Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;Európai Néppárt;Szocialisták és Demokraták Európai Parlamenti Frakciója;elnöki poszt;

Juncker fontos posztra számíthat. Fotó: Europress/Getty Images/Sean Gallup

Juncker lehet Schulz kihívója

Ma és holnap Dublinban tanácskozik az Európai Néppárt. Pénteken megválasztják az európai konzervatív párt jelöltjét az Európai Bizottság elnöki posztjára, így eldől, ki lesz majd a szocialisták által hétvégén listavezetővé választott Martin Schulz, az Európai Parlament elnökének legnagyobb ellenfele.

Miközben az európai szocialisták múlt hétvégi ülése előtt eleve tudni lehetett, hogy - a brit Munkáspárt kifogásaitól függetlenül - Martin Schulzot választják meg a párt európai parlamenti listavezetőjének a május végén esedékes választás előtt, s ezzel őt kívánják megtenni az Európai Bizottság következő elnökének, az Európai Néppártnál talán nem ennyire egyértelműek az erőviszonyok.

Szó se róla, a volt luxemburgi kormányfő, Juncker a választás favoritja, hiszen Angela Merkel német kancellár leküzdve állítólagos korábbi ellenérzéseit mellette állt ki. Junckert Európa-szerte ismerik, éveken át vezette az euróövezeti csoport, az Eurogroup munkáját.

A CDU azért döntött Juncker támogatása mellett, mert kiválóan beszél németül, így akár Berlinben is kampányolhat Martin Schulz-cal szemben. Ugyanakkor Juncker néppárton belüli ellentábora sem mutat fel gyenge jelöltet a francia belső piacért és szolgáltatásokért felelős uniós biztos, Michel Barnier személyében.

A nevezését szentesítő közleményében úgy foglalt állást, Brüsszelnek a politikával kellene foglalatoskodnia, s nem az újabb szabályok kiagyalásával. A harmadik jelölt a korábbi lett miniszterelnök, Valdis Dombrowski.

Hogy Schulz vagy néppárti politikus ülhet-e majd novemberben a jelenlegi bizottsági elnök, José Manuel Barroso székébe, csak a választás után dől el. Bár egy két hete közzétett felmérés szerint az európai szocialisták a voksolás esélyesei, a kutatás eredményét nem szabad készpénznek venni, hiszen - miután 28 országban voksolnak - még csak nagyságrendileg is lehetetlen megjósolni a végeredményt.

Amennyiben valóban a szocialistáké lenne a legnagyobb frakció, s holnap Junckernek szavaznának bizalmat, úgy hamar le kellene mondania EB-elnöki ambícióiról. Ez esetben az Európai Néppárt a jelenlegi ír miniszterelnök, Enda Kenny nevét dobhatná be kompromisszumos, nagykoalíciós jelöltként - értesült uniós körökből a Die Welt.

De akár Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója jelölése sem zárható ki. Más források valószínűsítik, hogy a két nagy európai párt elosztja majd egymás között a két legfontosabb funkciót. A szocialisták szempontjából ez esetben Juncker jelölése lenne a legkedvezőbb fejlemény.

A volt luxemburgi kormányfő ugyanis egy kényelmesebb állással, az Európai Tanács elnöki tisztségével is beérné, így ő válthatná a pozícióban a belga Herman Van Rompuyt. Ez esetben a szocialisták kapnák meg az EB elnöki posztját. Hírek szerint volt luxemburgi kormányfőnek egyáltalán nem lenne ellenére ez a megoldás.

Juncker Berlin mellett a déli államok támogatására számíthat. Michel Barnier mögött sorakozott fel a Fidesz, valamint a franciák és a szlovének. A Bruxinfo szerint a magyar kormánypártnál azzal szerezhetett jó pontokat a francia biztos, hogy több kényes ügyben sem forszírozta túlzottan kötelezettségszegési eljárások elindítását.

Dombrowskira szavazhatnak a balti és a skandináv államok képviselői. Ettől függetlenül Juncker a favorit. esélyeit talán a Spiegelben az a néhány hete megjelent cikk sem rontja, mely szerint a volt luxemburgi miniszterelnök - finoman fogalmazva - nehezen tud ellenállni az alkoholnak.

A lap ugyan bizonyítékkal nem állt elő, de meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt közölte, a brüsszeli üléseken érezhető volt, hogy Juncker előzőleg nem üdítőt fogyasztott.

Ellentmondásos hírek jelentek meg arról, hogy az ideiglenes ukrán külügyminiszter Párizsban tartózkodik-e még. A párizsi ukrán nagykövetség közlése szerint Andrij Descsica ideiglenes ukrán külügyminiszter elutazott, mivel Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a nyugati diplomácia vezetőinek nyomásgyakorlása ellenére sem volt hajlandó tárgyalni vele.  Az Egyesült Államok azonnal cáfolta a hírt. "Az ukrán miniszter nem ment el és úgy tervezi, hogy Párizsban marad további egyeztetésekre" - közölte egy neve elhallgatását kérő amerikai diplomata.