Szépművészeti Múzeum;festmény;közgyűjtemény;vásárlás;Gustave Courbet;Art Gallery of Hamilton Galéria;Fehér harisnyás akt;

2014-02-25 06:47:00

Rejtélyes milliárdos műtárgy

Világszenzációt jelentő festményt vásárolhatott a magyar állam 4,5 milliárd forintért a Szépművészeti Múzeum számára. A közgyűjtemény elismerte a tervet, de azt közölte, "a jogügylet még nem zárult le."

Múzeumi forrásaink cáfolták a sajtóban megjelent találgatást, miszerint Gustave Courbet Fehér harisnyás akt című képét vásárolják meg. Felmerült az is, hogy a kanadai Art Gallery of Hamilton Galéria lenne az eladó, méghozzá a tulajdonában lévő, Krisztus Pilátus előtt című Munkácsy képről lenne szó.

Ezért a festményért a 4,5 milliárdos összeg egyébként is eltúlzottnak tűnik. Korábban Pákh Imre is felajánlotta a magyar államnak a Krisztis trilógia birtokában lévő alkotását, ám a magas ár miatt nem történt meg a vásárlás.

Az ügy úgy pattant ki, hogy a napi.hu észrevette a Nemzetgazdasági Minisztérium beszámolójában a következő mondatot: "4,5 milliárd forint egy külföldi személy kártalanítására, az ügyvédi irodában letétbe helyezett összeg a Szépművészeti Múzeumnál".

Felvetődik a kérdés, hogy esetleg egy vitás a restituciós ügy lezárása lenne a vásárlás. Ez a kiadás bizonyára nem része annak a 30 milliárd forintos műkincsvásárlási keretnek, amelynek felhasználásáról a Magyar Nemzeti Bank dönthet.

A napi.hu úgy véli, hogy megvásárolni szándékozott műtárgy Gustave Courbet Fehér harisnyás akt című képe. A 4,5 milliárdos összeg ugyanis pontosan 15 millió euró, ami a közelmúltban megvételre felajánlott festmény árával azonos. A kép valaha a Hatvany-gyűjtemény ékessége volt.

A festmény évtizedekre eltűnt, majd 2007-ben váratlanul előkerült, mégpedig Szlovákiában. Egy szlovákiai orvos szovjet katonáktól kapta a képet, amelyet haláláig lakásában őrzött. Ezt követően a festmény kalandos utat járt be, az örökösöktől helyi üzletemberek tulajdonába került, majd 300 ezer euróért felajánlották magyar múzeumoknak is.

Miután ez meghiúsult, a párizsi Louvre tett vételi ajánlatot - immár 15 millió euróért. A világhírű festmény azért nem került a Louvre-hoz, mert a múzeum vezetői a kép zivataros múltjától tartva végül elálltak a vételtől. Helyettük egy milliárdos kezébe került a kép, aki halála után a múzeumra kívánta hagyni a képet.

Nem tudni, hogy miért és hogyan került a festmény ismét egy műkereskedőhöz, csak annyi biztos, hogy az elmúlt év végén ismét piacra dobták, és felajánlották a magyar kormánynak is - írta a híroldal.