Chris Christie-t azzal gyanúsítják, hogy kicsinyes politikai bosszút állt államának egyik demokrata polgármesterén, aki nem volt hajlandó beállni a sorba és támogatni a kormányzó újraválasztási kampányát. Bizonyítékok kerültek elő arról, hogy a kormányzó közeli munkatársai adták ki az utasítást a Manhattant New Jerseyvel összekötő, nagyforgalmú George Washington híd egyik sávjának lezárására.
Ennek nyomán hatalmas dugók keletkeztek, Fort Lee város kárvallott polgármestere szövetségi vizsgálatot követelt. Christie maratoni sajtóértekezleten cáfolta, hogy előzetesen bármit tudott volna a hídlezárásról, s több gyanúba keveredett munkatársát is menesztette.
Drámai fordulatot vett az ügy a múlt hét végén, amikor a New York Times közzétette, létezik bizonyíték, amely azt támasztja alá, hogy a kormányzó - korábbi állításával ellentétben - igenis tudott a hídlezárásról. Az információk a kikötői hatóság decemberben menesztett vezetőjétől, Christie bizalmi emberétől, egykori középiskolai osztálytársától, David Wildsteintől származnak.
Wildstein volt az, aki konkrétan elrendelte a sávlezárást, méghozzá, mint állítja, a kormányzó stábjának utasítására. Christie közleményben, majd egy helyi rádiónak nyilatkozva személyesen is cáfolta a vádat. de a kár már megesett: népszerűsége zuhanni kezdett.
Márpedig a republikánus elnökaspiránsok közül eddig a 2013 novemberében fölényesen újraválasztott New Jersey kormányzó volt az egyedüli, akiről úgy tartották, képes lehet legyőzni a demokraták várható elnökjelöltjét, Hillary Clintont.
Egy frissen közzétett CNN/ORC-felmérés szerint Christie harmadik helyre zuhant vissza a republikánus mezőnyben. Első helyre a 2008-as republikánus versenyben elbukott Mike Huckabee, Arkansas állam volt korányzója került, 14 százalékkkal.
Őt a teadélután mozgalmat képviselő Rand Paul, Kentucky állam kormányzója követi 13 százalékkal, Christie 10 százalékkal csak a harmadik, holtversenyben Jeb Bush volt floridai kormányzóval. A republikánusok költségvetési guruja, Paul Ryan 9 százalékon áll az ifjú floridai aspiránssal, Marco Rubio szenátorral együtt.
Ha most tartanák a választásokat, Hillary Clinton 55 százalékkal nyerne Christie ellenében, aki csak 39 százalékot szerezne. Decemberben még 48-46 volt az állás - Christie javára.
Elhamarkodott lehet persze Clintont abszolút esélyesnek kikiáltani, hiszen még azt sem tudni biztosan, a volt First Lady, szenátor és külügyminiszter egyedüliként száll-e versenybe a demokrata jelöltségért, bár ha indul, várhatóan nem lesz saját pártjából kihívója. De 2008-ban is verhetetlennek tartották, mégis alulmaradt egy fiatal szenátorral szemben.
Republikánus oldalon pedig még fel sem állt a mezőny, az elnökaspiránsok közül az igazi nagyágyú, Jeb Bush még nem nyilatkozott. Igaz, a mamája, a volt First Lady, Barbara Bush azt mondta, nem szeretné, ha másik fia is ringbe szállna, szerinte véget kellene vetni a dinasztikus versengéseknek.
Jeb Bush a Washington Post szerint a republikánus fősodor és a konzervatív szárny számára is elfogadható lehetne. Ha a Bush-kampány gépezete beindulna, a 41. elnök fia, a 43. elnök öccse könnyen az élre ugorhat, s akkor előállhat az "álommeccs", egy Clinton-Bush párviadal. De azt sem lehet kizárni, hogy mások szállnak majd harcba Obama utódlásáért.