Afrika;Marokkó;"migránsok";

2014-03-01 06:41:00

Afrikai migránsok újabb rohama Melillánál

Több mint kétszáz afrikai migráns jutott át péntek hajnalban az illegális bevándorlók visszatartására emelt, hét méter magas kerítésen a Marokkó területébe ékelődő spanyol enklávé, Melilla határán. Ez volt a legnagyobb roham az elmúlt években, mintegy háromszáz fekete-afrikai próbálkozott meg az átjutással, közülük 214-nek sikerült, őket a város ideiglenes menekültszállására vitték.

A héten ez volt a második nagy "ostrom" a Beni Enzar-i határátkelőnél, kedden mintegy százan kíséreték meg az átjutást. A menedékkérők kövekkel, botokkal, üvegpalackokkal dobálták meg a spanyol gárdistákat. A marokkói belügyminisztérium adatai szerint a határ marokkói oldalán 27-en sebesültek meg, 13 rendőr és 14 afrikai menedékkérő. Melillában 30 külföldit kellett vágott sebekkel ellátni, a kerítés megmászása közben sérültek meg.

A migránsok többsége az El País spanyol lap információi szerint Camerunból és Guineából érkezett. Az ideiglenes menekültszálláson már eddig is nagy volt a zsúfoltság, vezetője, Carlos Montero szerint a 480 fő elszállásolására alkalmas létesítményben több mint 1300 ember zsúfolódott össze. Montero a hadseregtől és a vöröskereszttől kért segítséget a pénteken átjutott menedékkérők ellátásához.

Az afrikai kontinensen lévő két spanyol enklávé, Ceuta és Melilla számos afrikai menedékkérő számára a belépőt jelenti az Európai Unió területére. A madridi belügyminisztérium adatai szerint tavaly 4235 papírok nélküli jutott be Ceuta és Melilla területére, ez 2012-höz képest 48 százalékos emelkedést jelent. Spanyolország területén 2012-ben összesen 13 ezren kértek menedéket, 52,3 százalékukat kiutasították. A menedékkérők többsége a Szaharától délre fekvő afrikai országokból (Camerun, Szenegál, Nigéria, Togo, Mali) érkezett.

Tavaly 41 alkalommal rohamozták meg a határon épült kerítést Melillánál, időn már 5 nagyobb rohamot indítottak, a február 17-i volt a "legsikeresebb", akkor mintegy 150-en jutottak át. Ceutát idén egyszer vették célba, az egyik strandnál több százan úszva próbálkoztak február 6-án, 15-en fulladtak vízbe. Az incidens az Európai Unió bírálatát is kiváltotta, mivel a spanyol rendfenntartó erők gumilövedékekkel próbálták visszatartani az afrikai migránsokat a partraszállástól. A nemzeti gárda tagadja, hogy lőttek volna a menekülőkre. A Human Rights Watch emberi jogi szervezet aggodalmát fejezte ki, mivel mind a marokkói, mind a spanyol rendfenntartó szervek "túlzott erőt" vetnek be a menedékkérők ellen. A HRW felszólította a spanyol hatóságokat, hogy vizsgálják ki a jogsértés eseteit.