tüntetés;Marosvásárhely;autonómia;Székely Nemzeti Tanács;

Tüntetés a székely autonómiáért

Komolyabb incidensek nélkül zárult tegnap az tüntetés, amelyet a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) szervezett Marosvásárhelyen a városi rendőrség és a csendőrség tiltása ellenére. A hatóságok engedélyezték az 1954. március 10-én Habsburg parancsra kivégzett székely vértanúk emlékművénél a megemlékezést és koszorúzást, ám a tavalyihoz hasonló menetelést megtiltotta. Ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy a tömeg a járdán vonulva megy végig a városon a prefektúráig és adja át ott a román kormány képviselőjének, a prefektusnak, az SZNT autonómia kiáltványát.

A koszorúzáson részt vett a helyi RMDSZ képviselete is, de a menetelés megszervezésében a párt nem játszott szerepet. A koszorúzó majd beszédet mondó helyi RMDSZ politikusokat a tömeg lehurrogta, kifütyülte. A központi vezetés nem volt jelen, tegnap ugyanis a román parlamentben a kormányváltás és a volt koalíció szakítása következtében a szenátus új elnökét választották meg Calin Popescu Tariceanu volt liberális kormányfő személyében, aki nem követte a koalícióból kiváló pártját.

A rendezvényen az SZNT mellett részt vett Tőkés László pártja, az EMNP, de a püspök politikus személyesen nem jelent meg, csak üzenetet küldött. Jelen voltak az ugyancsak Fidesz segédlettel még 2004-ben életre hívott MPP, Szász Jenő korábbi pártjának politikusai, valamint a Jobbik képviseletében Vona Gábor pártelnök és Szávay István képviselők, valamint Budafok fideszes polgármestere, Szabolcs Attila, aki tavaly a magyarországi polgármesterek közül elsőként tűzte ki a városházára a székely zászlót.

Marosvásárhelyen nagy volt a rendőri készültség, a Székelyföldről érkező buszokat többször is ellenőrizték, s bár sokan tartottak tőle, összecsapásra nem került sor a tüntetők és a rendfenntartók között. A marosvásárhelyi rendezvény azért „félelmetes”, mert a 24 évvel ezelőtti véres magyar-román összecsapás óta a városban feszült a két népcsoport viszonya. A rendezők szerint 12 ezren, a romániai magyar lapok tudósítása szerint mintegy 2500-an voltak jelen. A Duna Televízió élőben közvetítette az eseményt. A Marosvásárhelyi tüntetéssel egy időben Budapesten, a Hősök terén is a székely autonómiáért tüntettek.