érző választók és vállalkozások számára csak a gazdaságpolitikai fordulat hozhat változást. A választás után felálló Mesterházy-kormány végre fogja hajtani ezt a fordulatot, stabilizálja a gazdaságot és a forintot, kiszámítható jövőt hoz az emberek és a vállalkozások számára - írta közleményében Józsa István, az MSZP frakcióvezető-helyettese