Finom a kínai konyha, biztosan terített asztal várta a magyar delegációt is, amikor legutóbb Kínában járt. Az eddigi legnépesebb - vállalatvezetőkből, üzletemberekből álló - kísérő tábora volt a kormányfőnek. Szijjártó Péter már Orbán Viktor érkezése előtt fölhívta a tárgyalópartnere, Csung Sun kereskedelmi miniszterhelyettes figyelmét, hogy a magyarok a hazai innovációs és befektetési projektekre hívják a kínai szakmai és pénzügyi befektetőket, az agrárium, az informatika, a biotechnológia, a megújuló energiaforrások és a turisztika területén. Megáll az ész! A megújuló energiaforrásokra hívta fel a figyelmet, miközben aláírták a paksi atomreaktor fejlesztését az oroszokkal!
Biztos vagyok benne, hogy a kimerítő tanácskozások után jólestek a világ egyik legkülönlegesebb konyháján készült étkek. A hatalmas birodalomban az évezredek során a leleményes szakácsok és az egyszerű emberek is a lehető legtöbb alapanyagot kutatták fel és mesterien ötvözték azokat. Az alapanyagok elegyítésének és elkészítési módjainak száma is szinte végtelen. Egy monda szerint a császár, ha egy évben kénytelen volt kétszer ugyanazt az ételt enni, levágatta szakácsának a kezét.
A magyar delegáció "nyugatról" jött, bizonyára a szakácsok alkalmazkodtak a "kényes gyomrúakhoz", bambusznádból, pekingi kacsából, burgonyából, lótuszvirágból medvebocs-talpból, esetleg cápauszonyból készülhetett az ebéd. Kínai tájakon közkedvelt még a sült fülesbagoly, a kígyóból készült pörkölt (melynek hólyagváladéka hatásos a köhögés és gyomorbántalmak csillapítására). A rizs mellé "főnixmadár-ürüléket" kínálnak, ami riasztó elnevezésével ellentétben szimplán spenótot jelent. A kínai konyhában a fan a főtáplálék, amely jóllakat, a caj másodlagos, mert az ételt csupán ízesebbé, élvezetesebbé teszi.
No, hát itt keletkezik a másik baj. A Független Egészségtanács Fórumában megjelent cikk egy tengeri hínárból nyert ízfokozó - a nátrium-glutamát - adalékanyagra hívja fel a figyelmünket, amelytől igazán fenségesen finom lesz mindenféle étel. A japán találmány a kínai konyhán használatos ízfokozó hatását úgy éri el, hogy stimulálja az ízlelőbimbókat, de az agyra hat, tönkre teszi az agyalapi mirigy által irányított funkciókat.
Azt írják a cikkben, hogy "az ízfokozó nyugaton is elterjedt, ha látjuk az élelmiszer temékeken az E-621-ost: hidrolizált növényi fehérje, élesztő kivonat, autogénezett élesztő, ízfokozók, kalcium kazein, nátrium kazein, texturált fehérje, akkor biztosan a nátrium-glutamáttal akarnak megetetni bennünket". Feltehetően nem az E-621 "fűszeranyaggal" főztek Pekingben, de majd meglátjuk, hogy a delegáció a hazatérte után hogyan viselkedik. Az agyalapi mirigy többek között szolgálja a növekedést, a fejlődést, az agresszió-ellenességet, a viselkedéskultúrát, a szexualitást...
A magyar delegáció a Ló évében járt Kínában, az asztrológus mesterek szerint ez az év igen "illékony" lesz. Természeti katasztrófák, ázsiai válság, diplomáciai konfliktusok tarkíthatják az évet. Egyik feng shui mester, Chov Hon-ming szerint az Egyesült Államokban és Európában érzékelhető lesz a gazdasági fellendülés, Ázsiában viszont szűk esztendő következhet. Arról nem szólnak a kínai mesteremberek, hogy nekünk mit hoz a Ló éve, bár az itthon maradt Overdose-nak máris jót hozott, fedezőménként folytathatja pályafutását: ide nekem a legjobb kancákat!