A lap szerint ez akár annak a jele is lehet, hogy a kabinet az ellenzéki javaslatokat nem söpri le az asztalról. A visszafogottságnak egyszerű magyarázata lehet: az új kabinetben már azelőtt feszültségek jelentkeztek, hogy a parlament áldását adta volna rá. Több olyan kérdés akad, amelyről nem, vagy csak homályosan rendelkezik a koalíciós szerződés.
Míg a miniszterelnök pártja, a szociáldemokraták támogatják, hogy az ország mielőbb csatlakozzon az euróövezethez, az ANO elnöke, Andrej Babis szerint ezt nem kell elsietni.
A szociáldemokraták és a kereszténydemokraták között ugyanakkor az egyházi kárpótlással kapcsolatos törvény tekintetében nincs egyetértés. Óvatosságra intheti Sobotkát az is, hogy a cseh tapasztalatok azt mutatják, a tízfős kormányzati többség is hamar elolvadhat.
A bizalmi szavazás előtt Milos Zeman elnök nem mulasztotta el, hogy ne fricskázzon egyet oda a kabinetnek. Bár sok sikert kívánt munkájához, sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a kormányprogram nem tükrözi az előzetes ígéreteket. Másrészt kételkedésének adott hangot annak kapcsán, finanszírozhatóak-e a koalíciós szerződésben vállaltak.
Zeman elődje, Václav Klaus még kendőzetlenebbül értékelt. Élesen bírálta kormányprogram, amely - mint fogalmazott - számos törvényjavaslatot tartalmaz ugyan, de az már nem derül ki, miként ültetik át mindezeket a gyakorlatba.
Szerinte komoly hiba az is, hogy nem emelik az egyetemi és főiskolai tandíjat. Úgy látja, ezzel Csehország még jobban leszakad a világtól a oktatás tekintetében.