Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;Európai Néppárt;Szocialisták és Demokraták Európai Parlamenti Frakciója;elnöki poszt;

2014-03-06 06:30:00

Juncker lehet Schulz kihívója

Ma és holnap Dublinban tanácskozik az Európai Néppárt. Pénteken megválasztják az európai konzervatív párt jelöltjét az Európai Bizottság elnöki posztjára, így eldől, ki lesz majd a szocialisták által hétvégén listavezetővé választott Martin Schulz, az Európai Parlament elnökének legnagyobb ellenfele.

Miközben az európai szocialisták múlt hétvégi ülése előtt eleve tudni lehetett, hogy - a brit Munkáspárt kifogásaitól függetlenül - Martin Schulzot választják meg a párt európai parlamenti listavezetőjének a május végén esedékes választás előtt, s ezzel őt kívánják megtenni az Európai Bizottság következő elnökének, az Európai Néppártnál talán nem ennyire egyértelműek az erőviszonyok.

Szó se róla, a volt luxemburgi kormányfő, Juncker a választás favoritja, hiszen Angela Merkel német kancellár leküzdve állítólagos korábbi ellenérzéseit mellette állt ki. Junckert Európa-szerte ismerik, éveken át vezette az euróövezeti csoport, az Eurogroup munkáját.

A CDU azért döntött Juncker támogatása mellett, mert kiválóan beszél németül, így akár Berlinben is kampányolhat Martin Schulz-cal szemben. Ugyanakkor Juncker néppárton belüli ellentábora sem mutat fel gyenge jelöltet a francia belső piacért és szolgáltatásokért felelős uniós biztos, Michel Barnier személyében.

A nevezését szentesítő közleményében úgy foglalt állást, Brüsszelnek a politikával kellene foglalatoskodnia, s nem az újabb szabályok kiagyalásával. A harmadik jelölt a korábbi lett miniszterelnök, Valdis Dombrowski.

Hogy Schulz vagy néppárti politikus ülhet-e majd novemberben a jelenlegi bizottsági elnök, José Manuel Barroso székébe, csak a választás után dől el. Bár egy két hete közzétett felmérés szerint az európai szocialisták a voksolás esélyesei, a kutatás eredményét nem szabad készpénznek venni, hiszen - miután 28 országban voksolnak - még csak nagyságrendileg is lehetetlen megjósolni a végeredményt.

Amennyiben valóban a szocialistáké lenne a legnagyobb frakció, s holnap Junckernek szavaznának bizalmat, úgy hamar le kellene mondania EB-elnöki ambícióiról. Ez esetben az Európai Néppárt a jelenlegi ír miniszterelnök, Enda Kenny nevét dobhatná be kompromisszumos, nagykoalíciós jelöltként - értesült uniós körökből a Die Welt.

De akár Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója jelölése sem zárható ki. Más források valószínűsítik, hogy a két nagy európai párt elosztja majd egymás között a két legfontosabb funkciót. A szocialisták szempontjából ez esetben Juncker jelölése lenne a legkedvezőbb fejlemény.

A volt luxemburgi kormányfő ugyanis egy kényelmesebb állással, az Európai Tanács elnöki tisztségével is beérné, így ő válthatná a pozícióban a belga Herman Van Rompuyt. Ez esetben a szocialisták kapnák meg az EB elnöki posztját. Hírek szerint volt luxemburgi kormányfőnek egyáltalán nem lenne ellenére ez a megoldás.

Juncker Berlin mellett a déli államok támogatására számíthat. Michel Barnier mögött sorakozott fel a Fidesz, valamint a franciák és a szlovének. A Bruxinfo szerint a magyar kormánypártnál azzal szerezhetett jó pontokat a francia biztos, hogy több kényes ügyben sem forszírozta túlzottan kötelezettségszegési eljárások elindítását.

Dombrowskira szavazhatnak a balti és a skandináv államok képviselői. Ettől függetlenül Juncker a favorit. esélyeit talán a Spiegelben az a néhány hete megjelent cikk sem rontja, mely szerint a volt luxemburgi miniszterelnök - finoman fogalmazva - nehezen tud ellenállni az alkoholnak.

A lap ugyan bizonyítékkal nem állt elő, de meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt közölte, a brüsszeli üléseken érezhető volt, hogy Juncker előzőleg nem üdítőt fogyasztott.