ombudsman;Blikk;Székely László;Szigetszentmiklós;K. Rudolf;Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat;gyermekkínzás;

2014-02-20 06:15:00

Nem kaptak segítséget a megkínzott gyerekek

Már nyolc évvel a szigetszentmiklósi gyermekkínzási ügy nyilvánosságra kerülése, azaz tavaly novembere előtt, már 2005 májusában elrendelték a hatóságok az érintett gyermekek védelembe vételét, ám "a szülői elhanyagolásból fakadó veszélyeztetettséget" szociális munkával nem tudták megszüntetni - többek között ezt állapította meg az alapvető jogok biztosa most elkészült jelentésében.

A szigetszentmiklósi házaspár, K. Rudolf és felesége válogatott kínzásaitól kis koruk óta szenvedtek 8, 9 és 10 éves gyermekeik. A hátborzongató esetről a Blikk számolt be, eszerint nem csak tettlegesen, hanem szexuálisan is bántalmazták őket.

Az ezekre utaló jeleket Székely László ombudsman szerint a gyermekekkel naponta találkozó pedagógus, orvos, védőnő, és gyermekjóléti szolgálat munkatársa "soha nem észlelte", bár Székely szerint más hasonló esetek 70-90 százaléka is rejtve marad.

Az ügyről a sajtóból értesült, és hivatalból eljáró ombudsman az egészségügyi szolgáltatók, a pedagógusok, a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhatóság munkáját bírálta, amiért köztük "nem volt érdemi együttműködés" - a gyerekek végül csak 2012 januárjában kerültek nevelőszülőkhöz, amelynek elhúzódásában a gyermekvédelmi szakszolgálat anyagi nehézségei is közrejátszhattak a jelentés szerint.

A sajtóhírek szerint a szigetszentmiklósi iskolában a gyermekek beszéltek az otthoni bánásmódról és erőszakról. Az intézmény négy évig küzdött az elhelyezésükért, végül ennek eredményeként találtak új otthonra.

Az ügyben számos hatóság indított eljárást, korábbi gyámhivatali ügyintéző, családgondozó, illetve jegyzői gyámhatósági ügyintéző csak írásbeli figyelmeztetést kapott. A gyermekek utolsó családgondozójának, a Szigetszentmiklós-Tököl Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál megszüntették a munkaviszonyát "bizalomvesztés miatt", de komoly felelősségre vonás nem történt.

A biztosi jelentés alapján teljesen érthetetlen, hogy miért nem: az ombudsman az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) vár megoldást, miközben az ügyet már vizsgálta a tárca. A Pest Megyei kormányhivatal vizsgálatának eredményét, amely mindössze azt állapította meg, hogy "jogszabálysértések történtek", az Emmi januári közlése szerint "tudomásul vették".

Igaz, hogy akkori ígéretük szerint, "szakmai felügyeleti jogosítványuk" adta lehetőségeik alapján megvizsgálják a Pest megyei Szociális és Gyámhivatal eljárását, ennek eredményéről azonban máig nem tudni semmit.

Keresetet nyújtott be a héten az Index a Pesti Központi Kerületi Bíróságon a Pest Megyei Kormányhivatal ellen, a Ráckevei Járásbíróságon pedig a Szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivatal ellen. Mindkét perben azt kérik a bíróságtól: kötelezze az érintett hivatalt arra, hogy adja ki a gyerekkínzás ügyében lefolytatott vizsgálat anyagait.