Egyre izzadságszagúbb a Fidesz rezsicsökkentési kampánya. A héten bejelentett intézkedéseknek már köze sincs a a közüzemi költségek mérsékléshez. A gáz és árammérőórák cseréje ugyanis eddig is ingyenes volt, az ivóvíz és csatorna vezetékekhez csatlakozás díja pedig nem tartozik a mindennapi rezsikiadások közé. Emellett ezeket a költségeket csak valamikor a jövőben "vizsgálja felül" a kormány. Így az Orbán-kabinet megint a következő kormány kontójára ígérget - nyilatkozta lapunknak Tukacs István, az Országgyűlés gazdasági bizottságának a tagja.
Emlékezetes, a kormány szerdán jelentette be, hogy a jövőben a teljesítmény- és hálózatbővítéssel, a csatlakozással, a bekötéssel, a mérőhely-kialakítással kapcsolatos költségek, illetve a fejlesztési hozzájárulás összegének legalább 50 százaléka a szolgáltatókat terheli. Ez a döntés a lakosságot, a civil szervezeteket, az önkormányzatokat és a vállalkozásokat egyaránt érinti - közölte a kormányzat. Arról azonban nem szól a közlemény, hogy a jövő alatt milyen időtávot kell érteni. Azt azonban leszögezi a kormánydöntés, hogy a Fidesz jóvoltából a későbbiekben sem kell azért fizetni, ami jelenleg is ingyenes. Így villamosenergia-szolgáltatás esetében továbbra is iköltségmentes lesz az óra csere a lakosság számára 32 amper igényig.
Érdemes megjegyezni: a számlaképet, és azok tartalmát az Orbán-kormány határozta meg. Idén januárban már másodszor is "belepiszkáltak". Így csak önmagát okolhatja a kabinet a bizonylatok esetleges hibáiért. A rezsipontok látogatottsága pedig inkább kudarc, mintsem sikerként könyvelhető el.
A rezsibiztos kitért a kormány szerdai döntésére, amelynek meghozatalakor - mint mondta - már nemcsak a családok, hanem a magyar gazdaság szereplőinek érdekeit is szem előtt tartották. Emlékeztetett: a jövőben a teljesítmény- és hálózatbővítéssel, a csatlakozással, a bekötéssel, a mérőhely-kialakítással kapcsolatos költségek, illetve a fejlesztési hozzájárulás összegének legalább 50 százaléka a közműszolgáltatókat terheli. Németh Szilárd meggyőződése, hogy a rezsicsökkentést továbbra is meg kell védeni a brüsszeli bürokratáktól, a magyar baloldaltól és szolgáltatóktól.
A távhőszolgáltatás területén fejlesztési hozzájárulást a lakossági fogyasztók továbbra sem fizetnek. A földgázhálózatra való csatlakozásnál továbbra is a szolgáltató viseli a csatlakozási költségeket a fogyasztásmérő berendezéssel együtt - áll a Fidesz-kabinet nagyvonalú rezsicsökkentésről szóló beszámolójában.
Tukacs István szerint a kormánypárt látványos módon hátrál ki a saját ígéreteiből, abban bízva, hogy a családok elfelejtik a korábbi megnyilatkozásokat. Erre jó példa amit az energia alapdíjak eltörlésével "bemutatatott" a Fidesz. Először ugyanis nagyhangon bejelentette, hogy megszüntetik az energia - gáz, áram , távhő - számlákban szereplő hálózat fenntartási díjtételt. Később már arról szólt a kormánypropaganda, hogy vizsgálják a lépés lehetőségét, ma már az ügy teljes elhallgatásánál tartanak. Ez pedig arra enged következtetni, hogy a családok elfelejthetik ezt a fideszes "árkedvezményt" is.
A kormány ugyanis feltehetően rájött, - véli a szocialista képviselő - hogy közgazdasági lehetetlenséget szándékozott végrehajtani. Az alapdíjak ugyanis az energiaellátó hálózatok fenntartásra szolgálnak, s abban az esetben, ha ezt a forrást elvonják a szolgáltatóktól, akkor nem lesz miből megjavítani, cserélni a meghibásodott vezetékeket. A hálózatok fejlesztésre pedig már évek óta nem jut pénz - tette hozzá a szakpolitikus, miután a Fidesz az energiaár csökkentést úgy hajtotta végre, hogy elvette a beruházásra fordítható forrásokat a szolgáltatóktól.
A Fidesz-kormány ebben a ciklusban már nem lesz képes valódi rezsicsökkentésre, s úgy látszik, hogy már ígérgetni sem képes eléggé hangzatosan a kormánypárt - véli Tukacs István. Megjegyezte, akár fenntartható módon is le lehett volna faragni családok lakhatási kiadásaiból. Emellett a tarifákat úgy kellett volna átalakítani, hogy ne leggazdagabb fogyasztók járjanak a legjobban a kedvezményekkel, mint most, hanem azok a háztartások, amelyek valóban rászorulnak a segítségre.
Árcsökkentés a csőd szélén álló távhőszolgáltatóknál
A technológia korszerűsítése és a hatékonyság növelése további díjcsökkentés lehetőségét teremtheti meg a hazai távhőellátásban - jelentette ki tegnap a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára. Csaknem 100 városban van távhőszolgáltatás Magyarországon, a hazai lakásállomány 15 százalékát fűtik távhővel, míg ez az arány Budapesten eléri a 30 százalékot. A nyugati országokban ugyanakkor a távhő-ellátottság aránya 50-90 százalékos, így nálunk még van potenciál a növekedésben - tette hozzá.
Hizó közölte: a kabinet elkötelezett a távhőszolgáltatás fejlesztése mellett, mert a távhő az egyik legbiztonságosabb fűtési forma, amelynek árcsökkentésében még további tartalékok rejlenek. Arról azonban nem ejtett szót a helyettes államtitkár, hogy az Orbán-kormány által többségében veszteségessé tett távhőcégeknek milyen forrásból kellene végrehajtaniuk a beruházásokat.
Az is kimaradt az összegzésből, hogy tavaly a távhőárak kormányzati korlátozása miatt több mint 50 milliárd forintot kellett szétosztani a távhőcégek között az adófizetők pénzéből ahhoz, hogy ne menjenek csődbe a szolgáltatók. Idén ez az összeg várhatóan meghaladja majd a 60 milliárd forintot.