segély;Sajókaza;pénzkiadó automata;

2014-03-08 06:14:00

Újabb ötlet a nincstelenek embertelen megalázására

Gonosz és embertelen döntésnek tartja a Közmunkások Szakszervezetének társelnöke azt, hogy Sajókazán ezentúl csak folyószámlára utalják a segélyeket. A településen van ugyan egy takarékszövetkezet, ám annak nincs automatája. A 6-7 kilométerre lévő Kazincbarcikára meg nem jutnak el az emberek, mert az úton, amin biciklizni lehetne, megtiltották a kerékpározást, buszjárat pedig alig van. Az ügyben érintett 200 ember mégis megnyitotta a számlát, hiszen ha ezt nem teszik meg, egyetlen forintot sem kapnak. 

Rosszindulatú, gonosz döntés - így reagált Komjáthi Imre arra, hogy a sajókazai önkormányzat úgy döntött, a pénzbeli szociális ellátásokat, vagyis a rendszeres szociális segélyt, a foglalkoztatást helyettesítő és lakhatási támogatást csak banki átutalással fizeti ki márciustól. A Közmunkások Szakszervezetének társelnöke, megjegyezte, a segélyből, közmunkából élő embereknek hónap végén a 30 forint is nagy kincs, gyakran ennyi hiányzik ahhoz, hogy legalább egy fél kiló kenyeret tudjanak venni. Ha ezt nem tudják megoldani - mondta -, marad a vakaró, vagyis a lisztből, vízből, sóból összegyúrt tészta, amit a tűzhely tetején sütnek ki. Gyakran napokig csak ez jut az asztalra. Ilyen helyzetben tovább alázni és nehezíteni a szegények helyzetét, már embertelenség - fogalmazott Komjáthi Imre.

Sajókazán Stefán László polgármester és Tóth Ábel jegyző nemrég arról küldött értesítőt a falu lakóinak, hogy ezentúl kizárólag banki átutalással fizetik ki a szociális juttatásokat. Van ugyan a településen egy takarékszövetkezet, de annak nincs automatája. Az emberek így vagy több száz forintos költséggel a pénzintézetben, vagy még drágábban, a postán kénytelenek pénzt felvenni. Azok, akik olcsóbb szolgáltatást kínáló bankot választanának, átbiciklizhetnének a 6-7 kilométerre lévő Kazincbarcikára. Sárközi Gábor, a Roma Sajtóközpont munkatársa azonban lapunknak elmondta, hogy ez nem egy veszélytelen vállalkozás. Sajókazáról ugyanis csak a szomszédos Sajóivánkáig lehet eltekerni, onnan viszont közúti tábla tiltja a kerékpáros közlekedést Kazincbarcikáig.

Van még egy murvával leszórt út, ami viszont esős időben használhatatlan, egyébként pedig munkagépek járnak rajta. De a kopott bicikligumiért, láthatósági mellény vagy épp csengő hiányáért is sorra büntetik a rendőrök az embereket - mondta. A buszozás is megoldás lehetne, ám az ilyen isten háta mögötti településeken naponta két busz jár, egy reggel, egy meg este. Így a 22 ezer 800 forintos segély felvétele egy teljes napot is igénybe vehetne. Sárközi Gábor megjegyezte azt is, az embereknek nem csak a költséggel járó folyószámla megnyitása és a pénz felvételének nehézsége jelent gondot, sokak életét megnehezíti a hitel és az uzsora. Abban a pillanatban, hogy számlájukra érkezik a pénzük, a hitelező már rá is teheti a kezét, így megint egyetlen fillér nélkül maradnak. Ennek ellenére a sajókazaiak szinte mindannyian megnyitották a folyószámlát - mondta -, hiszen a 200 embernek nem maradt más választása. Aki ezt nem tette meg, nem kap pénzt.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) ügyvédje, Ammann Zsuzsa a Roma Sajtóközpontnak azt mondta, senkit nem lehet kötelezni folyószámla nyitására, a rendelkezés törvényellenes. Az ellátások kifizetését és jogosultak körét törvény határozza meg, melyet a képviselő-testület nem írhat fölül, nem szűkítheti a feltételeket. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal szerint viszont helyesen járt el a település vezetője, Társy József kabinetfőnök a VS.hu kérdésére azt válaszolta, hogy ha az ellátást az önkormányzat állapítja meg, akkor joga van a kifizetés, folyósítás, ellenőrzés módját is meghatározni.