rablás;bűncselekmény;ügyvéd;fegyver;Magyar György;vipera;trafik;Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt;dohányboltok;Légrádi Petra;

2014-02-20 06:16:00

Már karddal is raboltak

Karddal fenyegette meg egy miskolci trafik alkalmazottját egy férfi, aki a bevétellel elmenekült. A bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható 22 éves miskolci fiatalembert öt napon belül elfogták, és kezdeményezik előzetes letartóztatását. Ezzel az esettel csaknem 300-ra emelkedett a dohányboltok ellen elkövetett, ismertté vált bűncselekmények száma a trafikok indulása óta. A bűntények során volt, ahol késsel, fegyverrel, fegyverutánzattal, vagy puszta kézzel, illetve teleszkópos bottal - köznyelven viperával - támadtak az elkövetők. A tettesek közül kevesebb, mint hetvenet sikerült felderíteni.

A trafikok megnyitásától, tavaly július 1-sejétől ez év január 31-ig 270 dohánybolt elleni bűncselekményt követtek el - tájékoztatta lapunkat az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). Az azóta eltelt időszakban is szinte naponta adott hírt a sajtó hasonló esetekről. A hivatalos statisztika szerint a betöréses lopások száma volt a legmagasabb (143), ezt követi a rablásoké (63).

Trafikok elleni bűncselekmények
145 betöréses lopás
63 rablás
23 csalás
20 rongálás
10 lopás
3 sikkasztás
2 rablás kísérlet
1 kényszerítés
1 garázdaság
1 kifosztás
1 lopási kísérlet
(2013. július 1.–2014. január 31.)

A média már a kezdetekkor jelezte, baj lesz abból, hogy a trafikokba nem lehet belátni - így szándékozták a törvényhozók megóvni a fiatalkorúakat a dohány bűnös látványától. (Persze nem csupán az utcai nehézfiúk látnak fantáziát a trafikokban. Kéttucatnyi csalás, és néhány sikkasztás is előfordult ugyanis a Nemzeti Dohányboltok cégére alatt.)

Azóta is napirenden szerepel, hogy a lefóliázott kirakatokat újra átláthatóvá kellene tenni, hogy a bűnözők ne tevékenykedhessenek "biztonságban" a trafikokban. Kérdésünkre Légrádi Petra, a

Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (ND) szóvivője elmondta, jelenleg folynak a szakmai, jogalkotói egyeztetések ezzel kapcsolatban, de döntés még nem született a megoldásról.

Magyar György ügyvéd ezzel kapcsolatban megjegyezte, az erőből való törvényhozás ilyen selejteket képes kitermelni. Mint korábban fogalmazott: a kormány nem erős, hanem erőszakos, és a trafikügy mellékhatásairól nem kérdezte meg orvosát, gyógyszerészet...
Időközben kiderült, hogy harminc nappal, március 18-ig meghosszabbította a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a további trafik koncessziókra tavaly december 17-én kiírt pályázat elbírálásának határidejét.

Az ND közlése szerint a döntést a beérkezett pályázatok nagy száma, és "az ennél fogva jelentkező jelentős ügyteher" indokolta. A pályázatra január 18-ig lehetett ajánlatot tenni. A Világgazdaság azt írta: a pályázat összesen 992 koncessziós jogosultságot érintett, amire az ND adatai szerint 567 érvényes pályázat érkezett. 876 falura - a települések negyedére, többnyire néhány száz lelkes községekre - viszont senki nem nyújtott be pályázatot.

Bár az államnak ellátási kötelezettsége van dohánytermékből, látható, hogy ezt nem tudja teljesíteni. Ezért, mint arról korábban már beszámoltunk, telefonon igyekszik ösztönözni az ND a kistelepülések polgármestereit arra, hogy próbáljanak trafikost találni falujukban. Itt úgynevezett "kijelöléssel" is működhetnének trafikok.

A kijelöltek nem fizetnek koncessziós díjat és a szigorú szabályok sem vonatkoznak rájuk. A trafikpályázatokat pedig mindaddig kiírják, amíg vagy koncesszióval vagy kijelöléssel minden települést el nem látnak dohánnyal.