A kínai médiában szerdán megjelent beszámolók szerint a megbeszélésen Hszi úgy vélekedett, hogy a jövőbeli eredményes együttműködés záloga az úgynevezett "1992-es konszenzus", amelyben a felek elfogadták az "egy Kína" elvét, továbbá Tajvan függetlenségének elutasítása. Utalt arra is, hogy bár Tajpej és Peking az "egy Kínát" másképp értelmezi, szükségét látja e kérdésben az egyetértésnek. Amennyiben ez az alap sérül, a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatok visszatérnek "a nyugtalanság régi állapotába" - fogalmazott Hszi.
A KKP első embere hangsúlyozta, hogy a szárazföldi kínaiak és tajvani honfitársaik "egy család", "vérük, kultúrájuk és törekvéseik" azonosak. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a kétoldalú viszonyt terhelő problémák - történelmi és gyakorlati okoknál fogva - nem oldhatók meg azonnal. A szárazföldi Kína tiszteletben tartja a tajvaniak maguk választotta társadalmi berendezkedését és életmódját, s kész osztozni velük a szárazföld fejlődése nyújtotta lehetőségekben - jegyzete meg Hszi.
A két pártvezető találkozójára azt követően került sor, hogy egy héttel korábban történelmi kézfogás helyszíne volt a kelet-kínai Nanking. A pekingi államtanács és a tajvani kormányzat tajvani ügyekért felelős vezetője ült le egymással. Ez volt az első ilyen szintű tárgyalás a Kínai Köztársaság kormányának Tajvan szigetére menekülése óta. Tajvan 1949, a kínai polgárháború befejezése óta de facto önálló államként működik, miközben Peking az "egy Kína" elv alapján országa részének tekinti a szigetet. 1971-ig az ENSZ-ben Tajpej képviselte Kínát.
Peking és Tajpej viszonya az elmúlt öt évben látványosan javult, összesen 19 kétoldalú megállapodást írtak alá, amelyek többségükben gazdasági, kereskedelmi, pénzügyi és civil szférát érintik.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban vetették fel a kérdést a médiában, lesz-e találkozó a két párt első embere között (az kizárt, hogy Hszi Ma Jing-csiuval mint Tajvan elnökével tárgyaljon). A találkozó esélyeit illetően eddig némileg ellentmondásos hírek jelentek meg. Egyrészt az, hogy Tajpej feltételei egyelőre elfogadhatatlanok Peking számára, amely viszont nem szeretné elhamarkodni a dolgot.
Úgy tudni, a tajvani fél felvetette, hogy az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) soron következő, Pekingben megrendezendő csúcstalálkozóján Hszi és Ma már szót válthatna egymással, de Pekingben ezt az alkalmat nem találták megfelelőnek egy ilyen súlyú találkozóhoz. Fan Li-csing, a tajvani ügyek pekingi hivatalának szóvivője a napokban kérdésre válaszolva ugyanakkor megjegyezte: a Tajvani-szoros két partján élő honfitársak egyaránt remélik, hogy a "vezetők" találkozni fognak.