A 35.évfordulóját ünneplő iráni iszlám forradalom kezdetén, azt követően, hogy Mohammad Reza Pahlavi, az iráni sah elhagyta az országot, egy gerillacsapat rohanta le az amerikai nagykövetséget. Gépfegyvertüzet zúdítottak a diplomáciai létesítményre, majd órákon keresztül túszként tartották fogva az alkalmazottakat.
Pahlavi sah uralmát 1979. február 11-én megdöntő és a hatalmat átvevő Khomeini ajatollah új rendszert épített ki, a keményvonalas, iszlamista diktatúrát. Tömeges megtorlás következett - ezreket végeztek ki, koncepciós perek sorozata kezdődött el, betiltották az ellenzéki pártokat és médiumokat, tisztogatás kezdődött az egyetemeken is.
Teokratikus állam jött létre, amely az alapvető emberi jogokat sem tisztelte és tiszteli mindmáig. Irán elszigetelődött a nemzetközi porondon. Ezt a forradalmat üdvözölte Orbán Viktor miniszterelnök, Áder János köztársasági elnök és Martonyi János külügyminiszter.
Magyarország mellett először három volt szovjet tagállam, Tadzsikisztán, Azerbajdzsán és Kirgizisztán gratulált Iránnak, majd a maláj kormányfő és a brunei szultán.
Miután a magyar ellenzéki pártok bírálták, hogy az európai demokráciák közül egyedüliként Magyarország üdvözölte az iráni vallási diktatúrát, Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője tegnap közleményben úgy indokolta: az államközi kapcsolatokban elemi udvariassági szabály megemlékezni egy ország, jelen esetben a köztársasági Irán megalapításáról.