Az energikus firenzei polgármester, Matteo Renzi felszólította az olasz kormányt, gyorsítsa fel reformjait. Renzi egy pártgyűlésen azt közölte, ugyan korábban 18 hónapos türelmi időt adott a kabinetnek, de azóta egyetlen lépést sem tett a pozitív irányba. Pedig valaminek történnie kell - hangoztatta -, mert mégiscsak a PD a kormányzat legnagyobb pártja. Ezért Renzi február 20-ra rendkívüli tanácskozást hívott össze, melyen a PD dönthet a hogyan továbbról.
Az olasz kormány helyzete azután sem vált igazán stabillá, hogy Angelino Alfano vezetésével kivált Berlusconi Forza Italiává átkeresztelt pártjából több képviselő, s megalapították az Új Jobbközép (NC) nevű tömörülést. Bár Alfanóék biztosítják a többséget a szenátusban a kabinet számára, Renzi színre lépése ismét megváltoztatta az erőviszonyokat. A PD elnöke ugyanis nem titkoltan miniszterelnök akar lenni, s útjában áll saját párttársa, Letta.
Olyan híresztelések is napvilágot láttak, melyek szerint a firenzei polgármesternek már nem is kell sokat várnia. Beülhet a kormányfői székbe anélkül, hogy megvárna egy esetleges előrehozott választást. Egy másik lehetőség, hogy Renzi megbuktatja a kormányt, s idő előtti voksolást írnak ki.
Berlusconi bérencének tartják
A firenzei polgármester néhány hete meg is tette az első lépést efelé. Megállapodott Berlusconival a választási reformról, ami miatt néhány párttársától kapott hideget-meleget, mondván: miért kell visszahozni a politikai életbe egy bukott és elítélt politikust. A firenzei polgármestert egyébként már pártelnökké választása előtt Berlusconi "bérencének" tartották, néhány napja azonban ország-világ előtt kijelentette, nem fenyeget a médiacézár visszatérésének veszélye.
A kettejük közötti kompromisszum értelmében a koalícióban induló pártoknak öt százalékot kell elérniük a parlamentbe kerüléshez. Emellett a legalább 37 százalékot szerző győztes párt legfeljebb 15 százaléknyi bónusz mandátumot kaphat a képviselőházban a biztos kormányzáshoz. Ezzel a győztes tömörülés a képviselői helyek körülbelül 55 százalékát szerezheti meg az új parlamentben. A megállapodás értelmében csökkentenék a szenátus létszámát, s megnyirbálnák jogköreit, hogy a jövőben ne buktathassa meg a kormányt.
Belülről támadja a kabinetet
Egy harmadik lehetőség az, hogy Renzi még kivár, de kormányátalakításra kényszeríti Enrico Lettát. Ez a koalíciós partnerek, Alfano pártja, valamint a centristák számára is elfogadható lenne. Renzi a kormánnyal kapcsolatos harcias kijelentései ellenére jelenleg ez tűnik a legvalószínűbb megoldásnak. A PD elnöke ugyanis azt közölte, nem akarja előidézni a kabinet bukását, de új alapokra kívánja helyezni a kormányzást. Renzi elismerte, "egy új választás kiírásának én örülnék, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez Olaszország érdekeit szolgálná."
Renzi fellépése eddig elnyerte honfitársai tetszését. Egyelőre messze ő Olaszország legnépszerűbb politikusa 55 százalékkal. Igaz, ez három százalékkal kevesebb mint egy héttel korábban, s biztosak lehetünk abban, közkedveltségi mutatója tovább csökken, különösen, ha hatalomra kerül.
Jelenleg azonban nagyon kényelmes helyzetben van, úgy tesz, mintha semmi köze sem lenne a kormányhoz, s mintha az általa vezetett párt nem is lenne tagja a koalíciónak. A Le Monde emlékeztetett arra, volt kitől tanulnia, hiszen egykor Nicolas Sarkozy vált így népszerűvé Franciaországban: belügyminiszterként támadta az akkori kabinetet.