"Élvezem az eseményeket, a sportolók kiváló körülmények között versenyezhetnek, senkitől nem hallottam panaszt" - örvendezett Thomas Bach tegnap, kvázi az ötkarikás játékok első hetét értékelve.
A NOB elnöke a jelek szerint nem olvasta a helyszínre érkezett tudósítók twitter-üzeneteit, amely arra világított rá, hogy a helyiek még az utolsó utáni pillanatokban is megszenvedtek az előkészületekkel, sőt, a sportvezető odáig merészkedett, hogy tökéletesnek minősítette a munkát, s magának Vlagyimir Putyinnak elrebegett egy hálát: "Sokat tett azért, hogy a játékok résztvevői kifogástalan körülmények közepette versenyezhessenek" - szögezte le.
Kár hogy Putyin az 50 milliárd dolláros befektetésből azt nem tudta elintézni, hogy a téli olimpiát téli körülmények közepette bonyolítsák le. Szocsiban beköszöntött a tavasz, a női 10 kilométeres sífutást például 12 fokos "hőségben" tartották, furcsa volt látni a versenyzőket rövid ujjúban…
"Eddig minden versenyszám pontosan kezdődött, a megnyitóünnepség óta nem kellett tartalék havat felhasználni" - szögezte le Alekszandra Kosztyerina, a szervezőbizottság illetékese. Mark Adams, a NOB szóvivője pedig azzal hűtötte le legalább a kedélyeket, hogy elmondta, szükség esetén több száz hóágyút vetnek be a rendezők, ráadásul a raktárakban több mint 700 ezer köbméter havat tárolnak…
Amúgy forró volt a légkör több számban is. Kezdjük azonban azzal, hogy megünnepeljük Martin Fourcade-et, aki elsőként tudott duplázni Szocsiban.
Az ötszörös világbajnok sífutó a hétfői 12,5 km-es üldözéses viadalon megszerzett aranyérme után tegnap a férfiak 20 kilométeres számában végzett az élen, megelőzve a német Erik Lessert, illetve az orosz Jevgenyij Garanyicsevet (a szám egyetlen magyar indulója, Gombos Károly egyetlen vetélytársat bírt megelőzni a 89 fős mezőnyben…).
A vb-címvédő francia a negyedik sorozat után még tíz másodperces hátrányban volt Lesserrel szemben, de a célig hátralévő 4 km-es körön ledolgozta ezt, s végül 12,2 másodperccel bizonyult jobbnak. A sprintben győztes norvég Ole Einar Björndalen ezúttal gyengén szerepelt, mind a négy lövészetben egyszer-egyszer rontott, így végül 34. lett.
A magyar résztvevő utóbb az MTI-nek elárulta: úgy érzi, ott hibázott, hogy egyáltalán elindult. "A sprintversenyben megfáztam, s ezután négy napig nyomtam az ágyat. A másik hibát azzal követtem el, hogy nem álltam ki, amikor elkezdett fájni a tüdőm. Nagyon gyenge verseny volt" - értékelt a 32 éves honfitársunk.
Mondhatni, nem sok babár termett a női sífutók klasszikus stílusú 10 kilométeres távján Simon Ágnesnek sem, de legalább kissé lebarnulhatott, amíg a 69. helyen célba ért, jó tíz perces hátránnyal a versenyt magabiztosan nyerő Justyna Kowalczyk mögött.
A lengyel csaknem 20 másodperccel előzte meg a svéd Charlotte Kallát, ami azért hatalmas teljesítmény, mivel - mint utóbb kiderült - törött lábközépcsonttal harcolta ki elsőségét.
A hazaiakat hatalmas csapás érte - na nem a hokisaikat, akik ha meg is szenvedtek a szlovénok ellen, végül 5-2-re csak-csak nyerni tudtak -: Jevgenyij Pljuscsenko klasszis műkorcsolyázójuk visszalépett az egyéni küzdelemtől. A 2006-ban, Torinóban olimpiai bajnok, háromszoros világ- és hétszeres Európa-bajnok versenyző egy sikertelen ugrás után sokáig görnyedve maradt, derekát fájlalta. Korábban többször műtötték.
Ezen kívül még annyi történt, hogy Li Csien-zsou ellenfél nélkül lett a rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres számának női olimpiai bajnoka, miután mindhárom vetélytársa gyakorlatilag egyszerre elesett. Ekkor még az utolsó helyen hajtott…
Knoch Viktor és Liu Shaolin Sándor révén a háromból két magyar bejutott a férfi 1000 méteres távon a negyeddöntőbe. A selejtezőben a futamokból az első két-két helyezett lépett tovább, Knoch ezt másodikként harcolta ki, míg Liu Shaolin elesett, de a zsűri továbbjuttatta.
Aztán a bobpályáján az úgynevezett előfutó bob a célba érkezés után elgázolt egy pályamunkást, akinek mindkét lába eltört. Kórházba szállították, megműtötték, jól van. A kettes bobok hivatalos edzése a baleset miatt 35 perc késéssel kezdődhetett el.
Síakrobatikában hármas amerikai siker született, a slopestyle (trükkös akadályverseny) számban az aranyérmet Joss Christensen szerezte meg. Ma két magyarért, a sífutó Szabó Milánért és a sílövő Szőcs Emőkéért szurkolhatunk. Talán többre viszik, mint akik csütörtökön csütörtököt mondtak…
Jégkorong: sima orosz és amerikai győzelem
Curling. Férfiak: 7. forduló (6 óra), 8. forduló (16). Nők: 7. forduló (11).
Alpesi sí. Férfi szuperkombináció: lesiklás (8); műlesiklás (12.30).
Jégkorong. Férfi csoportforduló, B csoport: Kanada-Ausztria (18), Norvégia-Finnország (18); C csoport: Csehország-Lettország (9), Svédország-Svájc (13.30).
Sífutás. Férfi 15 km (klasszikus): döntő (11 - Szabó Milán).
Szkeleton. Férfi egyes: 1-2. futam (13.30). Női egyes: 3-4. futam (13.30).
Síakrobatika. Női ugrás: selejtező (14.45), döntő (18.30).
Sílövészet. Női 15 km: döntő (15 - Szőcs Emőke).
Műkorcsolya. Férfiak: szabadprogram (16).
Síugrás. Férfi nagysánc: selejtező (18.30).
Az orosz, valamint az amerikai válogatott is magabiztos győzelemmel rajtolt csütörtökön a szocsi téli olimpia férfi jégkorongtornáján.
A házigazdák végig hatalmas fölényben játszottak a története első ötkarikás tornáján szereplő szlovén együttes ellen, ennek ellenére csak a záróharmadban dőlt el a találkozó.
A hazaiak legnagyobb sztárjai, Alekszandr Ovecskin, Jevgenyij Malkin és Ilja Kovalcsuk egyformán góllal vették ki a részüket a sikerből. Az amerikaiaknak nem sokáig kellett izgulniuk a szlovákok elleni összecsapáson, a második játékrészben hat gólt szerezve eldöntötték a mérkőzést.
A finnek is megkezdték a szereplést Szocsiban: az északiak 2-1-es hátrányból fordítottak az osztrákok ellen, majd végül simán, 8-4-re diadalmaskodtak. A női mezőnyben a németek négyet lőttek Japánnak, miközben az ázsiaiak gól nélkül maradtak.
Eredmény- férfi jégtorna
A csoport:
Oroszország-Szlovénia 5-2 (2-0, 1-2, 2-0)
Egyesült Államok-Szlovákia 7-1 (1-0, 6-1, 0-0)
B csoport:
Finnország-Ausztria 8-4 (4-2, 2-0, 2-2)
nők, B csoport:
Japán-Németország 0-4 (0-1, 0-1, 0-2)
Eredmények
Gyorskorcsolya
Női, 1000 méter: 1. Csang Hung (kínai) 1:14.02, 2. Ireen Wüst (holland) 1:14.69, 3. Margot Boer (holland) 1:14.90.
Rövidpályás gyorskorcsolya
Női, 500 méter: 1. Li Csien-zsou (kínai) 45.263, 2. Arianna Fontana (olasz) 51.250, 3. Pak Szung Hi (dél-koreai) 54.207.
Síakrobatika
Férfi slopestyle: 1. Joss Christensen (amerikai) 95,80 pont, 2. Gus Kenworthy (amerikai) 93,60, 3. Nicholas Goepper (amerikai) 92,40.
Sífutás
Női, klasszikus stílusú 10 km: 1. Justyna Kowalczyk (lengyel) 28:17.8 perc, 2. Charlotte Kalla (svéd) 28:36.2, 3, 3. Therese Johaug (norvég) 28:46.1, ...69. Simon Ágnes 38:36.7.
Sílövészet
Férfi 20 km: 1. Martin Fourcade (francia) 49:31.7 perc, 2. Erik Lesser (német), 49:43.9 3, Jevgenyij Garanyicsev (orosz) 1:05:16.7 óra.
Szánkó
Vegyesváltó: 1. Németország (Natalie Geisenberger, Felix Loch, Tobias Wendl, Tobias Arlt) 2: 45. 649, 2. Oroszország (Tatyjana Ivanova, Albert Gyemecsenko, Alekszandr Gyenyiszev, Vlagyiszlav Antonov) 2:46.679, 3. Lettország (Eliza Tiruma, Martins Rubenis, Andris Sics, Juris Sics)2:47. 295.