Barack Obama;pénzügyminiszter;képviselőház;szenátus;adósságplafon;Jack Lew;

- Egy évre elnapolták az adósságplafon-vitát

A költségvetési huzakodás után az adósságplafon-vitát is sikerült levenni napirendről Washingtonban: a képviselőház után a szenátus is megszavazta, hogy 2015. március 15-ig függesszék fel a 17,2 ezer milliárd dolláros adósságlimitet, hogy az Egyesült Államok teljesíteni tudja külföldi kötelezettségvállalásait.

 Az adósságplafon megemeléséről szóló törvényt továbbküldték Barack Obama elnöknek aláírásra. Jack Lew pénzügyminiszter már korábban figyelmeztetett, hogy február 27-ig dönteni kell, ha nem akarják megkockáztatni a technikai fizetésképtelenséget.

Bár a Republikánus Párt teadélután mozgalomhoz tartozó, radikális konzervatív szárnya ezúttal is megpróbálkozott az obstrukcióval, a vita korántsem mérgesedett el annyira, mint legutóbb. A republikánus többségű képviselőházban John Boehner házelnöknek sikerült elérnie, hogy - az elnök elvárásának megfelelően - feltétel nélkül bocsássák szavazásra a törvényt.

Szoros eredménnyel - 221 igen, 201 nem szavazattal - elfogadták az adósságplafon megemelését, méghozzá úgy, hogy 28 republikánus képviselő, köztük maga Boehner a demokraták mellé állva igennel szavaztak.

Korábban a republikánusok csak valamilyen engedmény fejében lettek volna hajlandók engedni, az Obamacare korlátozását vagy a környezetvédők által támadott Keystone XL olajvezeték megépítésének engedélyezését kérték volna cserébe.  A demokrata többségű szenátusban 55 igen, 43 nem szavazattal hagyták jóvá az adósságplafon megemelését, tisztán demokrata támogatással.

Ted Cruz szenátor, a Tea Párt ügyeletes hangadója megpróbálta egy ügyrendi szavazással útját állni a rendelkezésnek, de 12 középutas republikánus, köztük Mitch McConnell kisebbségi vezető a demokratákkal együtt szavazva 67-31-es szavazataránnyal ezt meghiúsította. Az elnöki ambíciókat tápláló Cruz nekitámadt a kisebbségi vezetőnek, s leváltását követelte.

A novemberi félidős kongresszusi választások előtt egyik pártnak sem használt volna, ha folytatják a költségvetési-adósságplafon vitákat, mind a demokraták, mind a republikánusok népszerűségét megtépázta a tavaly októberi kormányzati leállás.

Svájc kiengedte a szellemet a palackból. A múlt vasárnapi népszavazás után, amelyen a lakosság, ha kis többséggel is, mégis elfogadta a bevándorlás korlátozására vonatkozó javaslatot, még erősebbnek érzi magát az európai szélsőjobb. Ez újabb, nem túl biztató előjel a májusi európai parlamenti választás előtt.