rendőrség;MTV-ostrom;

- Nem tervezték a tv-székház biztosítását

Nem szerepelt a tévészékház védelme az előzetes rendőri biztosítási tervekben, csak a rádió biztosítása - derült ki a rendőri vezetők perének legutóbbi tárgyalási napján.

A Fővárosi Törvényszéken tegnap meghallgatott, nyugalmazott rendőr ezredes tanú - akinek 2006. szeptember 18-án a Kossuth tér biztosítása és a kordonok védelme volt a feladata - elmondta, hogy az események előreláthatatlansága miatt nem tudták, mely épületeket kell majd fokozottan védeni, ráadásul a titkosszolgálatoktól sem kaptak megfelelő tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy hol és mi készül. A tanú szerint ez és a "sietség" lehetett az oka annak, hogy nem volt terv az MTV-székház biztosítására. "Tudatos megfontolásból biztos, hogy nem maradt ki" - állította.

A tanú azt is elmondta, hogy a Kossuth téren kezelhető volt a tömeg, a tüntetők annak ellenére sem akarták átszakítani a kordont, hogy annak egy pontján "törés" volt. Miután Toroczkai László - a szélsőséges Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom alapítója - felszólította a demonstrálókat, hogy vonuljanak az MTV-székházhoz, az Országháznál szolgáló rendőri erők egy részét átcsoportosították oda. Az események gyorsan történtek - a tanú elmondása szerint -, a székház biztosítási terve az események hatására alakult, így nem volt elég idő annak részletes kidolgozásra.

A nyugalmazott rendőr vallomása szerint ő és kollégái nem tudták azt sem, pontosan mennyi emberükre lesz szükség, így a székházhoz mindössze 2-4 századnyi erőt csoportosítottak át, akik a csekély létszám mellett ráadásul nem megfelelő, "vegyes" felszereléssel rendelkeztek. Mint megírtuk, kedden egy másik tanú azt állította, hogy a gázmaszkokat a rendőrök azért nem használták, mert nem működtek rendeltetésszerűen. A tanú tegnapi vallomását azzal zárta: a Szabadság tér és az MTV-székház biztosításához legalább 10-12 századnyi, jól felszerelt rendőri erőre lett volna szükség.

Nemcsak a joghatóság kérdésében, hanem a gyermekelhelyezésről, valamit a szülők és a gyermek kapcsolatáról is születtek szakértő vélemények a Bora Borán foglyul ejtett nő és fia ügyében. Két hazai szaktekintély egyértelműen megállapította, hogy az öt éves Noahnak Magyarországon, az anyjával kellene élni, ez a "gyermek mindenek felett álló érdeke". Az anya még abba is beleegyezne, hogy Franciaországba telepedjen le, ha a koreai származású, francia állampolgárságú apának ez megfelelne. Mindezek ellenére a kisfiút az ottani bíróság nem engedi el a szigetről, a magyar bíróság pedig semmit nem tesz az érdekükben.