Európai Unió;évforduló;Magyarország;uniós csatlakozás;

2014-02-19 07:12:00

Koppány országa

Magyarország ünnepre készül. Májusban lesz tíz éve annak, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz kilenc másik állammal egyetemben, amelyek hozzánk hasonlóan régóta áhítoztak arra, hogy az európai család részeseivé váljanak. Persze az EU nem hibátlan, döntési mechanizmusa lehetne sokkal kevésbé bürokratikus, azt azonban nehezen tagadhatná bárki is, hogy a beruházások túlnyomó többsége aligha valósulhatott volna meg az uniós támogatás nélkül.

Lehet, hogy sokaknak gyásznap lesz május elseje, hiszen "hazánk elvesztette szuverenitását", a Szovjetunió helyét "új birodalom vette át", és így tovább. Tévhitek, tébolyult összeesküvés-elméletek mindig voltak és lesznek. A populizmusnak lételeme a rémhírek, féligazságok terjesztése. Még azt is megértjük, ha nem készülnek nagy csinnadrattával a tíz éves jubileumra, hiszen ma már életünk részévé vált az EU, természetes, hogy szabadon kelhetünk át a határokon, vállalhatunk munkát más országokban.

Abban azonban mégis unikumnak számítunk az unión belül, hogy az euroszkepticizmus, s az áligazságok kész tényként való közlése a hivatalos álláspont részeivé váltak. Hogyan máshogy magyarázhatnánk, azt, hogy a miniszterelnök évértékelőjében ismét előkerült az "európai kártya", s a kormányközeli napilap jeles brüsszeli tudósítója már Magyarország EU-ból való kilépését követeli, mert szerinte hátrányos megkülönböztetésben részesülünk.

Ha valaki elvakult kormánypárti, könnyen eltévedhet a különféle állítások labirintusában. Amikor egy éve az EU országai a hét éves költségvetésről tárgyaltak, s a Magyarországnak juttatandó támogatásokról volt szó, azt hallhattuk, milyen kiválóan tárgyalt a kormány, hiszen az egyik legtöbb pénzt éppen mi kapjuk az uniótól. A miniszterelnök nem mondott kevélyen nemet a támogatásokra, vállalta a brüsszeli "megvesztegetés" kockázatát.

Az EU-t támadó retorika nem marad következmények nélkül. A német sajtó egy része is felfigyelt arra, hogy a múlt héten jobbikos képviselők uniós zászlókat dobtak ki a parlament ablakán. Reméljük, az uniós pénzből épült beruházásokat nem robbantják fel, mert nem sok maradna a modern Magyarországból.